Reklama

Rzeszowscy policjanci zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który w internecie udostępniał programy płatnych platform cyfrowych. Mieszkaniec powiatu brzozowskiego odpowie za tzw. sharing.

[Not a valid template]

 

Na ślad tej sprawy natrafili policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestepczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podczas przeszukiwania internetu zwrócili uwagę na ogłoszenie, z którego wynikało, że autor oferuje dostęp do programów płatnych platform cyfrowych. Policjanci podejrzewali, że mają do czynienia z tzw. sharingiem.

Dla policjantów najważniejsze było ustalenie tożsamości ogłoszeniodawcy. Okazało się, że osoba ta rejestrowała się na różnych portalach internetowych, posługując się różnymi nickami. Oferowała możliwość darmowego testowania serwera, na którym udostępniane były programy telewizyjne.

– Była też aktywnym forumowiczem, zwłaszcza na forach związanych z funkcjonowaniem Internetu. Policjanci sprawdzali wszystkie tropy, analizowali historię logowania i to doprowadziło do ustalenia personaliów internauty. Okazał się nim 46-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego – mówi Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik prasowy KWP w Rzeszowie.

We wtorek rzeszowscy policjanci wspierani przez policjantów z brzozowskiej komendy sprawdzili dwa adresy w okolicy Brzozowa. Podczas przeszukania domów i zabudowań, z których korzystał mężczyzna funkcjonariusze znaleźli urządzenia służące do odbioru płatnych programów telewizyjnych oraz sprzęt komputerowy wykorzystywany do nielegalnego udostępniania sygnału telewizji cyfrowej.

Policjanci zabezpieczyli m.in. cztery dekodery ze zmodyfikowanym oprogramowaniem, komputer, laptop, 33 twarde dyski, karty abonenckie telewizji cyfrowych i czytniki służące do ich odczytu.

Zabezpieczone urządzenia zostaną poddane badaniom. Dopiero wtedy będzie możliwe precyzyjne określenie liczby osób, które pobierały sygnał z nielegalnego źródła. – Ustalenie czasu trwania tego procederu i liczby odbiorców pozwoli na oszacowanie strat, jakie poniosły pokrzywdzone firmy – twierdzi Marta Tabasz-Rygiel.

Mężczyzna, który zajmował się nielegalnym rozsyłaniem sygnału płatnych kanałów telewizyjnych, swoim działaniem naruszył przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Zamiast karać powinien dostać prace w tvprzeszów. Więdzą dysponuje taką jak pewnie niewielu jak stworzył w piwnicy to co inni tworzą z milionów zł z abonamentów.

    Niedawno czytałem o twórcy firmy komputerowej która którąś już gre wydaje a każda ponad 250 mln zł zarabia. Mieli niedawno premiere na xboxa i był wywiad. Od czego zaczynał? Od sprzedawania cudzychgier na kasetach i dyskietkach po giełdach w szkołach!. Powiem więcej w latach 80 triumfy swięcił ZX Spectrum a Polacy sobie zajumali technologie i stworzyli klon Elwro 800 Junior. Komputer działał w kilku ważnych instytutach. A ten co zajumał jest teraz profesorem i uczy programistów technologii 🙂

  2. Droga redakcjo a możecie podać artykuł prawny zakazujący oglądania telewizji z nielegalnego źródła? Z tego co wiem to nadawanie/udostępnianie nielegalnej telewizji jest zabronione prawnie a nie jej oglądanie. Więc trochę nadwyraz wasz tytuł!

Comments are closed.