Środowym politycznym hitem internetu jest jeden z pomysłów PiS w sprawie nowelizacji Trybunału Konstytucyjnego, która zakłada m.in. zmianę siedziby TK. PiS chce ją wyprowadzić z Warszawy. Gdzie?

Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS, w środę w Sejmie był pytany przez dziennikarzy o szczegóły projektu nowelizacji Trybunału Konstytucyjnego przygotowanej przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Sejmowa opozycja twierdzi, że proponowane przez PiS zmiany sparaliżują działalność TK. Jedną z nich jest pomysł, by siedzibę Trybunału wyprowadzić z Warszawy.

– Jednym z elementów uspokojenia tej sytuacji, która narosła wokół Trybunału, która powoduje, że tak burzliwie się tym zajmujemy jest pomysł, by Trybunał ulokować w jakimś spokojnym mieście, w którym, tak jak to jest w Niemczech, tak jak to jest w paru innych państwach europejskich, żeby [Trybunał] mógł sobie funkcjonować nieco w pewnym oddaleniu od zgiełku medialnego – mówił w Sejmie Ryszard Terlecki.

– Jest jakieś konkretne miasto? – próbowali się dowiedzieć sejmowi dziennikarze.

– Np. Przemyśl – odpowiedział szef klubu PiS.

Przemyśl nie pojawił się przypadkowo w ustach Terleckiego. Z tego miasta pochodzi marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef PiS na Podkarpaciu. Opozycja uważa, że Kuchciński kompletnie sobie nie radzi z nową funkcją.

Na pewno Kuchciński zapisze się w historii, jako pierwszy marszałek od 7 kadencji Sejmu, który ukarał finansowo posła za to, że ten z mównicy sejmowej przekroczył czas zadania pytania o pół minuty. Kwotą 2,5 tys. zł został ukarany poseł PO Michał Szczerba.

Trybunał w domu Jarosława?

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Opozycja twierdzi, że pomysł PiS, by siedzibę Trybunału Konstytucyjnego wyprowadzić z Warszawy, to kolejny przykład, jak PiS chce umniejszać rolę TK. Ale ubaw mają internauci, którzy na Twitterze, używając hashtagu #NowaSiedzibaTK, zgłaszają swoje propozycje, gdzie TK powinien być przeniesiony.

„Tam, gdzie stało ZOMO”, „Willa w Klarysewie”, „Rów Mariański”, „Dom Jarosława”, „Na zmywaku w Londynie”, „W domu sołtysa w Wąchocku”, „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami”, „Na ostatniej stacji 3 linii metra”, „Skoro jesteśmy w UE i nie ma granic to, po co się rozdrabniać! Budapeszt!”, „Nowogrodzka” [siedziba PiS – red.], „Działka, z której poseł Mularczyk wypędził bezdomnego”, „Giełda złomu pod Ostródą” – proponują internauci.

Propozycję Ryszarda Terleckiego, by siedzibę TK przeniesiono do Przemyśla, komentowano również w środowym „Szkle Kontaktowym” w TVN24. Grzegorz Miecugow stwierdził, że dojazd z Warszawy do Przemyśla jest kiepski. Tomasz Jachimek odpowiedział, że aż tak źle nie będzie.

„Można z Warszawy dojechać do Rzeszowa, a potem do Przemyśla” – powiedział Jachimek, dla którego sędziowie problem mieliby wtedy, gdyby musieli dojeżdżać do… Bogatyni.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się w czwartek na sali plenarnej. Potem dokument trafi do komisji.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama