Zdjęcie: PKP PLK
Reklama

Rozpoczęły się prace na kolejowej trasie z Rzeszowa do Strzyżowa. Mijanki zwiększą liczbę połączeń. Będzie też 14 nowych przystanków. 

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa nad Wisłokiem podróżni zyskają 5 dodatkowych przystanków: Rzeszów Galeria, Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa. Dwa przystanki będą przebudowane: Glinik Charzewski i Strzyżów. 

Na przystankach zaplanowano wyższe perony ułatwiające wsiadanie do pociągu. Będą pochylnie i oznakowanie ścieżek naprowadzających dla niewidomych i słabo widzących. Zamontowane będą wiaty, ławki i tablice informacyjne.

Dwie mijanki na jednotorowej linii Rzeszów – Strzyżów nad Wisłokiem w Lutoryżu oraz Gliniku Charzewskim usprawnią ruch pociągów i zwiększą liczbę połączeń. W szczycie komunikacyjnym pociągi będą mogły jeździć co 30 minut i co godzinę poza szczytem.

Będzie też dodatkowy peron na stacji Strzyżów nad Wisłokiem. Przebudowa linii rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu W rejonie mijanki Lutoryż wykonawca przygotowuje teren. Po rozbiórce szyn i podkładów zbudowany zostanie nowy tor.

Zakres prac wymaga zmian w ruchu pociągów. Od 5 lutego na odcinku Rzeszów Główny – Strzyżów wprowadzono zastępczą komunikację autobusową, która będzie obowiązywała do października. Prace na wspomnianej trasie mają się zakończyć w czwartym kwartale 2022 r.

Oprócz pięciu nowych przystanków na linii Rzeszów Główny – Strzyżów, nowe powstaną na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska. Oprócz Rzeszowa Wschodniego i Rzeszowa Dworzysko, będą przystanki Rzeszów Północny oraz Sędziszów Małopolski Wschodni.

– W stronę Kolbuszowej powstaną Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Niwa oraz Kolbuszowa Górna – zapowiada Dorota Szalacha z Polskich Linii Kolejowych, które są inwestorem wszystkich zaplanowanych prac. 

PLK wybudują też blisko 5-kilometrowe połączenie Rzeszowa z lotniskiem w Jasionce. Na trasie będzie przystanek Park technologiczny.

Prowadzone prace są częścią rozwijania Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. W styczniu 2021 r. uruchomiono ją na trzech liniach: Rzeszów – Dębica – Rzeszów, Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów oraz w niepełnym wymiarze na linii Rzeszów – Strzyżów – Rzeszów. 

Dodatkowo 26 pociągów PKA od początku 2022 roku zaczęło jeździć w relacji Rzeszów – Kolbuszowa – Rzeszów. W ciągu doby kursuje w sumie 100 pociągów. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na trzeci kwartał 2023 r.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama