Zdjęcie: Materiały prasowe. Agnieszka Chylińska

Koncert Agnieszki Chylińskiej, srebrne muzyczne gody, nutka włoska i czekoladowy przemyt. A do tego Wenus specjalnie dla was ubierze się w futro. Na brak atrakcji w Rzeszowie w ten weekend nie możecie narzekać.

1. PIĄTEK (15 grudnia)

Zdjęcie: Materiały prasowe. Zespół Vader

W Podziemnej Trasie Turystycznej w dniach 15-16 grudnia odbędą się warsztaty z field recordingu, czyli nagrywania przeróżnych odgłosów otaczającego nas świata – szumu lasu, śpiewu ptaków, dźwięku przejeżdżających pociągów, czy brzmienia z dna oceanu i późniejsze montowanie go w studio. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Jeśli chcecie dowiedzieć się coś więcej o Łotwie koniecznie musicie pojawić się w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) o godz. 18:00. Swoje podróżnicze historie opowiedzą wam pewni młodzi „przemytnicy” czekolady. Wstęp wolny.

Jeśli mocne brzmienia to wasze klimaty to już wiemy, gdzie spędzicie dzisiejszy wieczór. Będzie to klub Life House (al. Rejtana 1), bo właśnie tam od godz. 19:00 będziemy mogli posłuchać takie grupy jak: Vader, Quo Vadis, Silent Jester, Dead Prophet. Bilety można kupić przed koncertem w klubie w cenie 60 zł.

Do Włoch dziś przeniosą nas właściciele restauracji Italia da bere: Alina Puzio i Masimiliano Bondoli kochają Włochy. Alina Puzio opowie o kulturze włoskiej, która reprezentuje najpiękniejsze miejsca Italii i opowie, jak bawią się włosi i jak żyją. Spotkanie we włoskim klimacie odbędzie się w ramach Slot Art Cafe w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Świetlicki i Chylińska

Ci, który cenią sobie poezję Marcina Świetlickiego i zespół, który powstał po to, aby w atrakcyjnej formie prezentować jego wiersze, ucieszy fakt, że już o godz. 19:00 w Undergroundzie zagrają Świetliki – zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Bilety w cenie 50 zł można kupić w pubie.

Jeśli Świetliki to nie wasze klimaty, to nic nie szkodzi. W Bajka Disco Klub (al. Piłsudskiego 34) zagra dla was Sławomir, autor takich piosenek jak  chociażby „Miłość w Zakopanem”. Koncert rozpocznie się o 20:00. Bilety w cenie 30 zł można kupić w klubie.

Kolejny koncert w Rzeszowie odbędzie się w klubie Lukr (al. Kopisto 1). To właśnie tam o godz. 21:00 zagra Agnieszka Chylińska. Bilety w cenie 119 zł można jeszcze szukać na stronie klubu, w serwisie kupbilecik.pl lub w SportsBBQ. Oryginalną zapowiedź wokalistki możecie zobaczyć TUTAJ.

„Wenus w futrze” w „Siemaszce”

Do „Siemaszki” powraca jeden z bardziej gorących spektakli – „Wenus w futrze” z Dagny Ciporą i Michałem Chołką w rolach głównych. Spektakl będzie można obejrzeć o godz. 20:00. Bilety w w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru.

Jak daleko może się posunąć człowiek, żeby zaspokoić swoje żądze? Prawdziwe namiętności mogą być motorem i nadać sens życiu. Ale mogą też być obsesją. Spełnianie ukrytych pragnień może nieść nieodwracalne konsekwencje.

„Wenus w futrze” Davida Ivesa w reżyserii Jana Nowary to historia burzliwego spotkania oraz walki o władzę i dominację. Tytułową Wenus-Wandę poznajemy, gdy przychodzi na przesłuchanie do nowej sztuki teatralnej. Reżyser Thomas nie spodziewa się, że to on zostanie poddany próbie, ponieważ współczesna Wenus może mieć więcej wspólnego z Heddą Gabler niż z rzymską boginią.

Potrzeba uwznioślenia życia towarzyszy każdemu z nas, ale jej konsekwencje mogą okazać się śmiercionośne. Eksperyment z Wenus obiecuje rozkosz, jednak nie za cenę czyjegoś cierpienia. Gdy ta granica zostanie przekroczona, budzą się demony i rozkoszna Afrodyta może przybrać postać okrutnej i mściwej Furii.

Premiera „Gwiezdnych Wojen” w „Zorzy”

Nadchodzące dni przynoszą wiele premier filmowych. Długo oczekujący fani „Gwiezdnych Wojen” już od 15 grudnia mogą cieszyć się  z premiery kolejnej części – „Ostatni Jedi”. Od 15 grudnia również na „wielki ekran” wchodzi film „Na skrzydłach orłów”.

W ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego kino „Zorza” 19 grudnia o godz. 19:00 zaprasza widzów na pokaz przedpremierowy filmu „The Florida Project”.  W ramach cyklu filmów „widzowie wybierają” „Zorza” zaprasza na film „Photon” (15 grudnia 21:10; 16 grudnia i 17 grudnia o 21:00).

2. SOBOTA (16 grudnia)

Zdjęcie: Anna Petynia. Spektakl „Idiota”

Na terenie Podkarpackiego Centrum Hurtowego Agrohurt (ul. Lubelska 46) w Rzeszowie odbędą się XIII Podkarpackie Regionalia. Wydarzenie to będzie niepowtarzalną okazją, aby skosztować smaków i poczuć aromat Świąt Bożego Narodzenia oraz aby wypełnić stoły tradycyjnymi świątecznymi potrawami przygotowanymi przez producentów branż spożywczych, wędliniarskich, owoców i warzyw oraz Koła Gospodyń Wiejskich i lokalnych szkół gastronomicznych.

Podczas podkarpackich Regionaliów odbędą się m.in. pokazy kulinarne, florystyczne oraz rękodzieła artystycznego, gry, zabawy oraz konkursy z nagrodami, a wszystko to, przy udziale skrzypiec, kontrabasu i pięknych głosów. Regionalia będą trwać w godz. 8:00 – 12:00.

Świąteczny Jarmark w „Plazie”

Na Świąteczny Jarmark, który rozpocznie się w sobotę i potrwa do 23 grudnia, zaprasza z kolei Centrum Handlowe Plaza. 

W atrium Centrum na stoiskach wystawców znaleźć będzie można przede wszystkim przysmaki na świąteczny stół (m.in. wyroby cukiernicze, przyprawy, kasze, pierogi i gołąbki), jak również ozdoby świąteczne, choinki, stroiki, rękodzieło artystyczne. Pojawią się także wyroby krawieckie i decoupage. Nie zabraknie choinek, szopek i przedmiotów dekoracyjnych. 

Swoje specjalne, świąteczne i regionalne przysmaki zaprezentuje także sklep Bacówka. Stoiska wystawców czynne będą codzienne od 10:00 do 20:00.

Piątkowi „przemytnicy” w sobotę w Królestwie Bez Kresu (al. Piłsudskiego 8-10) będą produkować od godz. 18:00 czekoladę na świąteczny przemyt. Oczywiście cały towar powstanie z surowego ziarna kakaowca bogatego w antyoksydanty oraz magnez. Takiej czekolady nie dostaniecie w sklepie. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Idiota” w „Siemaszce” odwołany 

Jak nas w sobotę poinformował Teatr im. W. Siemaszkowej, zaplanowana na wieczór premiera spektaklu „Idiota” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Szymona Kaczmarka, została odwołana. Jedna z aktorek doznała kontuzji nogi. Nowa data premiery „Idioty” nie jest jeszcze znana. 

Z kolei w teatrze „Bo Tak” (Wydział Muzyki UR, ul. Dąbrowskiego 83) będzie można zobaczyć „Tresowanego Mężczyznę” o godz. 17:45. Bilety w cenie 45 zł można kupić w serwisu kupbilecik.pl. Naszą recenzję można przeczytać TUTAJ

O godz. 17:00 w Rzeszowskim Domu Kultury filia Pobitno  (ul. Konfederatów Barskich 43a) odbędzie się wyjątkowy koncert. Uczestnicy imprezy usłyszą utwory w świątecznym klimacie w wykonaniu wokalistów z Rzeszowskiego Domu Kultury filia Pobitno, Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina oraz chóru dziecięcego ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Rzeszowie. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

O świątecznych imprezach w RDK więcej pisaliśmy TUTAJ.

„Śląsk” w Filharmonii 

Europejski Koncert Galowy odbędzie się w sali Filharmonii Rzeszowskiej o godz. 19:00. Zespół Pieśni i Tańca ,,Śląsk”, to niezaprzeczalnie AMBASADOR Polskiej Kultury Narodowej, Kultury przez duże K, każdy ich koncert to wielkie wydarzenie, bez względu na miejsce wydarzenia, czy to w Polsce, czy w najdalszym zakątku świata.

W Rzeszowie zespół wystąpi w blisko 100-osobowym składzie artystów baletu i chóru. Artyści zaprezentują program oparty w większej części na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych, oraz utwory z różnorodnego kulturowo repertuaru europejskiego.
Bilety w cenie: 100/120 zł można kupić w kasie filharmonii lub w serwisach: kupbilecki.pl, ebilet.pl.

3. NIEDZIELA (17 grudnia)

Zdjęcie: Materiały Teatru Przedmieście. Spektakl „Podróż”

Lubisz tańczyć? Jeśli tak, to przyjdź o godz. 19:30 do sali baletowej Wojewódzkiego Domu Kultury (ul. Okrzei 7) na otwarte warsztaty taneczne. Wstęp 15 zł płatny na miejscu.

W Multikinie o godz. 16:00 będzie można zobaczyć inscenizację „Dziadek do orzechów” w choreografii Jurija Grigorowicza wg Mariusa Petipy. W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”. Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych.

Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym.

Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Czajkowskiego. Przedstawienie trwa około dwie godziny. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie kina lub na stronie kina.

Kiermasz Bożonarodzeniowy

W godz. 10:00 – 16:00 w Rzeszowskim Domu Kultury filia Budziwój (ul. Budziwojskiej 194) odbędzie się pierwsza edycja Budziwojskiego Kiermaszu Bożonarodzeniowego. W programie wydarzenia znajdzie się wspólne ubieranie choinki, warsztaty tworzenia ozdób choinkowych oraz występy w wykonaniu uczestników zajęć muzycznych i zespołów śpiewaczych działających w Rzeszowskim Domu Kultury.

Na kiermaszu zaprezentują się wystawcy oferujący swoje usługi oraz przygotowane przez nich towary i ozdoby świąteczne. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Podróż” w „Przedmieściu”

Niezwykły spektakl „Podróż:, który będzie można zobaczyć o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4). Scenariusz  spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką  autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi  studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa.

Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.

Historia biblijna Józefa  i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba i bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego  życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem.

Bilety w cenie 20/30 zł można rezerwować pod numerem telefonu 667 714 730.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl