Podcast Roku – Konkurs imienia redaktora Janusza Majki rozstrzygnięty

Reklama

11 nagród i wyróżnień w 7 kategoriach przyznało jury w pierwszej edycji Podcast Roku – Konkursu imienia redaktora Janusza Majki. Niebawem powstanie fundacja, która będzie wspierać podcasterów. 

 

Do konkursu zgłoszono 280 podcastów, których słuchało 14-osobowe jury. Pula nagród wyniosła 85 tys. zł. Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, który ma promować jakość, oryginalność i kulturę przekazu różnych form dźwiękowych w mediach digitalowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19. 

Konkurs w założeniu promuje wysokie standardy dziennikarskie i udane debiuty w mediach internetowych. Dlatego jury postanowiło przyznać po trzy nagrody w kategorii: „Debiutanci i Pasjonaci” oraz w kategorii „Profesjonaliści”. Ponadto wręczono cztery wyróżnienia i jedną Nagrodę Specjalną Konkursu. Gala finałowa odbyła się w niedzielny wieczór w rzeszowskim hotelu Hilton, gdzie laureaci odebrali nagrody. Galę poprowadził Jarosław Kuźniar. 

W kategorii „Debiutanci i Pasjonaci”: pierwszą nagrodę otrzymała Aneta Chmielińska za podcast „Dzikoprzygody” – „Za intymność, wrażliwość i umiejętność zaszczepienia pasji do natury u Słuchaczy w każdym wieku”. Drugą nagrodę dostała Joanna Żelazińska za podcast „Przed obrazem” – „Za zbliżenie nas do sztuki i wyjątkową opowieść o tworzeniu sztuki, za umiejętność przenoszenia nas do miejsc, których być może nigdy nie odwiedzimy’’.

Trzecią nagrodę otrzymali Marcin Nieroda oraz Andrzej Padniewski za podcast „Przyjaciele Kota Wrocka”- Za wykorzystanie podcastu do uruchomienia lokalnego aktywizmu i dbałość o świadomość obywatelską, mówiąc o mieście i ludziach, którzy je tworzą, w lekko komediowej formule, zderzając luz i kpinę z kontrofensywą „urzędniczej powagi”. 

Najlepsi „Profesjonaliści”

W kategorii „Profesjonaliści” pierwszą nagrodę otrzymała Anna Dudzińska za reportaże w podcaście „Raport o stanie świata” – Za stworzenie podcastu w podcaście – kompletnego na poziomie treści i formy, za doskonałą, autorską formułę formy dźwiękowej i perfekcyjnie prowadzoną dziennikarską narrację w reportażach oraz ponadprzeciętne pomysł: wykonanie, realizację techniczną”.

Drugą nagrodę dostał Michał Matus, autor podcastu „Nurt Równoległy” – Za walkę z fake newsami i obnażanie skomplikowanych mechanizmów dezinformacji oraz za atrakcyjną i innowacyjną formę podcastu – dziennikarskie śledztwo w odcinkach. 

Trzecią nagrodę dla „Profesjonalistów” odebrali Agnieszka Pospiszyl i Adam Liszka za podcast „My z covidowego” – „Za umiejętność otwierania i słuchania ludzi pracujących pod ogromną presją; za doskonały przykład tego, jak dokumentować, poprowadzić temat i bohatera i za wartość bezpośredniej relacji, jako wyraz wdzięczności i uznania dla całego autentycznie zaangażowanego środowiska lekarskiego”

W obu kategoriach laureatki pierwszych nagród otrzymały czeki w wysokości 20 tys. zł, zdobywcy drugich nagród otrzymali po 10 tys. zł, a trzecich nagród po 5000 złotych.

Kto otrzymał wyróżnienia?

Wspólnie z partnerami konkursu, jury przyznało też wyróżnienia. Wyróżnienie Radia 357 – w kategorii „Magnetyzująca Osobowość” dla Konrada Szymańskiego za podcast „Historie z Boiska”. Wyróżnienie Audiotekiw kategorii „Dobrze Opowiedziana Historia” dla Michała Kukawskiego za „Odpowiednik”. Wyróżnienie Patronite.pl otrzymali Bartosz Pawłowski, Małgorzata Kilian, Wioletta Myszkowska, Marcel Kiełtyka, autorzy podcastu „Demagog”.

Wszystkim wyróżnieniom towarzyszyła statuetka konkursu i czek na kwotę 5000 złotych.

Konkurs miał też docenić marki, angażujące się w podcasty. Wyróżnienie honorowe w kategorii „Zleceniodawcy” dla Teatru Ageneum za podcast „Ateneum, słucham”. Ponadto, jury przyznało specjalną nagrodę honorową dla Dariusza Rosiaka, autora podcastu „Raport o stanie świata” – za wytyczanie standardów gatunku i rynku. Jury nie przyznało dwóch nagród konkursu: „Dziecko w świecie nowych technologii” i „Uczniowie szkół średnich’”.

Jest konkurs, będzie też fundacja 

Organizatorzy konkursu, Sara Piskor i Tomasz Majka zapowiedzieli powołanie Fundacji imienia redaktora Janusz Majki. Jej celem będzie wsparcie podcasterów w kwestiach storytellinegu, marketingu, budowy kanałów internetowych i komunikacji z odbiorcą, researchu, monetyzacji, jakości technicznej, dykcji, wsparcia produkcyjnego.

Fundacja będzie nie tylko organizować kolejne edycje Konkursu Podcast Roku, ale też wspierać realizację, profesjonalizację i różnorodność form współpracy podcastów z markami oraz dbać o kulturę słowa i umiejętne opowiadanie historii dźwiękiem.

– Pokazaliśmy, że Rzeszów, miasto innowacji, rodzinne miasto Janusza Majki, może stać się gospodarzem nowoczesnego i reprezentatywnego konkursu, który już zgromadził ogromny potencjał kreatywny 280 twórców. W niedalekiej przyszłości planujemy dodatkowo rozwijać program mentoringowy dla podcasterów – zapowiedział podczas gali Tomasz Majka, syn zmarłego Janusza Majki.

– Członkowie jury już zgodzili się udostępnić swój czas i doświadczenie. Planujemy uruchomić program dla podcasterów wśród uczniów szkół średnich, program podcasterów zajmujących się tematyką Europy Wschodniej oraz popracować nad rozwojem kategorii „Dziecko w świecie nowych technologii” wspólnie z platformą Incredible Inspiration Sebastiana Kulczyka – powiedziała Sara Piskor.

Podczas gali w hotelu Hilton, oprócz wręczenia nagród i wyróżnień, odbyła się również debata z mecenasami i praktykami mediów internetowych i podcastów.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama