Współpracę przy unijnych projektach oraz powrót do dobrej tradycji wspólnych spotkań zarządów zapowiedzieli marszałkowie Małopolski i Podkarpacia. Marek Sowa i Władysław Ortyl spotkali się w środę w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.

Rozmawiano głównie o problemach łączących oba województwa i wspólnych planach dotyczących w głównej mierze przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

– Chcemy współpracować przy realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego – tłumaczy Władysław Ortyl. – Będziemy szukać obszarów do realizacji wspólnych projektów w ramach RPO. To oczywiście nie jedyna płaszczyzna, na której chcemy współpracować. To będą również łączące nas kwestie związane z komunikacją, dlatego wracamy do dobrej tradycji wspólnych spotkań zarządów województwa małopolskiego i podkarpackiego – dodał Władysław Ortyl.

W ciągu trzech miesięcy zarządy obu województw spotkają się ponownie, by rozmawiać o szczegółach dalszej współpracy między regionami.

Małopolska i Podkarpacie współpracują ze sobą od lat m.in. inwestują w nowoczesny tabor kolejowy (wspólny zakup z woj. śląskim i świętokrzyskim 19 pociągów do obsługi połączeń międzywojewódzkich), promują ciekawe miejsca czy zabytki (Szlak Architektury Drewnianej czy Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej).

Bardzo ważnym celem – nie tylko dla Małopolski i Podkarpacia – jest teraz opracowanie strategii dla Makroregionu Karpaty. Dokument ten mógłby być wzorowany m.in. na strategiach dla Morza Bałtyckiego czy Dunajskiej. Pozwoliłoby to zaplanować zrównoważony rozwój terenu Karpat by m.in. chronić środowisko i cenny dorobek kulturowy.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama