Reklama

Władze Podkarpacia uspokojone. W przyszłym roku wszystkie województwa otrzymają pieniądze z „janosikowego”. Nasz region może liczyć na 34 mln złotych.

W czwartek Senat zaproponował nowe rozwiązania, na które w piątek zgodzili się posłowie. Wycofali się z planów dotyczących zmiany podziału pieniędzy z „janosikowego”, czyli wspierania najbiedniejszych regionów przez bogatsze. 22 listopada Sejm postanowił iść na rękę Mazowszu, które jest największym płatnikiem „janosikowego”. Mazowsze w przyszłym roku miałoby wpłacić 400 mln złotych, a pozostałe prawie 250 mln zł byłoby rozłożone na raty w latach 2015-2017. Gdyby do tego doszło Podkarpacie nie dostałoby w 2014 roku 34 mln zł.

Samorządowcy zaczęli protestować, do walki o utrzymanie pieniędzy włączyli się też posłowie. W piątek Sejm zmienił swoją decyzję. Mazowsze w przyszłym roku będzie musiało wpłacić pełną kwotę.  Subwencji regionalne dla województw będą takie same, a województwo mazowieckie otrzyma wsparcie w innej formie.

Jak bardzo ważna jest ta decyzja świadczy to, że marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl o uratowaniu pieniędzy powiedział w piątek w trakcie uroczystości oddawania do użytku nowego szynobusa, który będzie od niedzieli jeździł z Rzeszowa do Przemyśla. Ortyl pokazał telefon komórkowy i powiedział, że o 13.26 dostał SMS od posła PiS Stanisław Ożoga, że Podkarpacie pieniędzy nie straci.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Chciałem podziękować mediom za wspólną pracę. Ona była konieczna by te środki wróciły. Przez chwilę były w wielkim zawieszeniu. Nie mamy dziś problemu z decyzjami, co skreślać, ograniczać. Myślę, że ten budżet na sesji 30 grudnia zostanie uchwalony i wszystkie inwestycje będziemy mogli w 2014 r. pomyślnie realizować – powiedział marszałek.

httpv://www.youtube.com/watch?v=3SOcWK2jZzU

 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama