Pierwszy pies w podkarpackiej KAS do wykrywania gatunków zagrożonych wyginięciem

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) na Podkarpaciu ma nowego  czworonożnego funkcjonariusza. To owczarek niemiecki Kenzo. 

 

Kenzo to 2-letni owczarek niemiecki, który zasilił szeregi podkarpackiej KAS. Stoi przed wyjątkowym wyzwaniem. – Do jego zadań należeć będzie wyszukiwanie gatunków CITES, czyli zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin lub wykonanych z nich przedmiotów – wyjaśnia Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. 

Kenzo wraz ze swoim opiekunem zakończył 14-tygodniowe specjalistyczne szkolenie. W ośrodku szkolenia psów Krajowej Administracji Skarbowej w Kamionie poznawał tajniki pracy węchowej podczas przeszukań oraz nauczył się wykrywania gatunków zagrożonych wyginięciem.

Kenzo jest jednym z dwóch psów KAS w Polsce przeszkolonych w tym profilu. Owczarek rozpoczął już służbę na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Aktualnie w podkarpackiej KAS pracują 22 psy. Kenzo dołączył do czworonogów, które specjalizują się w wykrywaniu wyrobów tytoniowych, narkotyków i waluty.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wśród psów pracujących w KAS jest 9 labradorów. Kolejno 6 psów rasy owczarek niemiecki, dwa psy rasy Jack Russel Terrier, dwa owczarki belgijskie Malinois, jeden Parson Russel Terrier oraz dwa Springer Spaniel angielski. W ub. r. KAS na Podkarpaciu udaremniła przemyt ponad 15 tys. i 125 kg okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama