Reklama

21. Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie powitała w poniedziałek swoich żołnierzy, którzy wrócili z pierwszej zmiany misji „Resolute Support” z Afganistanu.

[Not a valid template]

 

Uroczyste powitanie żołnierzy odbyło się w 21. Batalionie Logistycznym przy ul. Langiewicza. W czasie uroczystości kontyngent zostanie przekazany z podporządkowania Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych pod Dowództwo Generalne RSZ.

Trzon zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji „Resolute Support” („Stanowcze wsparcie) wystawiła 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Cały kontyngent liczy około 120 żołnierzy, a dowodził nim płk dypl. Wojciech Marchwica.

Żołnierze przygotowując się do misji doskonalili się na poligonach w Nowej Dębie i Trzciańcu oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i ośrodkach specjalistycznych.

Żołnierze, którzy powrócili do kraju, stacjonowali w bazach w Kabulu, Bagram i Gamberi.

Misja „Resolute Support” prowadzi działalność doradczo-szkoleniową, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu.

– Misja nie ma charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie biorą bezpośrednio udziału w zadaniach zwalczania rebeliantów oraz w operacjach antynarkotykowych. Struktura misji umożliwia prowadzenie działalności doradczej od szczebla ministerialnego do dowództwa korpusu włącznie – wyjaśnia kapitan Konrad Radzik, rzecznik 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: