Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News

2 maja to Dzień Flagi. Z tej okazji rzeszowscy działacze Platformy Obywatelskiej zapraszają na Rynek. Na główne uroczystości wprowadzą 100-metrową biało-czerwoną flagę.

– Jak co roku będziemy rozdawać różne gadżety propagujące nasz symbol narodowy – flagi, cukierki, baloniki – zapowiada Marcin Deręgowski, rzeszowski radny Platformy Obywatelskiej. Główną atrakcją akcji PO będzie wprowadzenie na Rynek ok. godz. 11:45 flagi biało-czerwonej o długości 100 metrów. Cała akcja rozpoczyna się 11:00.

Główne uroczystości Dnia Flagi w Rzeszowie zaplanowano na 12:00. W samo południe na Rynku zostanie podniesiona flaga państwowa, kilka minut później okolicznościowe wystąpienie będzie miał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, a potem odbędzie się koncert orkiestry wojskowej.

Na 18:00 w kościele garnizonowym przy ul. Reformackiej 5 zaplanowano mszę świętą.

2 maja jest najmłodszym polskim świętem państwowym. Do niedawna nie wolno było wywieszać flag w inne dni niż świąteczne. Zabraniała tego ustawa z 1980 roku. Od kiedy to Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń.

Dzień Flagi wprowadzono 2004 r. Obchodzony jest między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama