Fot. Platforma Obywatelska Region Podkarpacki
Reklama

Podkarpaccy politycy Platformy Obywatelskiej apelują do wojewody Ewy Leniart (PiS), by zwołała podkarpacki okrągły stół. Temat? Jak rozwiązać problemy służby zdrowia w regionie.

– Statystyki nie kłamią. W 2020 roku zmarło najwięcej Polaków od końca II wojny światowej [ponad 480 tysięcy, w 2019 r. było 401 tys. zgonów – przyp. red.]. Szkoda, że niechlubnym liderem jest Podkarpacie – mówił w czwartek przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie Zdzisław Gawlik, lider podkarpackiej Platformy Obywatelskiej. 

Sąd nad służbą zdrowia? 

On, posłanka Krystyna Skowrońska i radna Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak złożyli w czwartek do wojewody podkarpackiego pismo, w którym apelują, by Ewa Leniart zwołała „podkarpacki okrągły stół”. Miałby on być poświęcony sytuacji w służbie zdrowia w województwie. Zdzisław Gawlik twierdzi, że PO nie chce personalnie wskazywać winnych.

– Konsekwencje tych sporów, kłótni, waśni ponoszą pacjenci. Oni są dotknięci tą nieudolnością – uważa Gawlik. – Nie chcemy, żeby „okrągły stół” zamienił się w sąd nad podkarpacką służbą zdrowia. Pani wojewoda powinna zaproponować „okrągły stół” z udziałem środowisk medycznych: pielęgniarek, położonych, lekarzy – mówi lider PO.   

Jego zdaniem przy „okrągłym stole” powinni zasiąść także mieszkańcy Podkarpacia. Platforma deklaruje pomoc w doborze ludzi.

Najpierw diagnoza, potem recepta

Według polityków PO, zapaści w służbie zdrowia w regionie nie można wiecznie tłumaczyć pandemią koronawirusa. – W dobrym systemie dobrzy ludzie nie są w stanie zepsuć nic nawet przy największej zarazie. Przy złym systemie, ludzie, którzy nie potrafią czegoś zrobić, są w stanie uzasadniać swoją niekompetencję – mówił Zdzisław Gawlik. 

– Liczymy, że wojewoda zwoła „okrągły stół”, by wypracować diagnozę, a potem napisać receptę dla podkarpackiej służby zdrowia – dodał Gawlik. – Dzisiaj nie ma ważniejszej rzeczy niż ochrona zdrowia – podkreśla posłanka Krystyna Skowrońska, dodając, że w zasadzie wszystkie szpitale na Podkarpaciu są pogrążone w długach.

Wojewoda: to nie pora na to

Jakie są szanse, że wojewoda Ewa Leniart zwoła „okrągły stół”? Małe. – Wojewoda jest skłonna do dyskusji, ale nie uważa, by czas pandemii był na to odpowiednim czasem. Wojewoda cała uwagę kieruję na walkę z pandemią i wdrażanie Narodowego Programu Szczepień – mówi Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody podkarpackiego.  

I deklaruje: – Dyskusja w późniejszym czasie nie jest wykluczona.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: