Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej odnotowała dotychczas podkarpacka policja. 

Jeden z nich dotyczy regionu rzeszowskiego. W sobotę rano policja otrzymała informacje, że we wsi Przewrotne w gminie Głogów Małopolski ktoś zamalował sześć plakatów jednego z komitetów wyborczych.

– Prawdopodobnie doszło do tego w nocy, a rano zauważono zamalowane plakaty – mówi asp. sztab. Magdalena Żuk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Z kolei o 2:00 w nocy policja otrzymała sygnał, że w Dukli pod Krosnem trzej mężczyźni w wieku od 24 do 29 lat zerwali 24 plakaty wyborcze na trasie Miejsce Piastowe – Dukla. Mężczyźni zostali wylegitymowani. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Czynności prowadzone są pod kątem popełnienia wykroczenia z artykułu 67. Kodeksu wykroczeń – mówi kom. Piotr Wojtunik, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Za uszkodzenie plakatu grozi grzywna do 1000 zł albo nagana. 

Cisza wyborcza obowiązuje od północy, będzie trwała do czasu zakończenia lokali wyborczych podczas niedzielnych wyborów samorządowych – 7 kwietnia. Lokale będą czynne od godz. 7:00 do 21:00.

W trakcie ciszy wyborczej nie można zwoływać zgromadzeń, wygłaszać przemówień, organizować pochodów i manifestacji, a także rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje też w internecie, w tym w mediach społecznościowych. 

W zależności od wagi popełnionego wykroczenia, kary grzywny mogą wynosić od 20 zł do 5000 zł. Dużo wyższe kary przewidziane są za publikowane wyników sondaży przedwyborczych – kara może sięgać nawet do miliona zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama