Reklama

291 km/h – taką prędkość w ramach testów osiągnął pierwszy w Polsce pociąg Pendolino kupiony przez PKP Intercity. Za rok z Rzeszowa do Krakowa dojedziemy w 1,5 godziny.

Rekordową prędkość w Polsce Pendolino osiągnęło w sobotę na Centralnej Magistrali Kolejowej, pomiędzy Górą Włodowską a Psarami. Pendolino pojechało 291 km/h. Testy prędkości to jeden z wielu elementów procesu badań, jakim przed wdrożeniem do codziennej eksploatacji poddawany jest każdy nowy pojazd kolejowy. Przyjmuje się, że pociąg powinien osiągnąć prędkość wyższą o 10 procent od maksymalnej eksploatacyjnej. W przypadku Pendolino jest to 275 km/h (dopuszczalna eksploatacyjna prędkość wynosi 250 km/h).

– Kolejny element testów Pendolino przebiegł pomyślnie. Przy okazji po raz pierwszy na polskich torach osiągnęliśmy prędkość 291 km/h. To wynik pracy wielu osób z PKP Intercity oraz prowadzącego badania Instytutu Kolejnictwa, firmy Alstom, a także zarządcy infrastruktury PLK oraz odpowiadającej za sieć elektryczną PKP Energetyka. Dziękuję za ich wkład w projekt i zaangażowanie – mówi Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Do prac badawczych wykorzystywany jest ponad 40 kilometrowy odcinek Centralnej Magistrali Kolejowej, pomiędzy Zawierciem/Górą Włodowską a Psarami/Knapówką.

Pendolino ma jeździć pomiędzy Gdynią, Warszawą, Katowicami i Krakowem. Pasażerowie z Podkarpacie będą mogli nim jeździć pod koniec przyszłego roku. Podróż między Rzeszowem a Krakowem ma się skrócić do 1,5 godziny. Pociągi Pendolino mają 402 miejsca siedzące – 345 w klasie drugiej, a 57 w pierwszej. Ceny biletów mają się zaczynać od 49 zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama