Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

14 dowodów rejestracyjnych zatrzymali kierowcom podkarpaccy policjanci podczas wtorkowej akcji “Smog”. 

Celem akcji była kontrola samochodów pod względem prawidłowego stanu technicznego, w szczególności emitowania toksycznych spalin do atmosfery. Przez cały wtorek policjanci ruchu drogowego na Podkarpaciu skontrolowali 1833 pojazdy. Wykorzystywali do tego dymomierz, który pozwala stwierdzić, czy samochody powinny być dopuszczone do jazdy ze względu na przekroczenie norm emisji spalin. 

Funkcjonariusze reagowali również na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów. W związku z nadmierną emisją spalin policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne sześciu kierowcom, a ośmiu z uwagi na naruszenie wymagań ochrony środowiska.

W samym Rzeszowie policjanci skontrolowali 174 pojazdy, z czego w 13 przypadkach był użyty dymomierz. – Funkcjonariusze zatrzymali trzy dowody rejestracyjne: dwa w związku z przekroczeniem norm emisji spalin, jeden z powodu naruszeń wymagań ochrony środowiska – poinformowała nas Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

To nie pierwsza taka kontrola pojazdów na Podkarpaciu i zapewne nie ostatnia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

25 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobrze, że sie wzięli za samochody. Najpierw piecie kopciuchy a teraz samochody.Czasami to pobiegać się normalnie nie da. Myslę o zamówieniu juz sobie maski antysmogowej na Goodair.pl Jest akurat promocja. Oczyszczacz powietrza już mam więc przyszedł czas na maskę.

 2. Niech lepiej wezmą się za jakość dostarczanego węgla do polski a nie samochody kontrolować !! Temperatura spadnie niewiele poniżej 0 to nie mam czym oddychać !! Emisja komunikacyjna to 7-8 % vs ~ 90 % emisji z gospodarstw domowych !

  • Wegiel zostaw na inny artykul. Teraz mowa o samochodach. To ze jest pelno kopciuchow to nie tajemnica, pora sie za nich zabrac. Wycinanie filtrow i inne patologie w koncu sie skoncza.

 3. “W samym Rzeszowie policjanci skontrolowali 174 pojazdy, z czego w 13 przypadkach był użyty dymomierz. – Funkcjonariusze zatrzymali trzy dowody rejestracyjne”
  To kropla w morzu? Nie! To kropla w oceanie.

 4. Z gów. em walczą a nie ze smogiem!!! Na budziwoju, na senatorskiej herbowej debinowej alternatywy śnieżnej, gnoje zasrane biedote udające, palą w kopciuchach od września, codziennie już 7-my miesiąc idzie w atmosfere tony pyłu i gryzącego od palonych petów i opon dymu. Trują siebie swoje rodziny i własne dzieci, które alergie i choroby układu krwionośnego mają przed urodzeniem się! Idioci! A policji nie było tam nigdy w sprawie smogu, czy nadmiernego zadymienia. To ich nie interesuje. Jeżeli taka jest skuteczność walki ze smogiem to mam pomysł dla rządu PIS-obowiązek rejestracji każdego paleniska w wydziale komunikacji (ochronie środowiska), wydanie dowodów rejestracyjnych do każdego kopciucha i oczywiście opłaty plus obowiązkowe coroczne badania w mobilnej stacji kontroli pieców. O…! I wtedy problem by zniknął bezpowrotnie. Byłyby wreszcie narzędzia do prawdziwej walki ze smogiem.

   • Na niektórych wyżej wymienionych autobusach PKS to bez dymomierza widać spaliny. Wystarczy policję wysłać na ul. Wyzwolenia 6 do zajezdni PKS, wtedy 13 dowodów zatrzymaja w 10 min spośród 15 autobusów. Ciekawe z czego leci taki dym? Mi to przypomina czasy jak ciężarówki jeździły na oleju opałowym.

 5. Jakoś w lecie gdzie sezon grzewczy się kończy nie ma problemu ze smogiem a chyba tyle samo aut jeździ co teraz. Więc może w pierwszej kolejności kontrolować tym czym ludzie pala w piecach a nie czepiać się kierowców bo tak najłatwiej.

 6. Żeby im milion razy powtórzyć, że to nie auta są główną przyczyną smogu to i tak czepia się nie tych co trzeba. A jeśli już pojazdy spalinowe to faktycznego problemu jak pks’y jakoś nie chcą wyeliminować. Ot taka szopka, że coś się z tematem robi.

  • Nie masz racji.
   “Smog – zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Etymologia pojęcia „smog” wskazuje na połączenie słów smoke (dym) i fog (mgła). Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)”

   • Przekopiować z Wikipedii definicje to nic trudnego, poszukać danych co w Polsce jest przyczyną smogu też niby nic trudnego a jednak okazuje się inaczej.

    • Tadek. Przekopoiowalem z wikipedii zeby podkreslic ze spaliny tez sie dokladaja do smogu. A cala ta dyskusja to typowa przepychanka polska, nie ma tak naprawde sensu. Pelno kopciuchow i na drogach i w domach, a rezultat widac jak warunki atmosferycczne pod smog sa optymalne czyli zima.
     Co chca osiagnac “obroncy starcych aut” nie mam pojecia???

 7. A może by tak skontrolować dymiące kominy domów? Skuteczność takiej akcji i pozytywny wpływ na środowisko byłyby z pewnością zdecydowanie większe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ