Reklama

Rzeszowscy policjanci zatrzymali 19-letniego mieszkańca województwa kujawsko-pomorskiego. Młody mężczyzna próbował w Rzeszowie oszukać kobietę metodą „na wnuczka”.

Fałszywy wnuczek już po raz kolejny zaatakował wczoraj (18 stycznia) ok. godz. 13:0. Tym razem jego ofiarą miała być mieszkanka Rzeszowa. Na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako wnuczek kobiety. Rozmowę poprowadził tak, że rzeszowianka sama podała imię prawdziwego wnuka.

Po krótkiej rozmowie „wnuczek” poprosił o pilne pożyczenie dużej kwoty pieniędzy – ponad 100 tys. złotych. Tym razem potrzebne były na zakup samochodu, oczywiście po okazyjnej cenie.

Kobieta zaoferowała „wnuczkowi” część sumy, o którą prosił. Domyśliła się jednak, że jest to oszustwo i powiadomiła policjantów.

Dalszy kontakt z oszustami odbywał się już pod kontrolą policjantów. Z mieszkanką Rzeszowa skontaktowała się kobieta. Przedstawiła się jako notariusz, u którego „wnuczek” załatwia formalności i z tego też względu on sam nie przyjdzie po pieniądze. Odbierze je posłaniec, pracownik kancelarii notarialnej.

Kolejne połączenia z oszukiwaną kobietą nawiązywał fikcyjny wnuczek, najpierw uspokajał ją, iż nie ma powodów do niepokoju, a po jakimś czasie zadzwonił mówiąć, że posłaniec jest już pod bramką domu i można przekazać mu pieniądze. Wtedy mężczyzna został zatrzymany przez policjantów.

Okazał się nim 19-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego. Trafił do policyjnego aresztu.

Zachowajcie szczególną ostrożność

Policja podkreśla, że w całej sprawie najważniejsze jest, że tym razem oszukiwana kobieta nie dała się nabrać. Szybko przekazana do policjantów informacja pozwoliła zatrzymać oszusta. Teraz policjanci ustalają szczegóły zdarzenia i szukają pozostałych osób zamieszanych w próbę wyłudzenia od kobiety 100 tys. zł.

Policjanci proszą o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób kontaktujących się telefonicznie w sprawie pożyczek lub przekazania pieniędzy.

– Dokładnie sprawdzajmy wiarygodności dzwoniących osób. W każdym przypadku upewnijmy się czy osoba, która podaje się za członka rodziny, jest nią w rzeczywistości. Najlepiej zatelefonujmy do kogoś z rodziny i potwierdźmy zdarzenie – apelują policjanci.

Nigdy nie przekazujmy również żadnych pieniędzy pośrednikom, osobom nieznanym nam, a mającym działać w imieniu rzekomo potrzebującego pomocy krewnego. W razie jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką policji, osobiście lub telefonicznie pod numerami 997 lub 112.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: