„Bezpieczna Polska” z podhalańczykami. Na powitanie żołnierzy z USA [FOTO]

2
Reklama

W sobotę w Rzeszowie w jednostce wojskowej podhalańczyków odbył się piknik „Bezpieczna Polska”, zorganizowany z okazji inauguracji stacjonowania wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych w Polsce.

 

Piknik „Bezpieczna Polska” odbył się 16 miastach w Polsce, także w Rzeszowie. Zorganizowano go na terenie kompleksu koszarowego 21. Batalionu Dowodzenia przy ul. Dąbrowskiego oraz przyległym Klubie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

– Oczekujemy na dobre wydarzenia – mówiła o wadze uroczystości Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która uroczyście otworzyła imprezę wspólnie z dowódcą podhalańczyków płk. Jarosławem Mokrzyckim.

Po oficjalnych wystąpieniach zagrała Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa, a strzelcy z jednostki strzeleckiej 2021 zaprezentowali dynamiczny pokaz działania w czasie zatrzymania pojazdu. – Pogoda była śnieżna, ale mimo tego, piknik cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców – podkreśla kpt. Konrad Radzik, rzecznik 21. BSP.

Żołnierze podczas pikniku wystawili swoje uzbrojenie od najcięższego do lekkiego: haubice, Bojowy Wóz Piechoty, transporter Rosomak w wersji medycznej, armaty przeciwlotnicze, moździerze, broń strzelców wyborowych, wyrzutnie pocisków kierowanych i inne.

Można było wejść do pojazdu, siąść w przedziale desantowym oraz wcielić się w role celowniczego. Część żołnierzy wystąpiła w zimowym maskowaniu wraz ze sprzętem narciarskim i wspinaczkowym. Chętni poznali także sztukę reanimacji oraz udzielania pierwszej pomocy, której uczyli przedstawiciele PCK.

Ponadto w Klubie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich otwarta była Sala Tradycji oraz przygotowany punkt z ciepła herbatą. Można się tam było zagrzać, zjeść ciepłą wojskową grochówkę oraz obejrzeć wystawę militariów przygotowana przez stowarzyszenie „Studenci dla Rzeczypospolitej” i kolekcjonerów.

Goście mogli także oglądać bezpośrednia transmisje z uroczystości z Żagania, gdzie odbywało się oficjalne powitanie siła amerykańskich.

W pikniku wzięły udział także służby mundurowe, jak Państwowa Straż Pożarna, Policja oraz Służba Więzienna.  Strażacy zaprezentowali ciężki samochód ratownictwa technicznego oraz samochód specjalny z 44-metrowa drabiną, natomiast policję reprezentowali antyterroryści oraz patrole konne. 

Pierwszych 250 żołnierzy amerykańskich wjechało do Polski 6 stycznia na poligon w Żaganiu w województwie lubuskim. Żołnierze z USA będą wzmacniać wschodnią flankę NATO. Docelowo brygada NATO w Polsce ma liczyć 3,5 tys. żołnierzy.

Przerzut wojsk 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4. Dywizji Piechoty ze Stanów Zjednoczonych już się rozpoczął. Wojska ABCT – Armored Brigade Combat Team (Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa) trafią do Polski przez Niemcy, port Bremenhaven. Dyslokacja potrwa do końca stycznia.

Główne siły i dowództwo ABCT będą stacjonować w Polsce. Żołnierze stacjonować będą w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część z elementów ABCT zostanie rozmieszczona do innych miejscowości rejonu wschodniej flanki NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii.

Do naszego kraju amerykańscy żołnierze przywiozą ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic Paladin, 144 bojowe wozy piechoty Bradley i ponad 400 samochodów Humvee.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

Comments are closed.