Zdjęcie: Materiały organizatorów

Powstaje album „Cymbały znane i nieznane”, na którym Michał Rydzik i jego uczniowie zaprezentują utwory wykonane na tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Do jego wydania brakuje 6 tys. zł.

– Do tej pory nie wydano tego rodzaju płyty – zauważa solista Michał Rydzik, lider projektu i mistrz gry na cymbałach.

Album będzie dwuczęściowy. Na pierwszej płycie znajdą się klasyczne utwory w tradycyjnej aranżacji, a na drugiej covery współczesnych przebojów. – Nasze wydawnictwo pozostanie materialnym śladem historii folkloru – podkreśla Katarzyna Mach-Wawrzaszek, dyrektor Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne.

W produkcję albumu zaangażowała się m.in. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, ale do jego wydania potrzebne jest jeszcze 6 tys. zł. Ich zbiórka trwa na specjalnej stronie internetowej. – Kampanię przygotowujemy w ramach projektu „ARTISTIC” przy ogromnym wsparciu wielu instytucji z regionu. Liczymy też na zaangażowanie i hojność społeczności. Każda złotówka ma znaczenie – zaznacza Małgorzata Kilian, koordynator projektu. 

Do wpłacania datków zachęca też Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który organizuje coroczne „Spotkania Cymbalistów”. – Od 39 lat bierze w nich udział, obok wirtuozów gry na cymbałach, spora grupa młodych osób, co jest dowodem na to, że ten charakterystyczny dla Podkarpacia instrument cieszy się coraz większą popularnością – twierdzi Maria Kula z WDK.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama