Zdjęcie: Materiały TVP Rzeszów
Reklama

Ochronie środowiska naturalnego na Podkarpaciu będzie poświęcony cykl programów w TVP Rzeszów w ramach „Jesieni w regionach”. Premiera pierwszego odcinka w najbliższą sobotę.

TVP3 Rzeszów rozpoczyna realizację czterech cykli programowych poświęconych ochronie środowiska naturalnego w naszym województwie. Zadaniem akcji jest wskazanie i omówienie najważniejszych tematów związanych z różnorodnością przyrodniczą, czystością wód i powietrza oraz unieszkodliwianiem odpadów.

– Ochrona środowiska to bardzo ważny temat, zwłaszcza w województwie podkarpackim, które jest jednym z najcenniejszych regionów w Polsce pod względem przyrodniczym. Dlatego musimy zadbać o to, żeby te walory zachować nie tylko dla siebie, ale także dla przyszłych pokoleń. Poszczególne cykle programowe będą emitowane w popularnych pasmach „Jesień w regionach”.  Dzięki temu trafimy do szerokiej widowni – mówi Józef Matusz, dyrektor – redaktor naczelny rzeszowskiego oddziału TVP.

W ramach akcji zrealizowane zostaną cztery cykle programowe. Każdy z nich będzie się składał z sześciu odcinków. Odcinki emitowane będą w weekendy w TVP3 i TVP3 Rzeszów.

– Do udziału w programach będziemy zapraszać specjalistów z danej dziedziny, naukowców, samorządowców i przedstawicieli organizacji ekologicznych, którzy powiedzą nam o stanie środowiska i sposobach rozwiązywania problemów z jego ochroną. Nasze studia plenerowe staną m.in. w Bieszczadzkim Parku Narodowym, w Rymanowie Zdroju i nad Jeziorem Solińskim. Chcemy pochwalić się walorami przyrodniczymi i turystycznymi regionu, ale także porozmawiać o zagrożeniach dla wizerunku województwa podkarpackiego i zdrowia jego mieszkańców – mówią Ilona Małek i Marcin Pawlak, prowadzący programy.

Cała akcja programowa realizowana jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Promocji i Rozwoju Podkarpacia „Pro Carpathia”, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Departamentem Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

W pierwszym cyklu przedstawione zostaną najważniejsze obszary chronione województwa podkarpackiego –  parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary NATURA 2000 i inne. Obok prezentacji bogactwa przyrodniczego regionu tematem dyskusji będzie jego ochrona, w tym także sprawa ograniczeń w ruchu turystycznym.

Zostaną również wskazane rozwiązania problemów, które pojawiają się w kontaktach człowiek – przyroda. W programie pojawią się  pytania, czy  Bieszczady (zwłaszcza ich najcenniejsze przyrodniczo fragmenty) są już dostatecznie znane i  oblegane przez turystów i czy  należy położyć większy nacisk na promocję niższych części tych gór, a także innych terenów województwa podkarpackiego, np. Roztocza Południowego, Beskidu Niskiego i Pogórza. Emisja premierowa 10 grudnia br.

Drugi cykl zostanie poświęcony gospodarce odpadami. Kilka lat temu weszły w życie nowe przepisy, które miały usprawnić zbieranie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. W programie o tym, jak to się sprawdza w praktyce. Niestety, do naszych lasów nadal trafiają tony śmieci. To bardzo negatywnie wpływa na środowisko, a także na wizerunek Podkarpacia, jako regionu szczycącego się dziką przyrodą i pięknymi krajobrazami. W programie będzie mowa o selektywnej zbiórce odpadów i inwestycjach proekologicznych. Będzie także okazja, by zająć się problemem marnotrawienia żywności.  Emisja premierowa 11 grudnia.

W trzecim cyklu reporterzy TVP3 Rzeszów zajmą się tematyką ochrony powietrza. Obecnie największym zagrożeniem jest tzw. niska emisja, czyli spaliny wydobywające się domowych kominów. Najpoważniejsze problemy to spalanie niebezpiecznych odpadów, niskiej jakości węgiel i przestarzałe piece. W programie o zagrożeniach dla zdrowia, metodach badania powietrza i programach walki z zanieczyszczeniami. Emisja premierowa 17 grudnia.

W czwartym cyklu zostanie zaprezentowana tematyka ochrony wód województwa podkarpackiego. Plenerowe studio TVP3 Rzeszów stanie nad Jeziorem Solińskim. Będzie mowa o ochronie tego zalewu i jego zadaniach energetycznych, retencyjnych i rekreacyjnych.

W ramach tego cyklu także sporo informacji o innych zbiornikach i rzekach regionu i programach ochrony wód. Reporterzy odwiedzą m.in. Jezioro Tarnobrzeskie, które jest przykładem rekultywacji terenów zdegradowanych przemysłowo. Przedstawione zostaną również osiągnięcia i problemy związane z budową kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Emisja premierowa 18 grudnia.

Najbliższe odcinki „Jesieni w regionach – Podkarpackie pod ochroną” 10 grudnia w TVP3 o godz. 14:35, 15:00 i 17:00; w TVP3 Rzeszów o 17:55, 20:30, 21:00 oraz 11 grudnia w TVP3 o godz. 9:25 i TVP3 Rzeszów o 17:30, 17:55, 18:15, 19:00 i 20:45.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: