Reklama

40 nowoczesnych Car Portów z panelami fotowoltaicznymi oraz dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych zostały uruchomione w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

[Not a valid template]

 

Car Porty i stacje są główną częścią uczelnianej instalacji ogniw fotowoltaicznych. To jedna z największych w Polsce takich instalacji.

Rozwiązania, które zastosowane zostały w WSPiA bazują na dwóch odnawialnych źródłach energii. Pierwsze to ciepło pozyskiwane z ziemi, z głębokości ponad 120 metrów. Drugie to przetwarzanie energii słonecznej na prąd niskiego napięcia. Łącznie z uruchomioną we wrześniu instalacją ogniwa fotowoltaiczne w WSPiA zajmują powierzchnię około 1200 m2.

– Dzięki panelom fotowoltaicznym będziemy mogli ograniczyć koszty utrzymania naszych budynków w Rzeszowie. Nasz wkład własny w instalację zwróci się już za 5 lat. Naszą instalację można więc śmiało nazwać projektem naukowo badawczym, przy którym testowane są nowe rozwiązania. Ta technologia może nam dać pewną niezależność energetyczną – mówił podczas otwarcia prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPIA.

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych, jakie powstały w kampusie, są pierwszymi w Rzeszowie. Dwa stanowiska pozwalają na jednoczesne ładowanie 4 samochodów.

– Auta elektryczne są przyszłością, a technologia rozwija się tak szybko, że za kilka lat wejdą do powszechnego użytku – uważa prof. Posłuszny.

Najważniejszą częścią inwestycji w WSPiA jest innowacyjna instalacja ogniw fotowoltaicznych. – To prawie 40 tzw. Car Portów, które zbudowane zostały na parkingu głównym uczelni. To specjalne zadaszenia, na których zamontowano nowoczesne panele fotowoltaiczne o powierzchni około 840 m2. Dzięki temu instalacja pozwala na pozyskanie „ze słońca” energii elektrycznej o mocy około 170 kW – tłumaczy Marek Rogalski, zastępca dyrektora administracyjnego WSPiA.

Drugą częścią innowacyjnej inwestycji uczelni jest system pomp ciepła. – Istniejący został zmodyfikowany i wyposażony w system pasywno-aktywnego chłodzenia sal wykładowych w budynku „Collegium Administrativum” WSPiA – dodaje Dyrektor Marek Rogalski.

Rozbudowany system pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych ma przynieść WSPiA w Rzeszowie wiele korzyści – wpłynie na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Najważniejszy aspekt to jednak obniżenie zapotrzebowania uczelni na moc z sieci energetycznej oraz miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu uczelnia znacznie obniży koszty utrzymania swoich budynków w Rzeszowie.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.