Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Warszawska spółka Agraria przygotuje studium wykonalności dla rzeszowskiego aquaparku. Dokument będzie kosztował 190 tys. zł. Odpowie na najważniejsze pytania dotyczące wodnej atrakcji. Ale nie zagwarantuje, czy ona będzie. 

Budowę aquaparku obiecywał w kwietniu ub. r. Konrad Fijołek, wtedy jeszcze kandydat na prezydenta Rzeszowa. Fijołek mówił wówczas, że to będzie jedna ze sztandarowych inwestycji jakimi zajmie się, jeśli wygra wybory. Wybory wygrał. 

– Robimy milowy krok. To nasze wymarzone przedsięwzięcie – mówił we wtorek, jeszcze przed podpisaniem umowy, Konrad Fijołek.

Trzy warianty 

Studium wykonalności to dokument zawierający analizę prawną, finansową i ekonomiczną. Znajdą się w nim informacje o kosztach budowy i utrzymania parku wodnego, technologii, opłacalności inwestycji, ale też atrakcji, które przyciągną mieszkańców i turystów.

Ratusz bierze pod uwagę trzy warianty. Pierwszy zakłada budowę samego parku wodnego, drugi parku wraz z basenami zewnętrznymi, a trzeci budowę aquaparku, basenów zewnętrznych oraz krytego lodowiska.

– Dzięki studium będziemy mogli powiedzieć, który wariant jest najlepszy – tłumaczą władze Rzeszowa. Studium opracuje warszawska firma Agraria. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt tego typu opracowań.

– Na analizę finansową kładziemy szczególny nacisk, by było wiadomo, ile obiekt będzie kosztował w przeciągu 20 lat jego funkcjonowania. To też ułatwi podjęcie decyzji – twierdzi Wiesław Smolec, prezes firmy Agraria.

Magnes dla wycieczek 

Rzeszowski aquapark ma być wybudowany w północnej części miasta, w dzielnicy Staromieście, a dokładnie w rejonie ulicy Jana Welca. Miasto znalazło pod inwestycję 6-hektarową działkę. Na tyle dużą, żeby w przyszłości rozbudować park wodny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Park ma „żyć”. Oprócz funkcji rekreacyjnej, ma też pełnić funkcję edukacyjną. Będzie uzupełnieniem Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, który powstaje w Jasionce – wyjaśnia Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa.

Miasto liczy więc na to, że aquapark będzie przyciągał wycieczki szkolne przy okazji pobytu w „Łukasiewiczu”. Na opracowanie studium firma Agraria ma 125 dni. Za dokument miasto zapłaci 190 tys. zł.

Nawet 250 mln zł 

Kolejnym etapem będzie przetarg na projekt aquaparku. Firma, która go wygra, będzie miała 1,5 roku na przygotowanie dokumentacji. Sama budowa zajmie od 1,5 do 2 lat. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, aquapark zostanie otwarty za około 5 lat. 

Ze wstępnych szacunków wynika, że budowa aquaparku może kosztować ok. 200-250 mln zł. – Wszystko zależy od tego, jak duży będzie to obiekt i jakie będą ceny na rynku – tłumaczy Urszula Zając z wydziału inwestycji Urzędu Miasta. 

Miasto zastanawia się więc, skąd wziąć pieniądze. Bierze pod uwagę partnerstwo publiczno-prywatne, rozmawia już z bankami komercyjnymi i państwowymi. W piątek w tej sprawie prezydent Fijołek ma się spotkać z wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama