Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Rzeszowscy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i rozwagę przy wpuszczaniu obcych osób do domu. W Głogowie Małopolskim senior padł ofiarą oszustwa „na urzędnika”.

W czwartek do policjantów z komisariatu w Głogowie Młp. zgłosił się starszy mężczyzna. Funkcjonariuszom opowiedział, że został okradziony. Około południa przyszedł do niego mężczyzna, który twierdził, że jest urzędnikiem i zbiera wnioski na świadczenia z Unii Europejskiej. Senior wpuścił go do domu. 

Rzekomy urzędnik przekonał mieszkańca Głogowa Młp., by pokazał swoje pieniądze, co miało być warunkiem otrzymania unijnych funduszy. Senior wyciągnął oszczędności, a potem na polecenie „urzędnika” odłożył je na miejsce. Następnie dostał dokumenty do podpisania. Prawdopodobnie ten moment wykorzystał oszust i ukradł seniorowi pieniądze.

Po kilku godzinach, gdy „urzędnik” wyszedł z domu, starszy mężczyzna zorientował, że stracił swoje oszczędności (policja nie podaje kwoty). – Mimo natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy, złodzieja nie udało się zatrzymać – twierdzi nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Policja przypomina, że nie ma jednej „złotej zasady”, która uchroniłaby nas przed przestępcami, ale stosując kilka prostych zasad można utrudnić życie złodziejowi. Zamykajmy drzwi wejściowe na zamki, nie otwierajmy drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł. – Spójrzmy przez wizjer i zapytajmy – radzą policjanci. 

Jeżeli ktoś się podaje za przedstawiciela jakiejś instytucji np. urzędu, administracji, pracownika pomocy społecznej czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdźmy telefonicznie czy był on do nas wysyłany. Jeśli nie mamy telefonu poprośmy, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok. Obcych nie zostawiajmy ani na chwilę samych w mieszkaniu.

– Nie pokazujmy pieniędzy, nie zdradzajmy miejsca ich przechowywania. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom, nieznanym nam osobom, nie podpisujmy z nimi żadnych umów. Każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem kuriera – twierdzą funkcjonariusze. 

Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez pośredników. Nie udzielajmy żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont i haseł do nich. Nie rozmawiajmy o planach życiowych swoich czy członkach rodziny.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama