Reklama

Już 40 parkomatów stoi na ulicach Rzeszowa. Za parkowanie kierowcy będą płacić od 1 stycznia przyszłego roku.

– Montaż parkomatów zaczął się w poniedziałek. W tej chwili jest ich 40. Parkomaty są już na ul. Mickiewicza, Kreczmera, Gałęzowskiego, Sobieskiego, Okrzei, Kopernika, Jałowego i Krogulskiego. Pozostałe będą zainstalowane do końca października, ale myślę, że uporamy się z tym wcześniej – mówi Jerzy Tabin, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie.

Kierowcy za płatne parkowanie w Rzeszowie będą płacić od początku przyszłego roku. – Płacić będzie można bilonem lub kartą zbliżeniową. Docelowo także elektroniczną kartą miejską – dodaje Tabin.

Strefa za 11 mln zł

Budowa płatnej strefy parkowania będzie kosztowała 11 mln zł. Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma Asseco Poland. Na terenie miasta będzie 130 parkomatów, a także 12 elektronicznych tablic, które będą informować kierowców, gdzie najbliżej znajdą miejsce postojowe. Tablice mają być zainstalowane do końca listopada.

Płatna strefa obejmie ok. 2 tys. miejsc parkingowych. Będzie obowiązywała w dni powszednie od godz. 9:00 do 17:00. Kierowcy za pierwszą godzinę parkowania w pierwszej podstrefie będą płacić 2,5 zł, za drugą – 3 zł, za trzecią – 2,5 zł, za czwartą – 2 zł. Opłata w drugiej podstrefie ma być stała – na poziomie 2 zł. Stawki te musi zatwierdzić Rada Miasta Rzeszowa.

Gdzie będzie strefa?

Rzeszowskie Śródmieście podzielono na dwie podstrefy. Pierwsza zaczynać się będzie przy torach kolejowych za dworcem PKP (granica północna). Będzie sięgać aż do ul. Łącznej, Batorego, Głowackiego, Targowej i Szopena (granica wschodnia) i po ul. Lubomirskich i Zamkową (granica południowa). Zamknięta będzie ulicami: Lisa-Kuli, Cieplińskiego i ks. Jałowego (granica zachodnia).

Z kolei granicą wschodnią drugiej podstrefy ma być Wisłok, południowa Trasa Zamkowa aż do ul. Dąbrowskiego. Od Dąbrowskiego obejmie fragment pomiędzy Trasą Zamkową do ul. Chrzanowskiej, a na Chrzanowskiej odcinek drogi od Dąbrowskiego do Langiewicza. Granicą zachodnią będą tory przechodzące przez ul. Langiewicza. Drugą podstrefę zamknie ulica Dojazd Staroniwa.

Więcej o strefie płatnego parkowania pisaliśmy TUTAJ.

SABINA LEWICKA, wb

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama