Zdjęcie: Rowery.Rzeszów.pl
Reklama

„Marnowanie 1,4 mln złotych na wycinkę drzew i poszerzenie drogi, uważamy za absurdalne!” – grzmią autorzy petycji w obronie drzew przy ul. Słowackiego w Rzeszowie.

Kolejna inwestycja w mieście, która zakłada wycinkę drzew, i kolejne protesty mieszkańców. Tym razem chodzi o budowę prawoskrętu z ul. Słowackiego w ul. Szopena, która ma ruszyć jeszcze w październiku i skończyć się w połowie przyszłego roku. Prowoskręt wybuduje Strabag za 1,4 mln zł.

Niestety, w ramach inwestycji pod topór muszą iść drzewa. To nie spodobało się stowarzyszeniu Rowery.Rzeszów.pl, które w środę na swoim Facebooku napisało: „Miasto wybrało najbardziej inwazyjny projekt zakładający usunięcie paru drzew stanowiących o unikalnym klimacie ulicy”. Kilka dni później powstała petycja w obronie drzew przy ul. Słowackiego. Można ją podpisać TUTAJ.

Autorzy dokumentu uważają, że myślenie o budowie prawoskrętu, jako o metodzie na  zwiększenie przepustowości drogi, to ułuda. „Nic takiego się nie stanie, a jedynym efektem tej nietrafionej inwestycji będzie wycinka cennych, kilkudziesięcioletnich drzew” – twierdzą autorzy petycji.

„Bardzo wielu mieszkańców Rzeszowa nie zgadza się na to! Nowy prawoskręt z al. Piłsudskiego w stronę ul. Marszałkowskiej nie przyniósł pożądanych efektów. To samo będzie w tej sytuacji. W dobie kryzysu klimatycznego i nadchodzącego kryzysu gospodarczego marnowanie 1,4 mln złotych na wycinkę drzew i poszerzenie drogi, uważamy za absurdalne!” – dodają.

Autorzy petycji przypominają także, że wycinka drzew w ścisłym centrum miasta spowoduje niekorzystne zmiany mikroklimatu w tej okolicy. Co więcej, twierdzą oni, że prawoskęt w żaden sposób nie podniesie ani komfortu jazdy, ani jakości życia mieszkańców Rzeszowa.

„Nie przeprowadzono żadnych badań, nie ma dowodów, że inwestycja przyczyni się do poprawy sytuacji” – grzmią twórcy petycji.

„Apelujemy o natychmiastowe wycofanie się z tej nieprzemyślanej i absurdalnej decyzji! Uważamy, że drzewa przy ul. Słowackiego należy zachować i odstąpić od budowy prawoskrętu. Nie rozwiąże on problemu korków podczas tzw. szczytu, doprowadzi jedynie do degradacji przestrzeni publicznej” – dodają.

Autorzy petycji od miasta oczekują: rezygnacji z budowy prawoskrętu i wstrzymanie wycinki drzew oraz zrobienia specjalistycznych badań natężenia ruchu, które pozwolą znaleźć dobre rozwiązanie i reorganizacji ruchu w ścisłym centrum miasta.

„Mamy nadzieję, że głos oraz dobro mieszkanek i mieszkańców ul. Słowackiego, oraz Rzeszowa są dla władz miasta ważniejsze od tzw. przepustowości” – piszą autorzy petycji.

A co na to miasto? Po pierwsze przypomina, że o budowę prawaoskrętu mieszkańcy wnioskowali już od 10 lat. – Ponadto, w ramach inwestycji zostaną wycięte trzy drzewa – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: