Fot. Materiały zespołu. Na zdjęciu Vavamuffin

Na Targi Sztuki „Art United Fair 2017” zjawi się na pewno „Recydywista”. Babcie poczytają wnukom książki używane, a „Przemytnicy” w końcu oficjalnie się zaprezentują. Będzie też koncert pożegnalny i jubileuszowy i nad Wisłokiem w stylu reggae.  Nie zabraknie też planszówek.

Od czwartku do soboty w Rzeszowie trwa Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2017. W piątek na podsumowanie drugiego dnia zagrają: Gypsy and the Acid Queen, Pustki, Łąki Łan. Początek koncertów o 18:30. Zakończy je półtoragodzinny pokaz najlepszych reklam na świecie – „Euroshorts”.

Szczegółowy program FPM znajdziecie TUTAJ.

1. PIĄTEK (2 czerwca)

Zdjęcie: Materiały Art United Fair

Festiwal Wyczytanej Książki to trzydniowe święto, którego organizatorem jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Motywem przewodnim imprezy jest książka wielokrotnie czytana, również ta bardzo zniszczona i wydawałoby się bezużyteczna.

W ciągu trzech pierwszych czerwcowych dni, każdy będzie mógł posłuchać, jak pięknie czytają ją na dobranoc aktorzy w najbardziej urokliwych miejscach w Rzeszowie, a dziadkowie swoim wnukom w bibliotece. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Art United Fair w G2 Arena

Salvador Dali, Auguste Rodin, Edgar Degas i Game Over Cycles w jednym miejscu? To możliwe dzięki Międzynarodowym Targom Sztuki „Art United Fair 2017”, które odbędą się G2 Arena CWK w Jasionce.

Wśród wielu dzieł sztuki zaprezentowanych na targach znajdą się prace artystów współczesnych takich jak m.in. Franciszek Starowieyski, Andrzej Wajda, Jan Wyżykowski czy Stanisław Młodożeniec oraz najwybitniejszych artystów XX wieku takich jak: Edgar Degas, Auguste Rodin i Salvador Dali.

Na „Art United Fair 2017” zobaczymy też motocyklowe dzieła sztuki Staszka Myszkowskiego z rzeszowskiego salonu Harleya Davidsona. A będą to Recydywista, Behemoth Bike i hard Rock Cafe. Wystawa będzie czynna w godz. 10:00-20:00 do niedzieli (4 czerwca).

„Beze mnie”

W Teatrze im. W. Siemaszkowej będzie można o godz. o godz. 10:00 i 18:00 spektakl „Beze mnie”. Bilety można kupić  kasie teatru w cenie 40 zł.

Dusza młodego człowieka skrywa wiele tajemnic, których istnienia możemy nawet nie przypuszczać – wiele głębokich, jątrzących się ran, zduszonych emocji, które muszą w końcu znaleźć jakieś ujście. Do czego może się posunąć nastolatek, zatruty jadem obojętności, odtrącony, niezrozumiany i osamotniony? Czy ucieczka w świat wirtualny może go ochronić przed rzeczywistością?

Nowoczesne widowisko dogłębnie analizuje klasę jako wspólnotę. To wiwisekcja szkolnych relacji i problemu odrzucenia przez rówieśników i niezrozumienia przez nauczycieli. Spektakl jest nie tylko „odpowiedni”, czy „dostosowany” do potrzeb bardzo młodych ludzi. Został stworzony z myślą o nich.

Koziołek Matołek w „Siemaszce”

O godz. 11:00 w „Siemaszce” odbędzie się spektakl „Przygody Koziołka Matołka”. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie kina. Może i Koziołek Matołek nie jest najmądrzejszym zwierzątkiem na świecie, ale na pewno nie brakuje mu sprytu, śmiałości, ciekawości, uroku osobistego i poczucia humoru, które pozwalają wyjść mu cało z każdej opresji.

Ten mały wesoły cwaniak z odwagą rusza na podbój świata – z Koziej Wólki wybiera się do Pacanowa, przy okazji zahaczając o Warszawę, Stany Zjednoczone, Afrykę, Azję, a nawet… Księżyc. Przez swoje figle i nieroztropność nieraz wpada w tarapaty, ale śpiewająco (dosłownie, bo przedstawienie to swego rodzaju musical) i z wdziękiem zawsze udaje mu się wybrnąć z sytuacji.

Przygody Koziołka Matołka to wierna adaptacja komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, pełna humoru nie z tej ziemi i niezwykłych zwrotów akcji. Ten wierszowano-muzyczny spektakl to doskonała zabawa dla całej rodziny.

Premiera „Przemytników”

Podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbędzie się o godz. 17:00 w starych koszarach wojskowych (al. Piłsudskiego 8-10) oficjalna premiera książki Konrada Jaszczura „Przemytnicy”. W trakcie spotkania z autorem będzie można posłuchać o jego literackim debiucie, życiu podkarpackiej prowincji oraz o przygodach, jakie spotykają drobnych przemytników na polsko-ukraińskiej granicy.

Fabuła „Przemytników” osnuta jest wokół historii dwóch chłopaków z małej wsi koło Lubaczowa, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodzie przemytnika. W bagażniku granatowego passata wożą przez ukraińską granicę papierosy Prima, wódkę Chlibnyj Dar, cukierki, chałwę i ketchup. Sensej, lokalny rekin biznesu, próbuje wciągnąć swoich podopiecznych na wyższy poziom. W grę wchodzi tajemnicza przesyłka do Eda z Przemyśla…

„Przemytnicy” to nie tylko thriller o prowincjonalnej mafii, ale i obraz podkarpackiej prowincji – anarchicznej i niechętnej obcym.

Noc planszówek

Podczas spotkań Slot Art Cafe w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) o godz. 19:00 odbędzie się wielkie granie w planszówki. Wstęp wolny.

Nocny maraton planszówek odbędzie się z kolei w herbaciarni Królestwo Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) w godz. 20:00-1:00. Do dyspozycji będą gry planszowe i karciane. Wybór pozycji jest spory. Można przynieść też swoje egzemplarze. Wstęp wolny

MiK Acoustic zagra w Jameson Pub (ul. Moniuszki 4) o godz. 21:30. Kuba i Michał zaczynali wspólnie jeszcze w projekcie 7Flames pięć lat temu w Jamesonie. Teraz zbliża się czas zakończenia ich wspólnej przygody muzycznej w duecie MiK Acoustic. W piątek odbędzie się ich pożegnalny koncert. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

2. SOBOTA (3 czerwca)

Fot. Urszula Chrobak / Rzeszów News. „Szklana menażeria”

Na „Reggae Nad Wisłokiem” zaprasza Rzeszowski Dom Kultury, który jest głównym organizatorem imprezy w klimatach reggae i dub. Tegoroczną gwiazdą imprezy na bulwarach będzie warszawska grupa Vavamuffin. Impreza rozpocznie się o godz. 16:00. Wstęp bezpłatny. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

O 19:00 w „Siemaszcze” będzie można zobaczyć spektakl „Szklana menażeria”. Recenzje przedstawienia możecie przeczytać TUTAJ. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru. „Szklana menażeria” zostanie również zagrana w niedzielę o 19:00.

W sobotę drugi dzień Mistrzowskiego Dnia Dziecka w Galerii Rzeszów. Szczegóły TUTAJ.  

3. NIEDZIELA (4 czerwca)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Anna Wyszkoni

W Tetrze Maska w niedzielę będzie można poświętować ze swoimi pociechami Dzień Dziecka. Na małych i dużych będzie czekać od 12:00 spektakl „Statek Noego” (bilet 15 zł). Natomiast w godz. 12:30-16:30 na maluchy będą czekać zabawy i animacje z teatralnymi bohaterami, projektowanie ubioru Calineczki, tworzenie masek Dzika, Jętki i Lisa (wstęp wolny)

O 14:00 i 15:00 odbędzie się pokaz Adeptów Małej Akademii Teatralnej (wstęp wolny), a 16:30 spektakl „Calineczka” (bilet w cenie 15 zł).

Global Justice Morning

Stowarzyszenie „EKOSKOP” i Polska Zielona Sieć zapraszają dzieci w wieku od 6 do 10 lat oraz ich rodziców, babcie i dziadków na pierwszy warsztat Global Justice Morning w Rzeszowie, gdzie dzieci w trakcie zabawy dowiedzą się ciekawych rzeczy o świecie. Zostaną im przybliżone wybrane kraje Globalnego Południa, jak żyją dzieci w Azji, Ameryce Południowej i Afryce.

W planach są również dwa spektakle japońskiego teatrzyku kamishibai. Będą też rozmowy o o tym, co to jest szacunek, wolność, rozwój i dlaczego warto pomagać. Nie zabraknie niespodzianek i pełnych muzyki zabaw.

W tym samym czasie opiekunowie pijąc kawę i herbatę, będą mogli obejrzeć rzeszowską premierę filmu „Living On One Dollar”. Film opowiada o eksperymencie amerykańskich studentów, którzy wyjechali do Gwatemali, by zamieszkać w małej wiosce i żyć tak, jak ich sąsiedzi, za jednego dolara dziennie. A to nie jest łatwe. Jak wyglądało ich codzienne życie, co zrobili za upragnioną mikropożyczkę i jak pomagali im sąsiedzi, a przede wszystkim jak zmieniło się ich podejście do problemu biedy.

Wszyscy zainteresowani powinni zapisać dziecko przesyłając zgłoszenie na adres: ekoskop@ekoskop.rzeszow.pl, podając imię, nazwisko i wiek dziecka. Warsztaty odbędą się w godz. 10:00-12:30 w Młodzieżowym Domu Kultury w przy ul. Osmeckiego 51.

Festiwal kolorów na bulwarach

W niedzielę w godz. 14:00-20:00 na rzeszowskich bulwarach odbędzie się Piknik Rodzinny,
Imprezę rozpoczyna mecz piłkarski Demokraci vs. Dziennikarze z udziałem Komitetu Obrony Demokracji, Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Rozwoju Rzeszowa, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz rzeszowskich dziennikarzy.

Mecz odbędzie się o 14:00 na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej. Następnie o 16:00 rozpoczyna się impreza na scenie przy bulwarach – występ Kabaretu „Chyba” oraz koncert Arka Kłusowskiego, Małgorzaty Boć i Janka Samołyka. Gościem specjalnym będzie prof. Jan Hartman. Wstęp wolny.

14 kolorów proszków holi do wyboru będą mieli uczestnicy niedzielnego Holi Festival Poland, który odbędzie się na rzeszowskim stadionie Resovii o godz. 16:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

„Podglądanie rodaków” w MDK

Podczas ostatniego w tym sezonie artystycznym pokaz spektaklu na Młodzieżowej Scenie Teatralnej (MDK Rzeszów). Będziemy mogli śmiać się do łez, za sprawą fantastycznej grupy młodych aktorów z Lublina. Teatr Satyry Zielona Mrówka  śpiewem i tańcem zabierze nas w świat satyry, wodewilu i swojskiego klimatu przywołanego dzięki wierszom Ludwika Jerzego Kerna w spektaklu „Podglądanie rodaków czyli na Zapupiu Dalekim”, który odbędzie się o 19:00 w MDK (ul. Osmeckiego 51).

W bliżej nieokreślonym czasie, bo na przestrzeni wieków. W miejscu o trudnej do określenia szerokości i długości geograficznej, na Zapupiu Dalekim, wykorzystując zabawę rekwizytem, artyści starają się zachować ducha twórczości Ludwika Jerzego Kerna, tworzą, idąc tropem autora, przy pomocy własnej stylistyki i swobodnej interpretacji, portret własny nas i naszych rodaków, nasze słabości, ułomności, przypadłości i śmiesznostki, to znaczy wszystko to co łączy się w określeniu „niedoskonałość człowieka”.

Satyra przeważnie kojarzy się z silną dawką złośliwości, drwiny. Wiersze Kerna, choć satyryczne, pozbawione są zapiekłości. Nadal nas bawią jak przed dwudziestu czy trzydziestu laty, co nie zmienia faktu, że jest to zarazem poważny zbiór rymowanych esejów o półwieczu naszego kraju. Ich autor nie ustawał w satyrycznym komentowaniu dramatycznie zmieniającej się rzeczywistości.

Wyszkoni na Podpromiu

Jubileuszowa Atmasfera Anna Wyszkoni 20 Lat na scenie to ogólnopolska trasa z okazji jubileuszu artystki – jednej z najbardziej lubianych i charyzmatycznych wokalistek polskiej sceny muzycznej. Ma na swoim dorobku imponującą ilość przebojów, nagród i wyróżnień oraz blisko pół miliona sprzedanych płyt.

Każdy koncert Anny Wyszkoni to okazałe widowisko z bogatą oprawą multimedialną. Artystce towarzyszy zespół znanych i doświadczonych muzyków. Podczas trasy koncertowej Ania Wyszkoni wykona swoje największe przeboje z 20 lat pracy na scenie.

Anna Wyszkoni zagra w hali na Podpromiu o godz. 20:00. Bilety w cenie 69 zł, 79 zł, 99 zł można kupić w sieci Ticketpro.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl