Fot. Materiały Obywateli RP. Na głównym planie Paweł Kasprzak
Reklama

Protestują przeciwko miesięcznicom smoleńskim, ostatnio manifestowali przeciwko pielgrzymce szalikowców na Jasną Górę. W najbliższy piątek 26 stycznia do Rzeszowa przyjadą liderzy ruchu Obywatele RP, by mówić o prawyborach samorządowych. 

Obywatele RP znani są głównie z organizowania kontrmanifestacji smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu. Sami o sobie piszą, że „towarzyszą smoleńskiej sekcie w ich comiesięcznych ceremoniach, na których szerzy się PiS-owski fanatyzm”. Najczęściej protesty Obywateli RP odbywają się w milczeniu.

W grudniu 2017 roku tygodnik „Polityka” napisał o Obywatelach, że „kiedy zaczynali, byli  ­postrzegani jako grupka zwariowanych radykałów”, a „dziś, na mapie oporu wobec rządów PiS, OBYWATELE RP są jednym z mocniejszych punktów”. Kiedy coraz częściej mówi się, że Komitet Obrony Demokracji traci „paliwo”, Obywatele przejmują pałeczkę po KOD-zie. 

Na początku 2018 roku serwis Oko Press wyliczył, że w związku z demonstracjami przed Sejmem i kontrmanifestacjami smoleńskimi, do Obywateli od 11 kwietnia 2017 roku zgłosiło się łącznie 395 osób przesłuchiwanych. Ostatnio było głośno o tym, że Obywatele w milczeniu protestowali przeciwko pielgrzymce kibiców na Jasną Górę. Obywatele zostali zaatakowani przez kiboli.

Z Obywatelami w ubiegłym roku 11 listopada w Warszawie brutalnie rozprawiła się policja, gdy protestowali przeciwko rasistowskim i neofaszystowskim hasłom na Marszu Niepodległości. Prawicowe media, sprzyjające rządowi PiS, zarzucają Obywatelom, że „są wszędzie tam, gdzie można liczyć na wywołanie zadymy”. Obywatele prowadzą także biuro ObyPomoc, w którym udzielana jest pomoc prawna. 

Fot. Materiały Obywateli RP. Na zdjęciu Paweł Kasprzak

Nieformalnym liderem Obywateli RP jest Paweł Kasprzak, który będzie jednym z trzech gości piątkowego spotkania w Rzeszowie. W spotkaniu wezmą udział także dwaj inni znani działacze Obywateli: Piotr Pytlakowski (dziennikarz śledczy „Polityki”) i Tadeusz Jakrzewski. Spotkanie odbędzie się w Hotelu Prezydenckim o godz. 18:00.

Wizycie liderów Obywateli towarzyszyć będzie hasło „Prawybory – Demokracja od Zaraz”. Chodzi tegoroczne wybory samorządowe, które odbędą się jesienią. Obywatele uważają, że na czas wyborów powinny powstać listy wyborcze zjednoczonej opozycji przeciwko PiS. Obywatele żądają, by wszystkie decyzje o listach wyborczych zapadały w drodze prawyborów.

– Kandydaci zgłoszeni przez ugrupowania opozycyjnego porozumienia muszą się poddać weryfikacji w drodze prawyborów z udziałem nie tylko członków partii, stowarzyszeń i uczestników ruchów, ale ogółu wyborców. Zwycięzcy prawyborów staną się wspólnymi kandydatami opozycji. Nie poprzemy innych – zapowiedział ruch Obywatele RP.

Obywatele uważają, że uzgadnianie wspólnych kandydatów i wspólnych list wyborczych nie może się odbyć w drodze kuluarowych, międzypartyjnych porozumień. Podczas piątkowego spotkania będzie mowa o szczegółach prawyborów, co planują robić Obywatele  i jak można do nich dołączyć. 

„Czy na liście wyborczej w swoim powiecie chcesz znów zobaczyć nazwiska odgórnie wyznaczonych przez partie kandydatów? Czy nie byłoby lepiej, gdyby partie zaprosiły do wspólnej antyPiSowskiej listy lokalnych działaczy samorządów, ruchów miejskich, organizacji obywatelskich?” – to część pytań, na które będą odpowiadać liderzy Obywateli. 

Dowiedzieć się będzie można także, jak mają działać obserwatoria wyborcze, jak im pomóc, poświęcając tylko trzy dni – od marca do listopada. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama