Płk Ryszard Pietras nowym dowódcą podkarpackich podhalańczyków [ZDJĘCIA]

– Jest w was moc, dlatego też jestem bardzo spokojny. Z takimi ludźmi można wiele – mówił płk Ryszard Pietras, który w środę Rzeszowie został zaprzysiężony na nowego dowódcę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

 

 

Uroczystość odbywał się na placu farnym. Płk Ryszard Pietras na stanowisku dowódcy podkarpackich podhalańczyków zastąpił płk. Jarosława Mokrzyckiego. O zmianie dowódcy 21. BSP zdecydował Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

W środowej uroczystości w Rzeszowie uczestniczył dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, który podziękował płk. Jarosławowi Mokrzycki za czasowe pełnienie obowiązków dowódcy brygady.

– Panie Pułkowniku, żadne słowa nie opiszą pańskiego zaangażowania. Pana służba się nie kończy, a wszystko jeszcze przed panem – mówił gen. Mika do płk. Mokrzyckiego. Dowódca Generalny podziękował także byłemu dowódcy brygady płk. Zenonowi Brzuszko.

W uroczystości, oprócz 10 pododdziałów wystawionych przez wszystkie jednostki brygady, udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, byli dowódcy 21. BSP, żołnierze Garnizonu Rzeszów, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież strzelecka, sympatycy brygady oraz najbliżsi nowego dowódcy.

Kulminacyjnym momentem środowej uroczystości było przekazanie sztandaru 21. BSP oraz przechodniej ciupagi jako symbolu władzy podhalańskiej. Następnie płk Pietras został ubrany w mundur podhalański – kapelusz i pelerynę.

– Tak jak dotychczas, tak i tu w Rzeszowie na Podkarpaciu, chciałbym, by przemawiały za mną moje działania, dlatego też dziękuje panu generałowi za ten duży kredyt zaufania. Podhalańczycy, jest w was moc! Jest w was moc, dlatego też jestem w dniu dzisiejszym bardzo spokojny. Z takimi ludźmi można wiele – powiedział płk Ryszard Pietras.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz defilada.

Płk Ryszard Pietras przybył do brygady z Wojsk Specjalnych, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie. Studia magisterskie oraz studia podyplomowe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Płk Pietras ukończył w Akademii Obrony Narodowej kursy przeszkolenia operacyjnego oraz specjalistyczny kandydatów na dowódców batalionów. Jest absolwentem podyplomowych studiów Polityki Obronnej w Royal College of Defence Studies w Londynie.

Płk Ryszard Pietras zawodową służbę rozpoczął w 1986 roku jako dowódca plutonu w 2. Pułku Chemicznym w Grudziądzu. Był dowódcą kompanii w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie, w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Od 2007 r. płk Pietras pełni służbę w strukturach Wojsk Specjalnych służąc na stanowiskach sztabowych i dowódczych. Zajmował m.in. stanowiska dowódcy 1. Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu oraz dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów. Dwukrotnie uczestniczył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama