Reklama

Czworo radnych PiS doszło do wniosku, że czas zmienić symbol Rzeszowa. Chcą, by miasto przestało umieszczać pomnik Walk Rewolucyjnych na materiałach promocyjnych.

Radni Roman Jakim, Waldemar Szumny, Marek Strączek i Jadwiga Stręk przygotowali projekt uchwały, który ma zobligować prezydenta Rzeszowa do tego, by na koszulkach, kalendarzach, kubkach czy brelokach miasto przestało umieszczać pomnik Walk Rewolucyjnych. Według nich to zły symbol stolicy Podkarpacia, który nieodłączanie kojarzy się z minioną epoką – komunizmem. Uważają, że to wstyd dla Rzeszowa i miasto powinno znaleźć inny symbol.

Ich pomysł popiera radny Robert Kultys (PiS), ale od razu zaznacza, że nie ma on nic wspólnego z dyskusją, czy pomnik ma zostać wyburzony czy nie. – W tym pomyśle nie ma ani słowa o ingerencji w budowlę pomnika – przekonuje radny. – Ten projekt uchwały mówi o tym, aby władze zrobiły wszystko by wypromować takie symbole Rzeszowa, które zastąpiłyby pomnik. Sprawa jest prosta. Pomnik to kwestia dyskusyjna – jednym się podoba, drugim nie. Nie zmienimy jednak faktu, że jest to symbol rewolucji komunistycznej i temu nikt nie może zaprzeczyć – twierdzi radny Kultys.

Kultys jest skłonny przychylić się do argumentów tych, którzy mówią, że nie należy pomnika burzyć, bo wrósł w panoramę miasta. – Nie w pełni je podzielam, ale rozumiem – mówi. – Jednak, jako osoba, która wychowywała się w duchu antykomunistycznym, antypeerelowskim mamy hołubić go w całkiem innym ustroju jako symbol miasta.

Radni uważają, że w Rzeszowie są lepsze budynki, które można wypromować na symbol stolicy Podkarpacia. Jako przykład podają Kolegium Pijarów, Zamek czy Rynek. Projekt uchwały zostanie zgłoszony i będzie dyskutowany przez radnych na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa 25 marca.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. Zburzmy Pałac Kultury oraz Syrenkę w WAwie Damian. Jeśli ty w pomniku widzisz dalej komunę a nie po prostu jakiś śmieszny symbol który w jakiś sposób bawi i nie jest oklepany jak ratusz i inne pierdoły które mają inne miasta to jesteś zawistnym katolem :). Ja patrze na pomnik i ni chu *** nie widzę w nim komuny. Rzeźby mozna zdjąć i dać wiekszy herb rzeszowa, oswietlic i po problemie. Komuny się nie pozbędziesz…wyburzmy dodatkowo bloki wybudowane podczas komuny ku czci tego ustroju tez.

  2. Ten pomnik to symbol komunizmu, zostal wybudowany na zlecenie naszych okupantow Zwiazku Radzieckiego, nie rozumie ze tyle lat po uzyskaniu niepodleglosci dalej stoi na swoim miejscu i glosi idealy komunistyczne. mowie nie ze wrosl w panorame ok, wiec mozna by powiedziec ze ksieza pedofile wrosli w panorame kosciola i to nie znaczy ze nalezy ich tam pozostawic OGARNIJCIE SIE WKONCU LUDZIE !

Comments are closed.