Zdjęcie: materiały Politechniki Rzeszowskiej
Reklama

22. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy: najlepszy Uniwersytet Jagielloński. Tuż za nim Uniwersytet Warszawski. Rzeszowskie uczelnie ponownie na odległych miejscach.  

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021 składa się z: rankingu uczelni akademickich, który obejmuje prawie 100 szkół wyższych; rankingu uczelni niepublicznych (jest ich blisko 50); rankingu publicznych uczelni zawodowych (20), a także rankingu kierunków studiów – tych wzięto pod uwagę 71. 

Uczelnie ze stolicy Podkarpacia uplasowały się na odległych miejscach. W rankingu uczelni akademickich 2021 najlepiej z nich oceniona została Politechnika Rzeszowska, która zajmuje 52-60 miejsce. Dalej jest Uniwersytet Rzeszowski na miejscu 61-70.

Przed rokiem wyżej był UR – w rankingu uczelni akademickich 2020 zajmował 53-60 lokatę. Politechnika Rzeszowska była 71-80 pozycji.

W tym roku Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania i Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie nie zgłosiły się do rankingu. 

Podkarpacie zawodowe

Podkarpacie wypada lepiej w rankingu publicznych szkół zawodowych. Na 5 miejscu jest w nim Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu (w ubiegłym roku na 9), na 7 – Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie (przed rokiem 19), a na 9 Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu (spadek z 7 lokaty). 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Najlepsze kierunki

W ostatnim rankingu – rankingu kierunków studiów, przewodzą Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska, i Uniwersytet Jagielloński. Ten pierwszy ma 23 najlepsze kierunki studiów w Polsce, ta druga – 17, a ten ostatni 15. 

W rankingu kierunków oceniona przyzwoicie została Politechnika Rzeszowska. Jest na 9 miejscu kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji oraz na 4 kierunku lotnictwo i kosmonautyka.

Uniwersytet Rzeszowski wypada nieźle w kierunkach rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Ma m.in. 9 miejsca w architekturze krajobrazu i żywieniu i żywności. Na dobrym poziomie jest także uniwersytecka fizjoterapia – 14 lokata (na 29) oraz pielęgniarstwo – miejsce 12 z 22.

Ranking Perspektyw uwzględnia siedem kryteriów: prestiż (12 proc.), absolwenci na rynku pracy (12 proc.), innowacyjność (8 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), efektywność naukowa (28 proc.), warunki kształcenia (10 proc.), umiędzynarodowienie (15 proc.). Metodologię rankingu opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama