Zdjęcie: PKP Polskie Linie Kolejowe
Reklama

Blisko 300 milionów złotych będzie kosztowała budowa 14 przystanków dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Powstaną one na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz na linii do Kolbuszowej.

Jak poinformowała Dorota Szalacha z PKP Polskie Linie Kolejowe, budowa kolejnych przystanków rozpocznie się 13 czerwca. Na linii kolejowej nr 91 z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska budowane będą przystanki: Sędziszów Małopolski Wschodni oraz Rzeszów Północny Baranówka. Trwa już budowa nowych: Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni.

– Podróżni zyskają cztery dodatkowe przystanki na tej trasie – wyjaśnia Dorota Szalacha. 

Z pociągu do autobusu 

Na linii nr 71 z Rzeszowa do Kolbuszowej rozpocznie się budowa trzech nowych obiektów: Kolbuszowa Górna, Głogów Małopolski Osiedle Niwa i Rzeszów Północny. Zakres robót na trasie Rzeszów – Kolbuszowa obejmie również budowę dodatkowych peronów na stacji Kolbuszowa i na przystanku Zaczernie oraz dwóch mijanek. 

Przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni będzie w sąsiedztwie przejścia pod torami przy ul. Księżomost. Przystanek Rzeszów Płn. Baranówka z dwoma peronami przewidziano w rejonie wiaduktu kolejowego nad ul. Miłocińską. Przystanek Kolbuszowa Górna znajdzie się w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego na trasie drogi Kolbuszowa Górna – Wojków.

Przystanek Głogów Małopolski Osiedle Niwa zaplanowano wzdłuż drogi krajowej nr 9 w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego, w ciągu ulicy Jana Pawła II.

Prace powodują, że od 12 czerwca autobusy będą jeździły za 10 pociągów Polregio na odcinku Rzeszów Główny – Sędziszów Młp. Autobusy przewidziano też na trasie Rzeszów – Kolbuszowa, w tym do końca lipca br. na odcinku Głogów Młp. – Kolbuszowa, a od 1 sierpnia do 3 września na odcinku Kolbuszowa – Rzeszów Główny. Szczegóły – TUTAJ.

Ułatwić podróże

Oprócz czterech nowych przystanków na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz trzech w stronę Kolbuszowej, na linii z Rzeszowa do Strzyżowa w budowie są przystanki: Rzeszów Galeria, Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż i Żarnowa. Ponadto, PLK wybudują blisko 5-kilometrowe połączenie do lotniska w Jasionce. 

– Z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie przystanek Park Technologiczny – wyjaśnia Dorota Szalacha. 

Budowa przystanków i modernizacja linii kolejowych pochłonie blisko 300 mln zł. To część dużego projektu PKA. Jest on w dużej mierze finansowany z funduszy unijnych – z programu Infrastruktura i Środowisko. Unia Europejska wyłoży 209,6 mln zł. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na trzeci kwartał 2023 roku.

Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną uruchomiono w styczniu 2021 r. Na początku na trzech liniach: Rzeszów – Dębica – Rzeszów, Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów oraz w niepełnym wymiarze na linii Rzeszów – Strzyżów – Rzeszów. Dodatkowo 26 pociągów PKA od początku 2022 roku zaczęło jeździć w relacji Rzeszów – Kolbuszowa – Rzeszów.

W ciągu doby kursuje w sumie 100 pociągów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama