Zdjęcie: PGE Energia Ciepła
Reklama

PGE Energia Ciepła szuka wykonawcy drugiej linii technologicznej spalarni w Rzeszowie. Właśnie ogłosiła przetarg.

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie zaczęła działać pod koniec w 2018 roku. Przy ulicy Ciepłowniczej na osiedlu Załęże za 285 mln zł wybudowały ją dwie włoskie firmy: Termomeccanica Ecologia i Astaldi.

PGE Energia Ciepła twierdzi, że od początku planowano, by spalarnia składała się z dwóch linii technologicznych o łącznej zdolności przetwarzania 180 tys. ton odpadów rocznie. Tak pod tym kątem zaprojektowano budynek główny, drogi i instalacje pomocnicze.

Aktualna wydajność pierwszej linii wynosi ok. 100 tys. ton rocznie. Wydajność drugiej linii będzie wynosić ok. 80 tys. ton rocznie. PGE Energia Ciepła (część Grupy PGE) ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy budowy drugiej linii technologicznej spalarni w Rzeszowie.

Jak poinformowała spółka, projekt ma być zakończony w 2024 roku. Firmy zainteresowane rozbudową rzeszowskiej spalarni swoje oferty mogą składać do 21 września 2021 roku.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego – mówi Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE EC w Rzeszowie.

Druga linia spalarni powstanie w istniejącym budynku i – jak twierdzi spółka – będzie wykorzystywać istniejącą infrastrukturę, która powstała w pierwszym etapie budowy spalarni. Po jej rozbudowie spalarnia rocznie przetworzy ok. 180 tys. ton odpadów.

PGE EC podała, że rozbudowana spalarnia będzie nadal przetwarzać odpady komunalne oraz odzyskiwać z nich prąd i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa, którzy są przyłączeni do miejskiego systemu ciepłowniczego.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama