Co potrzeba, żeby stworzyć coś dobrego? Grupę przyjaciół i „Zwolnienie z Teorii”. To właśnie w ramach tej olimpiady powstał projekt „Wolontariatem Inspirowani”. Dzięki niemu w najbliższy piątek w Rzeszowie odbędą się pierwsze Podkarpacie Targi Wolontariatu.

Idea wolontariatu zainspirowała piątkę rzeszowskich licealistów: Małgorzatę Król i Wiktorię Wiernik (oboje z IV LO), oraz Zosię Zając (I LO), Patrycję Słaby (Liceum Sióstr Prezentek) i Macieja Ziemiańskiego z II LO.

– Chcemy, by jak najwięcej osób zainteresowało się taką formą działalności społecznej, aby rzeczywiście wsparli ludzi i zwierzęta potrzebujące pomocy. Pokazujemy, że wolontariat przynosi korzyści nie tylko innym, ale przede wszystkim nam – zdobywającym nowe doświadczenia i zdolności, poznającym nowych ludzi – tłumaczy Maciej Ziemiański.

Licealiści odpowiadają za projekt „Wolontariatem Inspirowani” w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Ich zadaniem był stworzenie własnego projektu społecznego. To, co licealiści zaproponowali, spodobało się władzom Rzeszowa i Podkarpacia, które postanowiły wesprzeć całą inicjatywę.

Na początku lutego w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie licealiści zorganizowali konferencję „Warto działać”, na której wolontariusze wymienili się doświadczeniami i zastanawiali się nad tym, co zrobić, by wolontariat w Rzeszowie był jeszcze bardziej atrakcyjny. W konferencji wzięło udział ponad 80 osób.

Kolejnym pomysłem piątki młodych ludzi na propagowanie wolontariatu było stworzenie strony internetowej wolontariateminspi.wix.com/w-inspirowani, na której stopniowo pojawiają się zakładki rzeszowskich organizacji zrzeszających wolontariuszy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Licealiści aktywni się także w mediach społecznościowych:  m.in. na Facebooku. Więcej TUTAJ. – Staramy się pomóc wszystkim nieśmiałym w rozpoczęciu działania, w tym celu edukujemy i motywujemy naszych rówieśników – twierdzą licealiści, którzy współpracują ze schroniskiem „Kundelek”, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta czy Caritasem diecezji rzeszowskiej.

Przed młodymi ludźmi teraz najważniejsza część projektu „Wolontariatem Inspirowani”: Targi Wolontariatu. W Rzeszowie odbędą się one po raz pierwszy w najbliższy piątek w I Liceum Ogólnokształcącym (ul. 3 Maja 15) od godz. 10:00 do 14:00.

Targi Wolontariatu mają przede wszystkim pokazać, że wolontariat też może być sposobem na życie. W trakcie Targów będzie można się dowiedzieć, gdzie można działać, jak zacząć, co zrobić i czego się spodziewać. Targi skierowane są głównie do gimnazjalistów, licealistów i studentów.

Jeżeli kogoś idea wolontariatu jeszcze nie przekonuje, to może przyjść i posłuchać inspirujących ludzi, m.in.  przedstawicieli schroniska „Kundelek”, Fundacji „Mam Marzenie”, Akademii Przyszłości czy Zakonu Maltańskiego. Całość uzupełnią krótkie prelekcje doświadczonych wolontariuszy, a wśród nich: licealiści, studenci nauczyciele i wiele innych barwnych postaci.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama