Zdjęcie Pixabay

Platforma Obywatelska na Podkarpaciu otwiera się na ludzi. Wynajęci prawnicy i specjaliści od funduszy europejskich będą za darmo mieszkańcom udzielać porad.

Bezpłatne porady i doradztwo będą udzielane w siedzibie podkarpackiej PO przy ulicy Bernardyńskiej 11 w Rzeszowie na drugim piętrze. Darmowe porady dla mieszkańców Rzeszowa i całego województwa Platforma zapowiadała już wiele miesięcy temu, ale dopiero teraz będą one realizowane. 

Zdzisław Gawlik, szef regionalnych struktur PO, twierdzi, że sama zapowiedź bezpłatnej pomocy prawnej spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego przyszedł czas, by tę obietnicę wreszcie wcielić w życie. Pierwszy dyżur prawnika odbędzie w najbliższą środę, 11 grudnia, o godz. 16:00.

Porady prawne podczas pierwszego dyżuru będzie udzielać dr Agnieszka Gałakan-Halicka, która jest specjalistką prawa rodzinnego, przede wszystkim w zakresie relacji rodziców i dzieci, alimentów i prawa spadkowego. Zdzisław Gawlik zapowiada, że bezpłatna pomoc prawna będzie udzielana w siedzibie PO w każdą środę. 

– Co tydzień będzie prawnik z innej specjalizacji. Mamy porozumienia już z trzema kancelariami – mówi przewodniczący Gawlik. 

Zapowiada on, że jeżeli bezpłatna pomoc prawna będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, to dyżury będą też poświęcone sprawom emerytalnym, rentowym i pomocy społecznej. Takie dyżury odbywałyby się w godzinach przedpołudniowych. Nie wykluczone też, że godziny dyżurów będą wydłużone. 

Darmowe porady prawne to nie wszystko, z czym rusza podkarpacka PO. Jeszcze w tym roku, przed świętami Bożego Narodzenia, ma się odbyć pierwszy dyżur z bezpłatnego doradztwa sięgania po fundusze europejskie i rozliczania unijnych projektów. Doradztwo zostanie uruchomione z myślą o małych i mikro przedsiębiorcach. 

Porady dla przedsiębiorców będzie udzielała m.in. Teresa Kubas-Hul, była radna sejmiku podkarpackiego, specjalistka od funduszy europejskich, była wiceszefowa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Od pewnego czasu spotykamy się z prośbami mieszkańców i przedsiębiorców, że mają oni problemy z rozliczeniem projektów europejskich – mówi. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Według Teresy Kubas-Hul nie brakuje też takich przedsiębiorców, którzy nie wiedzą nie tylko jak prawidłowo wypełnić wnioski o europejskie dotacje, ale przede wszystkim, jak napisać dobre projekty, by takie dofinansowanie zdobyć. I właśnie na to ma być kładziony największy nacisk. Z doradztwa będą mogły korzystać także organizacje pozarządowe. 

W pomoc dla przedsiębiorców mają się również zaangażować specjaliści od tworzenia unijnych projektów. Pierwszy dyżur z doradztwa ma się odbyć 18 grudnia, o godz. 16:00, ale ta data nie jest jeszcze zatwierdzona. Doradztwo pełną parą ruszy od początku 2020 roku. – Od stycznia będzie opracowany szczegółowy harmonogram – zapowiada Kubas-Hul.

PO przewiduje, że doradztwo dla przedsiębiorców będzie się odbywało w tym samym czasie, co bezpłatne porady prawne. Platforma liczy na to, że dzięki poradom z zakresu zdobywania funduszy europejskich, zwiększy się liczba przedsiębiorców, którzy zdobędą pieniądze na rozwój swoich firm nie tylko z programów regionalnych, ale też krajowych.

– To nie jest łatwa tematyka. Często beneficjenci nie wiedzą, z kim się skontaktować, gdy mają problem – podkreśla Teresa Kubas-Hul. 

Informacje o datach dyżurów porad prawnych i doradztwa dla przedsiębiorców będą publikowane na stronie internetowej podkarpackiej PO. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama