Pięciu podkarpackich polityków Prawa i Sprawiedliwości znalazło się w „drużynie” Beaty Szydło, zaprezentowanej podczas niedzielnej konwencji PiS w Katowicach.

[Not a valid template]

 

Prezentacja „drużyny ekspertów” PiS zakończyła trzydniową konwencję programową partii.

– To jest zespół ludzi, którzy myśląc Polska, myślą o każdym Polaku, W mojej biało-czerwonej drużynie jest miejsce dla każdego, kto chce dobrej zmiany – mówiła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, przedstawiając swoją drużynę.

„Drużyna” Szydło, czyli zaplecze kadrowe przyszłego rządu, liczy prawie 150 osób. Znalazło się w niej pięciu podkarpackich polityków PiS. Najważniejsza osoba to obecny marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, szef PiS w okręgu rzeszowskim.

Ortyl do Sejmu

Ortyl ma kandydować w jesiennych wyborach do Sejmu. W 2005 r. został senatorem. Od listopada 2005 r. do listopada 2007 r. był wiceministrem rozwoju regionalnego. W 2007 r. ponownie został senatorem, cztery lata później powtórzył sukces wyborczy.

W maju 2013 r. Władysław Ortyl zrezygnował z mandatu senatora na rzecz objęcia stanowiska marszałka podkarpackiego po rozpadzie koalicji PO-PSL-SLD, która została zastąpiona przez PiS. W listopadowych wyborach samorządowych PiS wygrał na Podkarpaciu i Ortyl utrzymał stanowisko. Jeżeli dostanie się do Sejmu, to ma szanse na pracę w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Hrynkiewicz, Babinetz

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Józefina Hrynkiewicz jest profesorem nauk humanistycznych. Z Podkarpaciem ma niewiele wspólnego. Cztery lata temu otworzyła listę PiS w okręgu rzeszowskim i to właściwie jest jej jedyny związek z naszym województwem. Na Hrynkiewicz głosowało ponad 17 tys. osób. Wcześniej pracowała na Uniwersytecie Warszawskim. W 2014 r. próbowała się dostać do Parlamentu Europejskiego. Poniosła porażkę, zdobyła niecałe 1000 głosów.

Józefina Hrynkiewicz jest specjalistką w polityce społecznej, co też oznacza, że Beata Szydło bierze ją pod uwagę przy ewentualnej pracy dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Piotr Babinetz to poseł PiS z Krosna, z zawodu jest historykiem, skończył studia na Uniwersytecie Wrocławskim. W Sejmie jest od 2007 r., wcześniej był radnym sejmiku podkarpackiego.

Piotrowicz, Moskal

Stanisław Piotrowicz to także poseł PiS z Krosna. Piotrowicz był członkiem PZPR, w latach 90. został prokuratorem rejonowym w Krośnie. W 2005 r. zdobył mandat senatora z listy PiS, do Senatu dostał się także w 2007 r., a w 2011 r. Senat zamienił na Sejm.

Piotrowicz był gościem Radia Maryja i prawicowych mediów, w których forsował teorie, że na pokładzie tupolewa wykryto obecność trotylu, co miało dowodzić, że do katastrofy smoleńskiej doszło w wyniku zamachu.

Kazimierz Moskal jest posłem PiS od 2005 r. Jego rodzinny teren to powiat ropczycko-sędziszowski. Do 2005 r. był radnym Ropczyc, wcześniej pracował jako nauczyciel, był też dyrektorem szkoły w Dębicy.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama