Podający się za generała z Afganistanu mężczyzna oszukał mieszkankę Jarosławia. Kobieta straciła 6,2 tys. euro. Policja apeluje o ostrożność przy zawieraniu znajomości przez internet.

Okoliczności oszustwa wyjaśniają policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Kilka dni temu została poinformowana przez mieszkankę Jarosławia, że pod koniec lutego za pośrednictwem jednego portali społecznościowych poznała mężczyznę, który podawał się za generała przebywającego na misji w Afganistanie. Mężczyzna twierdził, że jest wdowcem i poszukuje towarzyszki życia.

W trakcie wymiany korespondencji „generał” zadeklarował, że po zakończeniu misji w Afganistanie z przyjemnością przyjedzie do Polski. Mieszkankę Jarosławia poprosił o przyjęcie paczki, którą nazwał „pakietem”. Miały być w niej cenne rzeczy osobiste i biżuteria. Aby kobieta paczkę odebrała musiała najpierw wpłacić pieniądze.

Z mieszkanką Jarosławia skontaktował się mężczyzna. Podawał się za agenta, który przekazał dane i numer konta, na jaki kobieta miała przesłać pieniądze. I tak zrobiła. Kobieta wpłaciła 2 000 euro na wskazane konto i wtedy „generał” ponownie się odezwał. Poprosił o wpłacenie jeszcze 4 200 euro, by paczkę można było przesłać na adres w Polsce. Ta kwota przeznaczona miała być na opłatę dokumentów upoważniających pokrzywdzoną do odebrania paczki.

„Generał” podtrzymywał, że jest osobą samotną i nie ma nikogo, kto by odebrał te rzeczy. Z kobietą ponownie skontaktował się agent i przekazał dane do wpłaty pieniędzy. Kobieta zrealizowała kolejny przekaz. Po wpłaceniu pieniędzy, agent znów skontaktował się z mieszkanką Jarosławia i poprosił o kolejną wpłatę, by przesłać tzw. „kontener”. Mężczyzna tym razem zażądał 10 tys. euro.

Dopiero wtedy kobieta zorientowała się, że może mieć do czynienia z oszustem i powiadomiła policję. Kolejnych 10 tys. euro nie wpłaciła, ale prawie 30 tys. zł, które wcześniej przekazała „generałowi” już nie odzyskała.

Policjanci apelują do osób, poszukujących nowych znajomości za pośrednictwem portali internetowych o ostrożność:

– sprawdzajmy wiarygodność tych osób

– nie informujmy nowych znajomych o swoim stanie finansów

– nie wpłacajmy pieniędzy pod pozorem realizacji jakiś ważnych spraw

– chrońmy swoje dane osobowe i numery telefonów

Policja przypomina, że anonimowość prowadzonej w internecie korespondencji ułatwia działanie oszustom.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama