Podkarpacie ma kapsuły do przewożenia zarażonych wirusem ebola

0
Reklama

Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki, przekazała w piątek Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie komorę do transportu osób zarażonych chorobą wysoce zakaźną, np. eboli.

 

To jedna z dwóch kapsuł izolacyjnych zakupionych z pieniędzy wojewody podkarpackiego. Kosztowały ok. 50 tys. zł. Drugi BIO-BAG zostanie przekazany dla Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu.

Komora jest specjalistycznym urządzeniem przeznaczonym do bezpiecznego transportu pacjentów chorych lub podejrzanych o zakażenie patogenami chorobotwórczymi do wyznaczonego ośrodka leczenia takich osób. W przypadku Podkarpacia pacjenci będą przewożeni do szpitali w Krakowie i Przemyślu.

Komora może służyć także do przewozu osób, które ze względu na swój stan wymagają izolacji od środowiska zewnętrznego (obniżona odporność, oparzenia). Kapsuła to szczelna, jednoosobowa komora z oknami umożliwiającymi kontakt z pacjentem i jego stałą obserwację.

Pacjent będzie jeszcze dodatkowo ubrany w specjalny kombinezon, w komorze zostanie przypięty pasami zabezpieczającymi

Dookoła kapsuły zainstalowane są złącza, które pozwalają na podłączenie osoby do aparatury monitorującej czynności życiowe oraz zawory do podawania czystego tlenu. Konstrukcja komory umożliwia transport w ambulansach, jak również śmigłowcach medycznych.

Małgorzata Chomycz-Śmigielska w piątek poinformowała, że Podkarpacie jest przygotowane na podjęcie działań w sytuacji podejrzenia choroby wysoko zakaźnej lub jej wystąpienia. Przygotowano scenariusze na wypadek zgłoszenia się osoby z podejrzeniem choroby wysoko zakaźnej (np. eboli) w porcie lotniczym w Jasionce, przejściach granicznych, szpitalnym oddziale ratunkowym oraz do lekarza rodzinnego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadzi w powiatach szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, jak rozpoznawać choroby i na nie reagować. Za 10 tys. zł kupiono 66 kompletów środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: