Zdjęcie: Sebastian Stankiewcz / Rzeszów News

Ponad 3700 przedsiębiorców na Podkarpaciu otrzyma w środę (15 kwietnia) przelew w ramach tzw. przestojowego – łącznie ponad 7,5 mln zł. 

Jak poinformował Wojciech Dyląg, rzecznik podkarpackiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jasielski oddział ZUS wypłaci 1110 przedsiębiorcom 2 262 780 zł, a w Rzeszowie 5 259 020 zł dla 2603 osób.

ZUS przypomina, że na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

Postojowe, co do zasady, wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Aby uzyskać świadczenie, przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez prezesa GUS. 

– Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 procent w stosunku do miesiąca poprzedniego – wyjaśnia Wojciech Dyląg. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Wielu przedsiębiorców czeka na jak najszybszą pomoc. ZUS uruchomił specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów – można je składać papierowo, w specjalnie przygotowanych w tym celu skrzyń w placówkach ZUS – bez kontaktu z pracownikiem, pocztą i elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zakład uruchomił też dodatkowe infolinie dla przedsiębiorców: 22 290 87 02 oraz 22 290 87 03. Dostępny jest również numer tel. 22 290 87 01 – obsługa w sprawie świadczeń z tytułu kwarantanny lub izolacji oraz zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama