Podkarpacka policja ma drona. Do walki z drogowymi piratami [VIDEO, FOTO]

Reklama

Ma 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie dostała drona – nową broń do walki z drogowymi piratami. 

 

Do walki z niebezpiecznymi, a czasem agresywnymi zachowaniami kierowców, funkcjonariusze wykorzystają m.in. nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, motocykle, czy nowoczesne urządzenia służące do mierzenia prędkości.

Od piątku policjanci ruchu drogowego mają nową broń – to dron. – Jeszcze skuteczniej będą mogli walczyć z drogowymi piratami – twierdzi podkom. Ewelina Wrona z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

Bezzałogowy statek powietrzny ma być wykorzystywany przez policjantów do ujawniania wykroczeń, m.in. niestosowania się przez kierujących do znaków i sygnałów drogowych, w tym do nieprawidłowego wyprzedzania oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Drob będzie latał także na przejściami dla pieszych, zwłaszcza w tych miejscach, w których ruch nie jest regulowany światłami, a które prowadzą przez ulice o więcej niż jednym pasie w każdą stronę. W tych miejscach zwykle dochodzi do najgroźniejszych zdarzeń.

Drona obsługuje dwóch funkcjonariuszy. Jeden odpowiada za sterowanie dronem, a drugi kamerą. W sytuacji, kiedy z powietrza ujawnią wykroczenie, informują o tym najbliższy patrol, który może szybko wyciągnąć konsekwencje wobec sprawcy.

– Urządzenie wyposażono w 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy, co pozwala na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości – twierdzą policjanci z komendy wojewódzkiej. 

Funkcjonariusze po raz pierwszy drona używali w piątek na drodze krajowej nr 19 w Jaworniku Niebyleckim w powiecie strzyżowskim, gdzie trwała policyjna akcja „Motocykl”. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama