Zdjęcie: Fundacja Q

Prawie 1,5 tysiąca rodzin uchodźców z Ukrainy ma szansę otrzymać pieniądze na codzienne wydatki. Z pomocy mogą skorzystać ci, którzy mieszkają na Podkarpaciu. Trwa nabór wniosków.

Fundacja Q, we współpracy z IOM, czyli Międzynarodową Organizacją ds. Migracji, pomaga uchodźcom z Ukrainy. Ma pieniądze dla tych, którzy tymczasowo mieszkają na Podkarpaciu. Może je podzielić między 1440 rodzin.

– Dzięki zewnętrznemu finansowaniu, czyli takiemu, które nie pochodzi z polskich funduszy, będziemy w stanie pomóc osobom będącym w trudnej sytuacji i które znalazły się w naszym regionie z powodu konfliktu zbrojnego w Ukrainie – mówi Marcin Kurnik, prezes Fundacji Q.

Pieniądze będą wypłacane przez trzy miesiące. Maksymalnie po 2,5 tys. zł dla czteroosobowej rodziny. Można je przeznaczyć na żywność, odzież, rachunki, czy kursy doszkalające. 

– Priorytetowo traktowane są rodziny z osobami niepełnosprawnymi, z co najmniej dwójką dzieci, które nie pobierają świadczenia 500+, osoby powyżej 50. roku życia, które nie mają pracy – dowiadujemy się w Fundacji Q.

Pomoc może być przyznana tylko tym, którzy do tej pory nie korzystali ze wsparcia finansowego przyznawanego przez takie organizacje jak: Polska Akcja Humanitarna czy UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców).

Fundacja Q prowadzi nabór wniosków w swoich biurach w Rzeszowie, Nowej Dębie i Sanoku. Może też wysłać pracowników we wskazane miejsce. Każdy wnioskodawca musi złożyć podpis pod aplikacją. Do rejestracji potrzebny jest dowód osobisty i numeru konta IBAN, na który mają być przelane pieniądze. 

To nie pierwsza akcja zorganizowana przez Fundację Q. Prowadzi m.in. szkolenia zawodowe dla obywateli Ukrainy, a w Rzeszowie uruchomiła Eko Tech Lab. Można przynieść tam zepsuty sprzęt komputerowy lub elektroniczny, a jeśli uda się go naprawić, trafia do osób potrzebujących, m.in. dla dzieci z Ukrainy. 

– Otrzymaliśmy nie tylko laptopy, ale również komputery stacjonarne, drukarki, zdarzały się również osoby, które chciały podarować inne, również sprawne urządzenia jako wsparcie dla osób z Ukrainy – dodaje Katarzyna Suberlak z Fundacji Q. 

Advertisement

Informacje w języku ukraińskim na temat pomocy finansowej dla uchodźców znajdziecie TUTAJ

Lokalizacje biur projektu i kontakt:

– Rzeszów, al. Tadeusza Rejtana 53, Full Market, parter – lokal 47 biuro Eko Tech Lab, tel. 886 977 526, mail: rzeszow@fundacjaq.pl

– Nowa Dęba, ul. Jana Pawła II 4, strefa biurowo-coworkingowa Fundacji Q, tel. 886 977 529, mail: nowadeba@fundacjaq.pl

– Sanok, tel. 886 977 530, mail: nowadeba@fundacjaq.pl

– Biuro mobilne, tel. 886 977 583, mail: nowadeba@fundacjaq.pl

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama