Zdjęcie: materiały prasowe

Nagrodzony za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid 2022, nominowany do udziału w konkursie głównym Berlinare 2022. W poniedziałek (14 listopada) w rzeszowskim kinie Helios film „Pasażerowie nocy”.

„Pasażerowie nocy” to kolejny film organizowany w ramach Kina Konesera. Zobaczycie go w Heliosie przy al. Powstańców Warszawy 14 o godz. 18:00, bilety w cenie 22,90 zł.

„Pasażerowie nocy” to czwarty film pełnometrażowy Mikhaëla Hersa („Na zawsze razem”), który razem z Maud Ameline („Camille powtarza rok”) i Mariette Désert („Suzanne”) odpowiada także za jego scenariusz. Fabuła osadzona jest w latach 80., kiedy władzę we Francji sprawował prezydent François Mitterrand.

„Powracam w filmie do przeszłości w świetle teraźniejszości, bo one wciąż się przenikają. To mój sposób na znalezienie spokoju z zagadnieniami odejścia czy żałoby. To kolejny powód, dla którego robię filmy: dzięki nim stwarzam pozory wieczności” – wyjaśnia reżyser.

W noc wyborczą 1981 r. na ulice Paryża wychodzą zwolennicy nowego prezydenta, świętując zwycięstwo. W tym samym czasie Elisabeth po odejściu męża zostaje sama z dwójką nastoletnich dzieci. Znajduje pracę w nocnej audycji radiowej i poznaje tam Talulah, bezdomną nastolatkę, którą zaprasza do swojego domu.

Dzięki niej Talulah po raz pierwszy doświadcza rodzinnego ciepła i opieki. Wkrótce dziewczyna znika, lecz jej potrzeba wolności, wpłynie na życie Elisabeth i jej bliskich, którzy nabiorą pewności siebie i podejmą ryzyko, zmieniające bieg ich życia.

Advertisement

W rolach głównych występują: Charlotte Gainsbourg („Nimfomanka”), Emmanuelle Béart („8 kobiet”), Noée Abita („Slalom”), Megan Northam („Miss Chazelles”) i Quito Rayon-Richter.

„Moja postać Elisabeth jest bardzo powściągliwa, ale nie ukrywa swoich uczuć. Lubię w niej to, że jest szczera w swoich emocjach. Nie boi się pokazać, kiedy jest speszona, i ledwo ukrywa swoje łzy przed dziećmi. Do zbudowania tej postaci wykorzystałam własną nieśmiałość i słabości” – mówi Charlotte Gainsbourg.

Za zdjęcia odpowiada Sébastien Buchmann („Na zawsze razem”), za muzykę Anton Sanko („Na zawsze razem”). Światowa premiera „Pasażerów nocy” odbyła się 13 lutego 2022 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, na ekrany polskich kin film wszedł 7 października.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama