Radni sejmiku województwa podkarpackiego uchwalili w poniedziałek budżet na 2014 rok. Dochody województwa wyniosą ponad 1,4 mld złotych. Na inwestycje samorząd zaplanował w przyszłym roku 865 mln zł.

[Not a valid template]

 

– To jest dobry budżet, dobrze przygotowuje on województwo na przyszłą perspektywę finansową 2014-2020, a jednocześnie pozwala na sprawne realizowanie bieżących zadań – powiedział w czasie debaty budżetowej na ostatniej sesji sejmiku województwa podkarpackiego w 2013 roku marszałek Władysław Ortyl.  Radni województwa większością głosów przyjęli budżet na 2014 rok.

Dochody województwa podkarpackiego w 2014 roku wyniosą 1 mld 407 mln zł. Natomiast wydatki  zaplanowane są w wysokości 1.444 mln złotych. – Ten budżet nas przygotowuje do przyszłej perspektywy finansowej, zawiera rezerwy, które będą służyły, jako wkład własny do przyszłych projektów, które realizowane będą w latach 2014- 2020. Muszę powiedzieć, że rezerwa ponad 11 mln złotych na wkład własny jest takim novum, jeżeli chodzi o konstrukcję budżetu. Będziemy to mogli ocenić na  zakończenie kolejnego roku – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Wśród zaplanowanych na 2014 rok wydatków największą pozycję stanowi „Transport”, na który przewidziano 536 mln złotych (37%), „Informatykę” – 206 mln (14%) oraz „Rolnictwo” z kwotą 144 mln (10 %). Na inwestycje samorząd zaplanował 865 mln złotych. – Chcemy zrealizować most na Wiśle, obwodnicę Brzozowa,  uruchomić inwestycje w szpitalach wojewódzkich na ponad 30 mln złotych. Ochrona zdrowia to ważny element dla zarządu województwa. NFZ finansuje leczenie, ale nie pokrywa potrzebnych inwestycji, więc jako zarząd będziemy te zadania realizować  – dodaje marszałek Ortyl.

Za przyjęciem budżetu glosowało 18 radnych, 11 wstrzymało się od głosu a 3 było przeciw.

– Każda debata budżetowa jest okazją do emocjonujących wystąpień ze strony opozycji. Jest to okazja do wytykania braków i ewentualnych uchybień i dziś też tak było, ale muszę powiedzieć, że odbyło się to w sposób wyważony, merytoryczny, wynik głosowania też był pozytywny, pokazał, że to budżet dobry. Oczywiście zarówno opozycja, jak i koalicja, która rządzi województwem chciałyby jeszcze więcej środków na ważne zdania i inicjatywy, aby województwo się rozwijało, ale tych wydatków na rozwój jest naprawdę dużo – powiedział tuż po sesji przewodniczący sejmiku Wojciech Buczak (PiS).

httpv://www.youtube.com/watch?v=rbLJ_MnLGsk

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama