Reklama

A jednak. Po nowych buspasach w Rzeszowie będą mogły jeździć także samochody osobowe. Będzie obowiązywała taka sama zasada, jak na al. Sikorskiego: 2 plus 1.

Buspasy w Rzeszowie obowiązują od czwartku. W pierwszy dzień, o dziwo, miasto się nie korkowało, kierowcy nie popełniali większych błędów, a autobusy komunikacji miejskiej kursowały bardziej punktualnie – prezydent Tadeusz Ferenc podjął decyzję już w piątek. Zaledwie po dwóch dniach funkcjonowania nowego rozwiązania.

Na nowych buspasach również zacznie obowiązywać zasada znana kierowcom z jazdy al. Sikorskiego, gdzie po buspasach również mogą jeździć auta prywatne, pod warunkiem, że oprócz kierowcy jadą nimi jeszcze dwaj pasażerowie (2 plus 1).

– To nie stanie się tak od razu – zapowiada jednak Katarzyna Pawlak z biura prasowego ratusza. – Trzeba będzie zmienić m.in. znaki poziome i pionowe.

Można jednak ulżyć kierowcom

Nowe rozwiązanie może zacząć funkcjonować najwcześniej od przyszłego tygodnia, ale lepiej aż tak bardzo się nie nastawiać. Grunt, że decyzja została podjęta.

– Ponieważ wejście buspasów odbyło się bez kłopotów i rozwiązanie rzeczywiście się sprawdziło, prezydent uznał, że jest jeszcze miejsce na to, aby nieco ulżyć kierowcom – dodaje Pawlak.

Jest to więc pewnego rodzaju gest wobec kierowców ze strony władz miasta, które cały czas powtarzały, że buspasy mają służyć usprawnieniu komunikacji miejskiej a nie ułatwiać życia kierowcom. Skoro okazało się, że jednak można, to dlaczego nie?

Nowe buspasy obowiązują od poniedziałku do piątku od godz. 6:30 do 9:30 i od 14:30 do 17:30. Na razie w tych godzinach z buspasów mogą korzystać tylko autobusy, busy, pojazdy służb ratowniczych i taksówki.

I warto o tym pamiętać. Bo choć rzeszowska drogówka uprzedzała, że przez kilka pierwszych dni obowiazywania buspasów, policjanci będą przede wszystkim pouczać, to nadejdzie też moment, kiedy mogą się posypać mandaty. Za jazdę po buspasach grozi 100 zł i jeden punkt karny.

Gdzie są buspasy?

– Na al. Piłsudskiego na odcinku od mostu nad Wisłoku do ronda Dmowskiego oraz w kierunku przeciwnym

– Na ul. Warszawskiej od skrzyżowania z al. Wyzwolenia do ronda Jana Pawła II i dalej ulicą Marszałkowską i wiadukt Tarnobrzeski do ronda Dmowskiego

– Na ul. Lubelskiej od skrzyżowania z al. Wyzwolenia do ronda Jana Pawła II i dalej ulicą Marszałkowską, przez wiadukt Tarnobrzeski do ronda Dmowskiego

– Na al. Cieplińskiego w kierunku ul. Dąbrowskiego buspasy obowiązują na odcinku od ronda Dmowskiego do ronda Pakosława (na wysokości komendy Państwowej Straży Pożarnej), następnie za placem Śreniawitów na ul. Dąbrowskiego od skrzyżowania z ul. Unii Lubelskiej do skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy

W kierunku przeciwnym buspasy obowiązują:

– Od Instytutu Muzyki na całej długości ul. Dąbrowskiego, pl. Śreniawitów, ul. Lisa Kuli, al. Cieplińskiego do ronda Dmowskiego

– W kierunku Warszawy i Lublina buspasy wyznaczone zostały od skrzyżowania z al. Piłsudskiego, na wiadukcie Tarnobrzeskim i ul. Marszałkowskiej do ronda Jana Pawła II.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama