Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

– Dlaczego po godz. 17:00 parkomaty nie mogą być zablokowane? – pytają kierowcy, którzy parkują samochody w płatnej strefie w Rzeszowie. Ratusz: – System nie daje takich możliwości. 

Pan Tomasz, Czytelnik Rzeszów News, poinformował nas, że codziennie obserwuje, gdy nieświadomi kierowcy, głównie spoza Rzeszowa, choć nie tylko, są „skubani” przez parkometry. Dlaczego? Płatna strefa parkowania w Rzeszowie, podzielone na dwie podstrefy (niebieską i pomarańczową) została wprowadzona 1 stycznia 2016 roku. Obowiązuje tylko w dni powszednie – od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do 17:00.

Okazuje się, że nie wszyscy kierowcy znają dokładnie zasady działania strefy, mimo, że na parkomatach znajdują się informacje w jakich godzinach i w jakie dni strefa obowiązuje. Przypominają o tym także duże znaki ustawione przed wjazdami do obu podstref. 

„Codziennie widzę, jak po godzinie 17:00 kierowcy wrzucają monety za parkowanie, a – o dziwo – urządzenia przyjmują pieniążki i drukują paragony postojowe, ale na kolejny już dzień. Przecież nikt specjalnie nie będzie przyjeżdżał do Rzeszowa kilka, kilkanaście, a może i kilkadziesiąt kilometrów tylko po to, aby wykorzystać opłacony dzień wcześniej czas postoju” – uważa pan Tomasz.

Na dowód przesłał nam wydruk z parkomatu z minionego poniedziałku (19 lutego). Kierowca zapłacił złotówkę o godz. 17:43 (!) i wydruk jest ważny do następnego dnia (20 lutego) do godz. 9:30. „To jawne oszukiwanie kierowców. Chyba można zablokować po 17:00 parkometry lub przynajmniej czytelnie poinformować na wyświetlaczu o czasie obowiązywania strefy?” – zastanawia się nasz Czytelnik.

Zdjęcie: Pan Tomasz / Czytelnik Rzeszów News

Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, potwierdza, że tak działają rzeszowskie parkomaty.

– Kierowca, który np. zaparkował o godz. 16:45, może czas wykorzystać na następny dzień. Kierowcy powinni zwracać uwagę na znaki informujące, kiedy obowiązuje strefa. Nasz system jest tak skonstruowany, że nie można parkomatów wyłączyć po godz. 17:00 – tłumaczy Maciej Chłodnicki.

Warto też pamiętać, że parkomaty nie wydają również reszty. Ratusz chce za to jeszcze w tym roku wprowadzić możliwość płacenia za parkowanie przy pomocy Rzeszowskiej Karty Miejskiej. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama