„Podhalańczycy” mają już 25 lat. Uroczysty apel, defilada, pokaz sprzętu wojskowego [FOTO]

– Siłą 21. Brygady zawsze byli i pozostają w dalszym ciągu ludzie – ci, którzy ją tworzyli i ci, którzy piszą jej dalszą historię – mówił w piątek w Rzeszowie gen. Ryszard Pietras, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która obchodziła 25-lecie istnienia.

 

Uroczystości jubileuszu najpierw odbyły się na rzeszowskim Rynku, na którym pojawiłY się pododdziały honorowe wraz z pocztami sztandarowymi jednostek 21. BSP z Rzeszowa, Jarosławia, Żurawicy, Przemyśla, Niska oraz Kłodzka.

Wśród gości uroczystości byli duchowni, władze Podkarpacia, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, dowódcy rożnych rodzajów wojsk, przedstawiciele wielu służb mundurowych i mieszkańcy Rzeszowa. Do Rzeszowa przyjechali także gen. broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, a Szefa Sztabu Generalnego reprezentował gen. bryg. Wojciech Kucharski.

– Siłą 21. Brygady zawsze byli i pozostają w dalszym ciągu ludzie – ci, którzy ją tworzyli i ci, którzy piszą jej dalszą historię. Nie sposób zapomnieć, że stoimy tu dzisiaj dzięki służbie i pracy tych, którzy byli tu przed nami. Na dzisiejszy jubileusz zapracowały bowiem tysiące par rąk i tysiące umysłów. Każdy kolejny dowódca, ale i każdy żołnierz i pracownik resortu obrony narodowej ma swój ogromny wkład w to, jak dziś postrzegana jest 21. Brygada Strzelców – mówił jej dowódca gen. Ryszard Pietras.

„Podhalańczycy” otrzymali odznakę „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. – 21. BSP to elitarna, doskonale wyszkolona jednostka, która wielokrotnie udowodniła swój profesjonalizm i bojowe przygotowanie. Podhalańskie mundury i charakterystyczne kapelusze wrosły w krajobraz ziemi podkarpackiej, stając się symbolem patriotyzmu i przywiązania do tradycji przodków – mówił podczas uroczystości Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

W czasie apelu przyznane zostały wyróżnienia dla żołnierzy, którzy uzyskali najlepsze wyniki w szkoleniu i współzawodnictwie na szczeblu Wojska Polskiego oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Oprócz odznak i medali przyznano tytuł honorowego podhalańczyka, który otrzymali: gen. Jarosław Mika; gen. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad SZ w BBN; Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki; abp Adam Szal, metropolita przemyski; Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego; Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN w Rzeszowie i Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

To nie przypadek, że nosisz ten mundur, tę pelerynę, ten kapelusik i piórko. To honor, tradycja i zobowiązanie. To poszanowanie wszystkich żołnierskich wartości. 21. BSP to bogate tradycje, wysoki poziom wyszkolenia – mówił gen. Jarosław Mika, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Po uroczystościach na Rynku przedstawiciele władz regionu wraz z parlamentarzystami i Podhalańczykami złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Władysław Sikorskiego.

Po zakończeniu apelu, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na al. Cieplińskiego, gdzie odbyła się defilada żołnierzy oraz sprzętu. Po zakończeniu defilady odbył się festyn wojskowy pod hasłem „Służymy Niepodległej” w Parku Jedności Polonii z Macierzą. Wojsko zaprezentowało tam swoje uzbrojenie i wyposażenie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama