Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

O prawie 68 procent chce miastu Rzeszów podnieść ceny za prąd spółka PGE Obrót. – Stawiają nas pod ścianą – mówią urzędnicy. Tadeusz Ferenc oczekuje interwencji premiera Mateusza Morawieckiego.

O tym, że państwowa spółka PGE Obrót szykuje podwyżkę cen prądu dla mieszkańców Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, alarmował już pod koniec maja. Nie mieściło mu się w głowie, że spółka, której celem jest realizacja misji publicznej, chce zarabiać coraz więcej na mieszkańcach. Wówczas wysłał do szefów PGE Obrót pismo, by obniżyła mieszkańcom ceny za energię elektryczną.

Premier Morawiecki pomoże?

Teraz Ferenc musi interweniować u samego premiera Mateusza Morawieckiego. Dlaczego? PGE Obrót swoimi stawkami za dostawę prądu do jednostek samorządu chce “skasować” rzeszowski budżet. – Opłata za prąd wzrosła o prawie 68 proc. Wystąpiliśmy do premiera z pismem, aby nie dopuścił do takiej sytuacji – mówi Tadeusz Ferenc.

Chodzi o przetarg na dostawę prądu. Miasto rozstrzygnęło go początkiem października. W postępowaniu wzięły udział dwie firmy, które należą do spółek skarbu państwa. Jedna z nich to wcześniej wspomniane PGE Obrót, które od lat dostarczało ratuszowi prąd. Druga to Energa-Obrót. Pierwsza zaoferowało 37 groszy za 1 kWh, druga 41 gr.

Najniższa oferta przekroczyła cenę prądu, którą miasto płaciło PGE w latach 2017-2018 aż o 67,95 proc. Dotychczasowa cena za prąd wynosiła 22 gr. Ponadto, miasto musi także zapłacić 46 proc. więcej za dostawę energii do oświetlenia ulicznego. Takie wzrosty ceny za prąd oznaczają, że miasto w swoim budżecie musi znaleźć jeszcze kilka milionów złotych, aby pokryć całe zobowiązanie.

„Narzucenie rażąco wygórowanych cen przez państwowe spółki dodatkowo bulwersuje, gdy porównamy zarobki ich prezesów. Roczne zarobki zarządu państwowego koncernu energetycznego PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. wynoszą: prezes: 1,185 mln zł (miesięcznie około 99 tys. zł), wiceprezesi: 1,016 mln zł i 1,45 mln zł” – czytamy w piśmie miasta do Mateusza Morawieckiego.

– Narzucona przez spółkę cena stawia nas pod ścianą. Te koszty przeniosą się na funkcjonowanie miasta m.in. oświatę, bo prąd jest używany we wszystkich domach opieki społecznej, żłobkach, szkołach, przedszkolach. Podobnie jest z oświetleniem ulic. Gdybyśmy tej umowy nie podpisali płacilibyśmy ogromne kary, które wynikają z dostarczania energii w trybie sprzedaży rezerwowej, a to podniosłoby jeszcze dodatkowo koszty – twierdzi Marcin Stopa, sekretarz Miasta Rzeszowa.

Ratusz: godziwy zysk to 6 procent

Ratusz uważa, że cena za prąd proponowana przez PGE Obrót to praktyka monopolistyczna i łamie ona ustawę o ochronie konsumentów poprzez narzucanie wysoko rażących cen. „Tak drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej godzą w interesy ekonomiczne miasta Rzeszowa” – uważa ratusz.

– Ceny nie są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. To spółki w ramach gry rynkowej podejmują decyzję o stosowaniu cen, które uzyskane są w ramach przetargu. W związku z tym widzimy konieczność poinformowania o takich działaniach także prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – mówi Artur Kondrat, dyrektor wydziału organizacyjno-adnimistracyjnego w Urzędzie Miasta w Rzeszowie.

Janina Filipek, skarbnik miasta, również uważa, że praktyki PGE Obrót są monopolistyczne. Wskazuje, że każda cena towaru lub usług powinna oscylować wokół kosztu i z uwzględnieniem godziwego zysku.

– Nie ma uzasadnionych przyczyn, by koszty miały wzrosnąć aż tak wysoko. Inflacja, która jest przyjęta do planowania budżetu państwa i naszego budżetu, to 2,3 proc. Jeśli nawet w energetyce te ceny byłyby nieco wyższe, to można mówić o 10 proc. a nie o przeszło 60 proc. Godziwy zysk, który każdy przedsiębiorca powinien uzyskać przy prowadzeniu swojej działalności, jest w granicach 6 proc. Jeśli policzymy 10 proc. zysku i 6 proc. kosztów, to wychodzi 16 proc. podwyżki, a nie przeszło 60 proc. – wylicza Janina Filipek.

A co to oznacza dla mieszkańców? Bezpośrednio nic, ale skutki odczują pośrednio. Każdy milion władowany w opłacenie dostawy energii dla samorządu oznacza mniej pieniędzy na inwestycje. A co w takim układzie z autobusami elektrycznymi, których miasto docelowo zamierza kupić 100? – Nie zrezygnujemy z autobusów elektrycznych, nawet, jeśli koszt byłby większy niż tradycyjne paliwo. Stawiamy na ekologię – mówi krótko Tadeusz Ferenc.

PGE: insynuacje i nieznajomość prawa

PGE Obrót z kolei tłumaczy, że tak duże podwyżki spowodowane są wzrostem cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii.

– W wyniku polityki klimatycznej Unii Europejskiej i jej decyzji regulacyjnych, w ostatnim roku dramatycznie wzrosły opłaty za emisję dwutlenku węgla, które ponosi polska energetyka. W efekcie ceny energii w hurcie kupowanej na rok 2019 wzrosły o ok. 127 zł/MWh w stosunku do roku 2018 – przekonuje nas Mariusz Majewski, rzecznik PGE Obrót.

Twierdzi, że to w bezpośredni sposób przełożyło się na średnie ceny w postępowaniach organizowanych przez samorządy na 2019 i 2020 rok. – Co ciekawe, analizy ekspertów pokazują, że ceny energii urosły w państwach całej Unii Europejskiej, bez względu na to, z czego wytwarzają one energię – zwraca uwagę Mariusz Majewski.

PGE Obrót twierdzi, że posądzanie spółki o działania monopolistyczne to „zwykła insynuacja i dowód na nieznajomość prawa ze strony prezydenta oraz jego współpracowników”.

– Samorządy projektują i realizują sprzedaż energii zgodnie z prawem dotyczącym zamówień publicznych. Miasto i gmina Rzeszów ogłosiła dwa przetargi publicznie, czyli postępowania jak najbardziej konkurencyjne. Swoje oferty złożyło kilka podmiotów, nie tylko spółki zależne od Skarbu Państwa. W obu tych postępowaniach oferta PGE Obrót była najtańsza – twierdzi Mariusz Majewski.

Przedstawiciele PGE Obrót zaznaczają także, że ich spółka dostarcza energię takim miastom jak m.in. Kraków, Warszawa, Lublin, Częstochowa czy Wrocław. Łącznie w tym roku PGE Obrót podpisało umowy z 65 tysiącami podmiotów, które odbierają od spółki energię. PGE przekonuje, że w obecnej sytuacji na rynku oferuje “możliwie jak najlepsze warunki”.

– Jesteśmy partnerem gwarantującym także stabilność i bezpieczeństwo, jeśli chodzi o gwarancję dostaw. Wobec dynamiki rynku, o której mówimy, są to dla samorządów bardzo istotne wartości – uważa Mariusz Majewski.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

89 KOMENTARZE

 1. A skąd będzie paliwo do tych elektrowni? Masz wiedzę gdzie i za ile można je kupić? Co z jego utylizacją? Jaki jest koszt budowy elektrowni atomowej i po ilu latach taka elektrownia zacznie na siebie zarabiać?

 2. Prezes powinien zostać odwołany . Bierze pieniądze za to żeby zapobiegać takim sytuacjom. Jasnym jest że wzrost o 70% jest nie do przyjęcia dla kogokolwiek . Jako znawca branży powinien to przewidzieć i załagodzić. Nie sprawdził się więc trzeba go wymienić na nowszy model.
  Drugą sprawą jest zacofanie Polski, powinniśmy mieć conajmniej 4 elektrownie atomowe na terenie naszego kraju, czas budowy jednej ok 7-10 lat + czas na zwrot inwestycji. Inną sprawą jest marny rozwój elektrowni wiatrowych i magazynów energii. Polska dopiero o tym zaczyna myśleć jak problem doskwiera zamiast zapobiegać. Za socjale z 500+ które rozdaliśmy moglibyśmy mieć elektrownie atomowe i nie tyle tańszy prąd , co w tej samej cenie.

 3. Witam.Na południu Rzeszowa od dawna jest elektrociepłownia Fenice (dawne WSK).Produkuje energię elektryczną i ciepło dla zakładu PW i miasta ,o ile się dobrze orientuje to produkuje ok 25% ciepła dla Rzeszowa.

 4. Panie Naczelniku,
  Nie chcieli naszego prezydenta, postawili sie Panu.
  Musimy ich zniszczyć, zagłodzić, odebrać prąd, światło, wodę. Wygonić do jaskini i lochów.
  Musimy naśladować w postepowaniu naszych mistrzów, towarzyszy Bieruta czy Gomółkę.

 5. Dziwne że Tadek nie protestuje w sprawie cen wody – na które to ceny ma “bezpośredni wpływ” – wynagrodzenie prezesa MPWiK chyba też nie jest małe.
  Co do cen energii to od kilku tygodni mówi się że ceny zakupu na rynku przez ostatni rok ogromnie wzrosły i odbije się to na cenie dla klientów. Więc w przetargu PGE oferując najniższą cenę dostaje po głowie od prezydenta. Propaganda level hard.

 6. Nie bede Ci tlumaczyl budowy bomby atomowej bo to nie jest ani czas ani temat na taka dyskusje. Uran wzobacony o izotopie 235U wystepuje w warunkach naturalnych na terenie Polski. W latach 50 rosjanie nie umieli wzbogacac uranu i do budowy bomby byl im niezbedny nasz. Dopiero gdy wybudowali elektrownie atomowe w technologii elektrowni Czarnobylskiej zaczeli wzbogacac sami uran i nasz przestal im byc potrzebny. Ponad to wzbogacanie uranu w elektrowni jest tansze niz kopanie go w twardych skalistych gorach w obcym panstwie.
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uran_wzbogacony

 7. Bardzo proszę, podaj choć jedno źródło na poparcie swych argumentów.
  Bo po Dolinie Białego chodzę prawie corocznie od 40 lat, lecz takie bajki słyszę po raz pierwszy.
  Mieszasz czasy (Tatry 1950-55), Czarnobyl – pierwszy blok 1977 (drobiazg, tylko ponad 20 lat) i miejsca.
  Bo wydobycie uranu odbywało się głównie w Sudetach. Ale większość informacji o tym do dziś jest tajna lub niedostępna.

 8. Debilu jaka zemsta. To był przetarg. Otwarcie ofert było jeszcze przed wyborami, a oferta PGE i tak była najniższa. Podwyżki są w całym kraju.

 9. @Rejtan
  A co jeśli w Polsce nie ma paliwa jądrowego? Masz wiedzę gdzie i za ile można je kupić? Co z jego utylizacją? Jaki jest koszt budowy elektrowni atomowej i po ilu latach taka elektrownia zacznie na siebie zarabiać?

 10. Od dawna było wiadomo, że prąd będzie drożał ze względu na wprowadzone przez globalistów ograniczenia w emisji CO2 i związany z nimi handel prawami do emisji (traktat z Kioto, ETS, etc.).
  Do tej pory nikt jednak nie poinformował gdzie haracz trafia i na co przeznaczane są te gigantyczne pieniądze. Na kontrolę klimatu czy może większą kontrolę społeczeństw ..? Bo chyba nie na ‘”kampanie informacyjne” 😉

  Co do lokalnych władz: było sporo czasu aby przygotować się na zapowiadane podwyżki, np. modernizując oświetlenie uliczne poprzez zamianę energochłonnych lamp sodowych na oświetlenie LED, czy inwestując w fotowoltaike …

 11. Faraonowie straszyli zaćmieniami, “lewacy” faszystami, a prawiczki straszą imigrantami “z meczetami” i “lewackim” spiskiem ubermaklera dżordża sorosa.
  Jedno się nie zmienia: hołota się kłóci i bije, a elita liczy profit i się śmieje.

 12. Cos czytales, ale nie przeczytales wszystkiego. Uran w Tatrach nie byl wydobywany na ilosc tylko na jakosc. Sluzyl do wzbogacania uranu, ktory posiadala Rosja aby mozna bylo bombe stworzyc. Pozniej po wybudowaniu elektrowni w Czarnobylu wzbogacaniem uranu zajmowala sie elektrownia.

 13. Nie wiem gdzie naczytałeś się tych bajek, ale wydobywanie uranu w Tatrach, na szczęście dla Tatr oraz ich miłośników okazało się nieopłacalne.
  Poczytaj o sztolniach w Dolinie Białej Wody, Rosjanie wykopali dwie sztolnie, uranu było za mało i na szczęście zrezygnowali z nieopłacalnego wydobycia. Dziury pozostały do dziś.

 14. Apel do urzednikow miasta, ktorzy w poniedzialek to przeczytaja. Miasto powinno w okolicy planowanej obwodnicy poludniowej lub lacznika s19 z A4 wybudowac elektrocieplownie zasilana biomasa (sa juz takie). Po pierwsze jest ogromny potencjal w kiepskie gatunkowo drewno, zrabki, brykiet, pelet itd. Po drugie polnoc Rzeszowa ma ogrzewanie z cieplowni i supe, a poludnie Rzeszowa trzeba zaczac myslec o jakiejsc cieplowni po przeciwnej stronie aby zmniejszyc utraty ciepla i energii. Ewentualnie okolice Dworzyska. Mala elektrocieplownia w tamtym rejonie bardzo mocno podnioslaby potencjal Rzeszowa.

 15. I to robili, gdyby nie uran z Taterek to Rosjanie nie posiadaliby bomby atomowej w okresie zimnej wojny co zakluciloby wowczas rownowage sil i dzis calym swiatem wladalyby USA

 16. ZEMSTA PISu na Rzeszowiakach że ich buczak dostał baty w wyborach.

  Bo przypomnę że w PGE rządzi człowiek wybrany przez PIS i w miastach gdzie wygrał kandytat tej partii nie ma aż takich astronomicznych podwyżek. To się nadaje do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Monopolista powinien dostać identyczną karę idącą w mln złotych jak nałożyli ostatnio na bank.

 17. W 24 godziny po ogłoszeniu decyzji o budowie elektrowni atomowej, ekolodzy z całego świata zablokowaliby teren przyszłej budowy. I to na całe lata. Ich opłacenie kosztowałoby więcej niż sama elektrownia.
  Wszak świat (czytaj Niemcy) elektrownie atomowe zamyka.
  Ponoć PO i jej przebywający w Niemczech wódz to kwiat polskiej inteligencji. Rządzili sporo lat i nawet palcem nie tknęli tematu budowy. Pomyłka, przepraszam, mieli jakiś organ przekładający przez 8 lat papierki. I państwową kasę do kieszeni. Ale im wolno.
  Ps. W Tatrach chcesz powtórnie uruchomić sztolnię w Dolinie Białego? Gdyby tam był uran, Rosjanie okupując Polskę przez 50 lat, dawno by go z ziemi wydarli.

 18. Jakby decydenci narodu mieli IQ wyzsze od kury to myslac na powaznie o porcie centralny w Polsce juz po dwoch latach zarzadzania juz powinna byc rozpoczeta budowa elektrowni jadrowej pomiedzy przyszlym portem, a Warszawa w celu zabezpieczenia energetycznego i obnizenia kosztow przesylu do totalnego minimum. Gornikow wyslac niech kpia ale uran w naszych Tatrach! Mogloby sie wydawac ze Morawiecki to jedyny ekonomista w PISie, ale on obecnie bardzie zajety jest Lanserstwem i wlasna Celebrycja

 19. No tak rozwój rzeszowa zrobił sobie jaja z pisu na ostatnim posiedzeniu rady miasta a teraz tadek z płaczem do premiera, co za hipokryzja !

 20. Bądź spokojny 🙂 Autobusy elektryczne zużywają od1do 2kWh na 1 km więc nawet przy cenie 0.37 zł za 1 kWh dalej będą bardzo ekonomiczne:)

 21. Zdzierstwo i tyle, dobrze że miasto mimo iż pod ścianą walczy. Tylko szkoda że cały kraj musi zrzucić się na nierentowne górnictwo.
  Jak pójdzie prąd w góre to wszystko pójdzie nie ma bata,
  Za chwile te autobusy elektryczne będa stać ale na zajezdni a nie jeździć

 22. Lewaku, ustalcie spójną wersję bzdur, bo kiedy wam wygodniej to smog powodują samochody, kiedy indziej palone śmiecie, a innym razem węgiel. Elektrownie nie robią smogu, bo mają filtry. Jakby lewactwo miało mózg to by pomyślało, że brak opłat za CO2 to tanie ogrzewanie, tani prąd i ludzie przestaną palić byle czym. Ale lewactwo nie myśli. Jakbyś choć trochę myślał, to byś wiedział, że przez te kołchozowe podwyżki smog się zwiększy.

 23. Bo niby z czego najwieksza przyczyna smogu jak nie z miału,flotow i dziadowskiego wegla.Oświecony,prawacki mędrcu? Dalej buduje lub rozbudowywuje sie conajmniej 4 wielkie bloki na wegiel w calym kraju i ten wegiel bedzie posrednio napedzal ten milion elektrykow he he taka polska ekologia rodem z Bangladeszu.

 24. Mi to wygląda na zemstę PISU na Ferencu za to że pisowki kandydat Buczak przejebał koncertowo wybory.

  Dobrze ratusz robi że zainteresował tym media. Zarobek 6% jest uczciwy a nie podnosić ile się da i zobaczyć reakcję. Tym powinna się zająć UOKIK bo to są działania nonopolistyczne! Ani opłaty unijne CO ani węgiel z którego się głównie wytwarza prąd nie wzrósł na tyle żeby końcowa cena prądu była aż o 68%!

  A potem w TVP weWiadomościach mówią jak to Pis świetnie zarząda spółkami i że PGE zarobił mld złotych. A zarobił na wyzysku i nieuczciwym monopolu.

 25. 70% ludzi nie rozumie prognozy pogody czy rozkładu jazdy, więc nie dziwi mnie brak odróżniania smogu od CO2. Tępym, lewackim ludkiem łatwo się rządzi, bo wystarczy przestraszyć, ogłupić i już bezkrytycznie popiera. Jakie czasy takie straszenie. Faraonowie straszyli zaćmieniami słońca. Do wypowiedzi Bubu się nie odniosę, bo to co napisał jest tak samo realne jak realny w założeniach był ZSRR

 26. Czego wy oczekujecie? Tak w polsce produkuja panele fotowoltaiczne, budujemy tez farmy wiatrowe, ale zadena wladza a juz napewno nie Pisowska nie pozwoli sobie na likwidacje miejsc pracy gornikow i w nastepstwie palenie opon w stolicy. Lepiej obciazyc kosztami caly narod?

 27. Kolego jest na yotubie taki film: nie wiem ale sie wypowiem – zastanow sie czy nie kieruje siebku tubie. W Rzeszowie jest taka firma tak w Rzeszowie jest potezna firma nazywa sie ML SYSTEM i produkujebwlasnie najwyzszej klasy panele fotowoltaiczne tak wiec nie koniecznie to niemcy na tym zarobia. Wyobrazasz sobiebkozysci dla miasta jezeli nawet 20 procent polski obsluzylaby ta firma?

 28. Dokładnie tak. Od tego jest formuła partnerstwa publiczno-prywatne aby realizować takie drogie i skomplikowane inwestycje. nawet Anglicy do budowy swojej ostatniej atomówki dopuścili kapitał azjatycki.

 29. Jak się czyta niektóre wypowiedzi to płakać się chce.
  Ludzie. Certyfikaty były tak właśnie pomyślane żeby z roku na rok drożały. Jeżeli jest na nie popyt to co roku drukuje się coraz mniej i działają prawa rynku.
  To tak jak z pietruszką w tym roku. Była susza, jest jej mało to cena poszła na 16 zł/kg
  Tyle że w przyszłym roku pietruszka może obrodzić i cena wróci do 2,5 zł/kg a certyfikaty CO2 nie obrodzą tylko znów ich będzie mniej niż w tym roku.
  Podsumowując. UE chciała w ten sposób wymusić budowanie wiatraków i solarów. Kto na tym by zarobił?
  Nie, nie PIS tylko Niemcy 🙂

 30. 10/10 elektrownie weglowe tez mozna szybko przerobic na gaz tylko politykom sie to nie oplaci bo tysiace gornikow pojedzie do Warszawy opony palic i tyczy sie to wszystkich partii wladzy.

 31. Emeryt ty moze faktycznie jestes emeryt? Gornik emeryt i usilnie bronisz swojego? Osobiscie znam dwoch emerytowanych gornikow mieszkajacych w powiecie i kurna jakbym ich slyszala.

 32. Nastepny oczytany. Polska to nie kosciol!!!! Slowianie istnieli i zamieszkiwali te tereny duzo duzo wczesniej. Kosciol zatarl nasza kulture i narodowosc a wraz z odejsciem pokolenia 70plus bedzie po kosciele. Papa

 33. Jaki ty jestes rozgarniety i fenomenalny! Lepie wedlug Ciebie zeby mieszkancy Rzeszowa zaplacili za lampki i mieli ladne miasto czy zeby przeslali swoje pieniadze gornikom na slask na trzynasta i czternasta wyplate?????

 34. Jezeli uwazasz emisje co2 za cos pozytywnego to ci gratuluje. To nie U.E i PO jest beee tylko nierentowne kopalnie i tkwienie w epoce koleii parowych napedzanych weglem tylko poto zeby utrzymac miejsca pracy na slasku kosztem calego polskiego spoleczenstwa i poto aby narodowcy sie rajcowali ze to nasze kopalnie.

 35. Jeśli miasto Rzeszów stać na tak.
  BOGATE oświetlenie świąteczne ponad 1mln.zł,to nie rozumię tego płaczu.Bogacze nie płaczą tylko PŁACĄ

 36. Kilka lat temu, w ostatnim roku rządów PO p. Kopacz podpisała kwity związane z emisją CO2.
  Oczywiście mówiono mam ze to nic nie będzie kosztować.
  Jeden gość, Ziobro się nazywa, latał wtedy po PO-wskiej telewizji pokazując kwotę, którą za 3 lata za ten podpis zapłacimy.
  Oczywiście wtedy go wyśmiewano!
  I oto słowo (a właściwie kwota) się ziściła!
  Ale to przecież za PIS, to ich wina 🙂
  Tamtego już nikt nie pamięta, przecież PO to święta partia.
  Pamięć ludzka jest jednak bardzo krótka.

 37. Czytając takie wypowiedzi (Bubu 23 listopada 2018 19:17 ), coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wszelkie objawy lewactwa należy tępić w samym zarodku.
  Poza tym, pisze się: “Polskę” a nie “polske”!

  P.s. Do Resboy: zgadzam się z Tobą!

 38. Mysle iz mieszkasz w niewlasciwym miejscu, mesle iz bardziej bylbys szczesliwy na Bialorusi. Ja jestem za U.E a polske postrzegam jako stan lub land w Europie. Jestem z pokolenia 80-90 i szczerze Ci wspolczuje. Swiat staje sie coraz bardzie mobilny a kultury beda sie coraz bardziej przeplatac nie tylko uchodzcy z Afryki. Ruchy narodowcow to ostatnie tchnienia a ludzie o Twoich pogladach bez obrazy ale psychicznie nie zniosa takiego lewackiego swiata jaki bedzie za 15 lat i nie tylko Polska caly swia bedzie wymieszany kulturowo.

 39. Wypowiedzieć umowę o płaceniu za CO2, jeśli Polska ma jeszcze choć odrobinę niepodległości. Kołchoz postęka, ale nic nam finalnie nie zrobi, bo nie pozbędzie się takiego rynku zbytu. Wszystko by wtedy staniało.

 40. A czemu to elektrownie nie moga sprzedawac energii elektrycznej. Wpuszczono na rynek element spekulacji w postaci koncernow (pośredników) w sprzedaży energii, ich zarządy potrzebuja wiecej i wiecej kasy do pompowania innych podmiotow w kooperacji. Sztucznie wykreowano wzrost ceny hurtowej nie popartą zadna zasadną argumentacją. Taki wolny rynek.eu

 41. Już zaczęło się we Francji dziś piszą o Holandii i Belgii. Czas wszystko pokaże:( Niezadowolenie jest coraz większe w całej Europie:(

 42. Zaraz to będziemy tylko rachunki płacić i nic poza.Czy ten rząd pisowski przez swoje 500 plus tylko podwyżki i podwyżki. Chyba juz zbyt duzo tego

 43. I to jest twoje uzasadnienie i przyzwolenia na wydanie pieniedzy mieszkoncow Rzeszowa na ratowanie gornictwa? Lepiej kupic swiatelka czylepiej dac gornikom na trzynastki i czternastki?

 44. Twoja poezja jest od czapy. Podwyzki nie maja uzasadnienia w tym iz miasto sie rozwija. Prad mozna importowac z Nederlandu. To taki kraj co ma farmy wiatrowe na morzu.

 45. No prosze jak nas cały czas cisną od 1945 roku opowiadając wcześniej totalne banialuki a potem tkzw oliwa wypływa
  No i tu prosze najpierw kwik : ekologia – ekologia – e kologia precz z węglem a teraz w łep:
  Światła dookoła – podświetlone : ulice – drogi- domy – i inne obiekty nawet jakieś badyle i lipy na deptaku no fajnie wszystko cacy za chwile światełka podepną do gniazdek i autobusy elektryczne a tu prosze cena ładuje jak woda z wodospadu

  bo i co dalej ? no zawsze jest wyjście bo ten lament z ratusza tyle da co kwik śmieciowy – czyli nic w myśl : płacz i płać : O

  Więc : wygaszamy wszystkie iluminacje w całym miescie o 68 % proste –
  Przechodzimy na oświetlenie lampami naftowyni i świeczkami – da sie sa no ostatecznie kaganki a łuczywa na skrzyżowaniach

  Z zakupu tych autobusów elektrycznych bym nie rezygnował bo to nówki nie bite – mozna ostatecznie zakupić dyszle i przejść na napęd owsiany 6-tka koni da rade –
  Zamiast stare trupy należy z zachodu sprowadzić teraz perszerony od razu rozwiną sie zawody które zanikły ;

  Stajenny- starszy stajenny – furman- rymarz -zoopsycholog- ratuszowy weterynarz -masztalerz- kowal i behawiorysta od koni.

  I dalej sie wszystko bedzie kręcić – tymi elektrycznymi na napęd konny pojedziemy wolniej cały czas bez doładowania a że bedzie przy okazji troche ciemniej na ulicach – no cóż postęp technologiczny czasami zostaje przystopowany damy se rade lampka na łeb latarka do ręku przetrwamy –
  Ale ciekawe czy tym Prezesom te wypłaty też skoczą o te 68 % w góre co ?

 46. Co rozumiesz pod stwierdzeniem “wyjścia na ulice”? Co na tej ulicy ma się stać od tego wyjścia? Tych co decydują w ważnych sprawach nie znajdziesz na ulicy. Ba, trzymają się od niej bardzo daleko.

 47. Dla mnie moga nawet z Doiczlandu lub Nederlandu i wisi mi las slaskich kopalni dla mnie moga je zamknac. Zamkniecie kopalni jest lepszym rozwiazaniem niz wydzieranie ludziom pieniedzy z kieszeni na zywca, zate pieniadza przedsiebiorcy mogliby rozwijac firmy a samorzady budowac drogi albo przedszkola.

 48. Tam dale w hurcie jest jak u nas dotychczas po 280 tylko u nas trzeba doliczyc 90 na ochrone i podtrzymanie gornictwa. A ja uwazam ze powinni to sprzedac i ciagnac kase z koncesji od wydobycia i vatu

 49. Kopalnie trza ratowac. Pisowkskim towarzyszom ze slaska nie pomozecie? Ja powiedziala pani szydlo w wyborach: Damy rade? Damy rade! A damy rade?

 50. Dojna zmiana potrzebuje dla rodziny i kolesi zatrudnionych w spółkach skarbu państwa. Nagrody , premie i to musza być prima sort. Ciemny naród niech daje.

 51. 5,9 proc. – taki wzrost ceny gazu zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. Będzie on dotyczył odbiorców tego paliwa od PGNiG Obrót Detaliczny. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 10 sierpnia do 31 grudnia 2018 r.

 52. Władze miasta jak chce być innowacyjne to zamiast na pierdoły,podświetlane krzaki lamkami LED powinno sfinansować i wymienić wszystkie lampy uliczne na obecnie bardzo oszczędne lampy LED i do tego na światło ciepłe ( 2700-3000 K). Mieszkańcy miasta czyli Kowalski płaci 0,49 zł za KWH a gmina miasto Rzeszów płaciło 0,22 zł za KWh, to nie jest chyba normalne.Ze względu na nowe normy CO2,wszyscy w Euroie zapłacimy więcej za 1KWH bo tak chce Unia Europejska.

 53. Wiesz lepiej mi było za czasów PO 🙂 Przynajmniej nie musiałem patrzeć na tepakow slepo zapatrzonych w PiS cieszących się z 500+. Zlapali pana boga za nogi a nie widza jak ich w dupe kopie wladza 🙁

 54. Dokładnie tak!!! A pierolenie przez PISiory, że prywatni ludzie nie odczują podwyżki prądu po Państwo wyrówna różnicę! Ja się pytam jaki gnój trzeba mieć pod makówką aby to łykać??? Przecież Państwo nie ma swoich pieniędzy, tą różnice dalej my zapłacimy tylko np z pieniędzy które miały być na oświatę, lub służbę zdrowia. A mniejszy kapitał na inwestycje samorządów? Ich budżet zostanie na stałym poziomie a koszty wzrosną oświetlania ulic, szkół, szpitali itd. A ceny w sklepach i ceny usług? Czy one nie wzrosną? Jak gnój trzeba mieć pod czaszką aby łykać ten Pisowski chłam? JEST TO CENA Z USILNE RATOWANIE KOPALNI!!!

 55. Dwa lata temu mówiło się że Polski rząd wspomoże górników i dziś to następuje. Ochrona wolnego rynku zabrania wsparcia nierentownych kopalni przez państwo. A więc jak ominąć przepisy??? Włączyć kopalnie pod energetykę i podnieść ceny prądu – dodatkowe 13,14 barburek i całego tego syfu przy obejściu prawa. Sumarycznie jeżeli Państwo bezpośrednio dofinansowałoby kopalnie to również byłoby to z naszych pieniędzy bo Państwo nie ma swoich pieniędzy tylko zarządza naszymi wspólnymi!!!!!

 56. Już niewiele brakuje żeby ludzie wyszli na ulice 🙁 ile można być bitym przez panstwo:( ja mam już dość:( Wzrost cen paliwa nie potwierdzony niczym oprócz sponsorowania Kubicy 🙁 Daje wzrost cen na półkach sklepowych 🙁
  Teraz jeszcze dowala wzrostem cen enegi elektrycznej a za chwilę gazu i będziemy pracować tylko na rachunki bo za tym wszystko zdrozeje:(

Comments are closed.