Reklama

Choć śluby poza urzędem stanu cywilnego można już brać od ponad 1,5 miesiąca, chętnych na to w Rzeszowie na razie nie było. Pierwsze rezerwacje są dopiero na czerwiec.

Od 1 marca można wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego. Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie muszą zapłacić 1000 zł. Tradycyjny kosztuje 84 zł.

Para, które chce zorganizować ślub w plenerze, musi złożyć wniosek do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego. Miejsce musi „gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników”.

Choć od wejścia w życie ustawy minęło kilka tygodni, w Rzeszowie ślubów według nowych zasad jeszcze nie było. Ale – jak słyszymy w rzeszowskim urzędzie – pierwsze zarezerwowane terminy już są.

– Na czerwiec mamy zarezerwowane 3 terminy ślubów poza naszym urzędem – mówi Jerzy Wiktor, kierownik rzeszowskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

I rzeczywiście nie będą to jakieś wielkie fanaberie. Raczej śluby na wzór zachodni. – Pod wielkim namiotem, ustawionym przed ekskluzywnymi lokalami – dodaje Wiktor.

Miasto obiecało, że zaproponuje listę miejsc w Rzeszowie, które zdaniem urzędników najbardziej nadawałyby się do udzielania ślubów poza USC, ale jeszcze kilkanaście dni temu, nie była ona jeszcze gotowa.

Propozycje internautów

Wygląda zresztą na to, że taka lista i tak w znacznej mierze pokrywałaby się z miejscami, jakie zaproponowali sami rzeszowianie, choćby na platformie internetowej dobrepomysly.erzeszow.pl.

Pojawiło się na niej 22 propozycje, a wśród nich m.in. pomnik Czynu Rewolucyjnego. Jest też fontanna multimedialna. „Jest tam dużo miejsca. Jest też amfiteatr, gdzie mogliby usiąść goście. No i zdjęcia ładne” – zaproponował jeden z internautów.

Inny uważa, że ślub w plenerze może się odbywać na stadionie miejskim oraz w hali Podpromie. „Pozwoliłoby to miłośnikom sportu na przeżycie najpiękniejszych chwil w miejscach związanych z ich pasją”.

Internauci zaproponowali także ślub na rzeszowskim Rynku, Żwirowni. fontanna w Ogrodzie Miejskim im. „Solidarności”, dziedziniec Zamku Lubomirskich, ogrody bernardyńskie, aleja Lubomirskich, Podziemna Trasa Turystyczna („Ma swój klimat oraz magię”), Park Papieski, taras lub dach hotelu Rzeszów.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: