Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. Na zdjęciu Zdzisław Szramik
Reklama

Uwłaczał godności pacjentki i deprecjonował dobre imię szpitala – to powody zwolnienia dyscyplinarnego Zdzisława Szramika, znanego ginekologa z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. 

Zdzisław Szramik, który jest także szefem podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, został dyscyplinarnie zwolniony w miniony wtorek przez Krzysztofa Bałatę, dyrektora szpitala przy ul. Lwowskiej. O całej sprawie poinformowało Radio Rzeszów

W rozmowie ze stacją Bałata wyjaśnił, dlaczego zwolnił Szramika: “Naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, polegające na przeprowadzeniu badania i konsultacji ginekologicznej pacjentki, która zgłosiła się do nas z obumarłą ciążą, z naruszeniem zasad wykonywania zawodu lekarza w sposób uwłaczający godności pacjentki oraz deprecjonujący dobre imię szpitala”.

Krzysztof Bałata nie chciał z nami rozmawiać. Wiadomo, że Zdzisław Szramik, wieloletni ginekolog w KSW nr 2, stracił pracę po tym, jak w połowie sierpnia br. do dyrekcji szpitala dotarła skarga pacjentki, która opisała zachowanie lekarza podczas jego nocnego dyżuru.

– Skarga dotyczyła nieludzkiego traktowania podczas badania ginekologicznego. Pan doktor pokazał kobiecie wziernik ginekologiczny, stwierdzając, że w szpitalu kupują najtańszy sprzęt. Wziernikiem kręcił na wszystkie strony, kobieta wiła się z bólu, krew się lała, a pan Szramik się z tego śmiał. Pacjentce mówił, że nie lubi swojego zawodu i tego “grzebania”, a potem chodził po oddziale i naśmiewał się z pacjentek – mówią nasze szpitalne źródła.

W niedzielę Krzysztof Bałata wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie potwierdzając okoliczności zwolnienia z pracy Zdzisława Szramika. “Ze względu na wrażliwy charakter sprawy Dyrekcja Szpitala nie będzie ujawniała szczegółów skargi” – napisał dyrektor KSW nr w oświadczeniu, które trafiło do Rzeszów News. 

Oskarżono go molestowanie

Krzysztof Bałata przeprowadził kontrolę, która zakończyła się tym, że Zdzisława Szramika zwolnił dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym bez okresu wypowiedzenia. Wcześniej dyrekcja szpitala o opinię w tej sprawie poprosiła związki zawodowe, ale te negatywnie wypowiedziały się o zamiarze zwolnienia Szramika. Bałata jednak zdecydował, że ginekolog natychmiast powinien stracić pracę.

Zdzisław Szramik nie chciał z nami rozmawiać, zarzucając nam bezpodstawnie, że należymy do koncernu medialnego, który zrobił mu już wcześniej krzywdę, co jest wierutną bzdurą. Kolejne próby rozmowy spełzły na niczym. Szramik za to wypowiedział się na antenie Radia Rzeszów. Stwierdził, że w skardze, którą na niego złożyła pacjentka, był “stek kłamstw”. 

“Oskarżono mnie o molestowanie seksualne, nazwano rzeźnikiem” – mówił Zdzisław Szramik. Przekonywał, że badanie, które wykonywał, odbywało się w obecności położnej, później przeprowadzono badanie USG. “Omówiłem wyniki i przedstawiłem możliwy scenariusz działań. [Pacjentka] zaakceptowała moje sugestie, by na przeprowadzenie zabiegu jeszcze poczekać i tak się rozstaliśmy” – twierdzi Szramik. 

Tylko szukał pretekstu? 

Przekonywał, że dyrekcji szpitala proponował konfrontację z pacjentką, ale Krzysztof Bałata na to się rzekomo nie zgodził. Zdzisław Szramik uważa, że Bałata “szukał tylko pretekstu” by go zwolnić, nie uwzględnił wyjaśnień, które ginekolog złożył na piśmie. Szramik zapowiedział, że prawdopodobnie odwoła się do sądu pracy, wynajęto już kancelarią prawną, która ma bronić lekarza. 

Zdzisław Szramik zasugerował też, że pracę stracił za swoją działalność związkową. OZZL, którego jest szefem, toczy spór zbiorowy z dyrekcją KSW nr 2. Lekarze domagają się wyższych pensji. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że OZZL żąda dla lekarzy wpisania do ich zasadniczego wynagrodzenia trzykrotności średniej pensji, czyli ok. 15 tys. zł. 

Krzysztof Bałata twierdzi, że Zdzisław Szramik stracił pracę na skutek skargi pacjentki. Zresztą nie pierwszej. Postępowanie, które wdrożono po sierpniowej skardze, wykazało również, że skargi na Szramika trafiały też do Ministerstwa Zdrowia, które poleciło Podkarpackiemu Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie (podlega mu KSW nr 2) przeprowadzenie kontroli. 

“Rozwiązanie umowy o pracę z p. Zdzisławem Szramikiem nie ma związku z jego działalnością jako przewodniczącego związku zawodowego” – napisał w dalszej części oświadczenia Krzysztof Bałata. 

Dyskusja na Facebooku 

Okazało się też, że jedna z pacjentek Zdzisława Szramika na Facebooku założyła forum dyskusyjne, gdzie kobiety opisywały swoje przeżycia po wizycie u Szramika. – Co najmniej kilkanaście kobiet opisało traumatyczne wizyty. Pacjentki skarżyły się, że ginekolog im ubliżał, traktował je pogardliwie – dowiadujemy się w KSW nr 2. 

Pacjentka, która w sierpniu była u Zdzisława Szramika, poskarżyła się też do ordynatora oddziału ginekologicznego. – Tam od ordynatora kobieta usłyszała, że wszyscy wiedzą o zachowaniu pana Szramika, ale nic nie mogą zrobić, bo jest on związkowcem. Nie będziemy tolerować takiego zachowania lekarza – słyszymy w szpitalu “na górce”. 

Krzysztof Bałata liczy się z tym, że ze Zdzisławem Szramikiem teraz spotka się w sądzie. Szramik na złożenie odwołania od “dyscyplinarki” ma 21 dni. 

marcin.kobialka@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

13 KOMENTARZE

 1. Zapewnienie jesteś sanitariuszem który zarabia fortunę za siedzenie na 4literach….i ciężko podnieść dupę do roboty. Po to są SORy aby pomagać niezależnie z czym się przyjdzie. Photo ludzie płacą składki na wasze duże wypłaty abyście pracowali i służyli ludziom potrzebującym.

 2. Piszczie skargi e-maile do dyrekcji szpitala nr 2 mysle ze spawa bedzie w sądzie a im wiecej skarg na doktora SZ, tym wieksze prawdopodobieństwo ze nie wróci do szpitala.!
  e-maila znajdziecie na stronie szpitala w zakładce dyrekcja,(tu nie mozna podac e maila) tym razem dyrekcji zalezy na tym aby doktor sz. nigdy tam nie wrócił

 3. Witam !!!
  Pan dr Szramik już dawno nie powinien tam pracować ! W 2015r. Rowniez doszło do pomyłki lekarskiej (mam do dnia dzisiejszego dowody ) nic nie zrobiono ze złożoną skargą…. Oprócz wypłacenia odszkodowania z ubezpieczenia ! Idealny materiał do tv !!!!

 4. chętnie opowiem w sądzie o swoim przypadku, w którym główną rolę odgrywał Pan Sz. oraz jego koledzy Pan “dr” L. F. oraz “dr M. P.”

 5. Brawo! Też zostałam przez Niego potraktowana bardzo źle. Karma wraca!!!!! Przez Niego nie mogłam zdecydować się na kolejną ciążę!!!!!!!

 6. SOR= Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dokładnie tak. Ra- tun- ko- wy. Oddział na który się trafia w stanie zagrożenia życia. A 90 % przychodzi bo ma katarek, sraczke, ból 4 liter, od miesiąca kaszel, od 2 lat kicha i jeszcze mają pretensje że zawał serca czy udar ma pierwszeństwo. Skoro jesteście w stanie wytrzymać 3, 6 albo 12 godzin to sie idzie do rodzinnego a nie na SOR.
  P.S. Jak chcecie żeby wszystko działało na tip-top, jak w Ameryce, to będzie działało. Trzeba zlikwidować nfz i zus. Tylko że nie będzie tak tanio jak teraz, a większość sie 10 razy zastanowi, czy niestrawność wymaga wizyty o 3 w nocy w szpitalu, a jeśli bedzie wymagała, to bedzie kosztowała. Ale będzie cacy. Czysto na tip top. I drogo dla przeciętnego śmiertelnika.

 7. Szanowna P.Natalio
  6- godzin to i tak pikuś moja żona w 2006 z moją mama czekała 12 godzin i nie wytrzymała nerwowo mame w 13 godzinie zabrali na Szopena .
  To w tym szpitalu widocznie taki standard bo to trwa juz od lat i nie ma mądrego aby to dziadostwo rozpirzył na zbity pysk na cztery strony świata aby w końcu wszystko działało na tip- top ; O !

 8. A Pan dyrektor to niech się weźmie za kontrolę wszystkich oddziałów. Trafiłam ostatnio na SOR po tym jak mojego tate wypuścili 2 dni wczesniej z bakteria szpitalna! O której niewiedzielismy! Dopiero sami prywatnie zrobilismy badania! Bo szpital tego nie dopilnowal! Lekarz był tak hamski ze w głowie się nie miesci! Z pretensjami ze jest noc co my sobie myślimy. Dodam przyjechaliśmy przed 21 czekaliśmy do 3 rano!!!

 9. Też miałam w lipcu wątpliwą przyjemność spotkania na swojej drodze “doktora Sz.” jak o nim mówiły położne na oddziale. Wierzę we wszystko, co napisała ta kobieta w skardze!

 10. Aś cie mu krzywdę zrobili, koń by się uśmiał; weźmie się za prywatną praktykę lekarską i dale będzie poniżał pacjentki. A prawo wykonywania zawodu zabrać, tak dla przykładu.

 11. No cóż, trochę zajęło wyrzucenie najbardziej niewygodnego dla dyrekcji pracownika, szampan już się pewnie polał. Szkoda, że dyrekcji nie można zwolnić dyscyplinarnie, chyba tylko poprzez najbliższe wybory samorządowe. A tak to teraz będzie hulaj dusza, piekła nie ma.

  ,,Należymy do koncernu medialnego, który zrobił mu już wcześniej krzywdę, co jest wierutną bzdurą”- odkąd śledzę portal to wiele osób już oszkalowaliście pięknymi “określeniami”.

Comments are closed.