Reklama

Podkarpaccy policjanci od rana sprawdzają, jak kierowcy na drogach zachowują się wobec pieszych. Przyglądają się również zachowaniu pieszych.

Celem akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – jak informuje Komenda Wojewódzka Policja w Rzeszowie – jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, rowerzystom i motorowerzystom.

Od rana funkcjonariusze zwracają uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych. Przyglądają się także temu, jak piesi zachowują się na drodze.

– Główne błędy pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, wchodzenie na jezdnię zza pojazdu i chodzenie nieprawidłową stroną jezdni – podaje KWP w Rzeszowie.

Policja przypomina o obowiązku noszenia odblasków. Przepis ten obowiązuje od 31 sierpnia ub. r. Piesi, poruszających się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, muszą mieć elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny od 20 do 500 złotych. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie.

Policja zaleca umieszczać odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. – Wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego – twierdzi KWP.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: