Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Kolejna fala krytyki płynie na prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, który zablokował prace nad spektaklem „#chybanieja” Pawła Passiniego. Tym razem stanowiło w tej sprawie zajął podkarpacki Komitet Obrony Demokracji.

Tadeusz Ferenc twierdzi, że prace nad „#chybanieja” w Teatrze Maska zablokował, bo jego dyrekcja nie chciała mu pokazać scenariusza spektaklu, w którym poruszane są wątki m.in pedofilii w Kościele i antysemityzmu. Ferenc mówi, że głosy krytyczne na temat sztuki dotarły do niego od części środowiska aktorskiego „Maski”, które nie jest zaangażowane w spektakl. Teatr podobno odmówił wglądu do scenariusza powołując się na prawa autorskie.

„Próba wprowadzenia cenzury”

W poniedziałek oświadczenie w tej sprawie wydał podkarpacki KOD. W oświadczeniu skierowanym do Tadeusza Ferenca czytamy, że KOD jest „głęboko oburzony” jego decyzją, którą nazywa – podobnie jak twórcy „#chybanieja” – „próbą wprowadzenia cenzury prewencyjnej”. Dla KOD odwołanie prac nad spektaklem jest „bezprawne”. 

„Jako obywatele i mieszkańcy Rzeszowa oraz województwa podkarpackiego domagamy się, aby władze miasta nie wywierały jakiejkolwiek presji na Instytucji Kultury, które w obrębie miasta funkcjonują, bowiem jest to po pierwsze niezgodne z obowiązującym prawem, a po drugie sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa, wedle których wolność słowa jest jednym z podstawowych jego wartości” – czytamy w oświadczeniu KOD.  

KOD: spotkajmy się na premierze

KOD dodał też, że Tadeusz Ferenc do tej pory „stał na straży demokratycznego państwa prawa”, a po zablokowaniu spektaklu temu wizerunkowi teraz zaprzecza. „Miasto nie ma prawa decydować o repertuarze teatru, nie ma prawa stosować też żadnych nacisków w tej sprawie” – uważa KOD. Odnosi się też do wypowiedzi Macieja Chłodnickiego, rzecznika prezydenta Rzeszowa, który powiedział, że decyzja Ferenca jest „nieodwołalna”. 

„Prezydent Miasta musi się poruszać w obrębie obowiązującego prawa. My – wyborcy byliśmy przekonani, że właśnie takiego wyboru w Rzeszowie dokonaliśmy. Mamy nadzieję, że przekona nas Pan, że się nie myliliśmy i spotkamy się za dwa tygodnie na premierze spektaklu Artura Pałygi „#chybanieja” w reżyserii Pawła Passiniego w Teatrze Maska w Rzeszowie”. My zrobimy wszystko, co się da, żeby się tak stało” – zapowiedział KOD.

W najbliższy czwartek o godz. 16:00 przed ratuszem odbędzie się protest przeciwko zablokowaniu „#chybanieja”. Protest organizują Rebelianty Podkarpackie. 

„Maska”: będzie premiera spektaklu

Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

W poniedziałek oświadczenie w sprawie skandalu wydała dyrekcja Teatru Maska, która zapowiedziała, że prace nad „#chybanieja” będą „kontynuowane zgodnie z planem”, a premiera spektaklu odbędzie się w Warszawie podczas festiwalu „Nowe Epifanie” w dniach 9-10 marca.

„Organem zarządzającym teatrem jest dyrektor i tylko on może podejmować decyzje dotyczące repertuaru i podejmowanych przez teatr tematów. Umowy zawarte w formie ustnej są dla teatru wiążące. Trwa procedura podpisywania umów z twórcami na ustalonych wcześniej z nimi warunkach” – napisali w oświadczeniu Monika Szela, dyrektor „Maski”, oraz jej zastępca ds. artystycznych Jacek Popławski 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

20 KOMENTARZE

 1. Brak argumentów pokryty obelgą? Mowa miłości nowoczesnych „elit”
  Zapal świeczkę pod teatrem, artyści poczują się dowartościowani 🙂

 2. @maniek
  sam jesteś lewakiem komuszy bękarcie
  zakażcie wszystkiego, nie będzie niczego oprócz zunifikowanych baranów w ludzkiej skórze

 3. Nie muszę, naokoło już wszystkie lewaki osrane, spektakl im zablokowali, ojjjojojooj i ten słynny reżyser o którym nie słyszało 99,9% Polaków.
  Znicze już wyciągnięte z tapczanu, gotowy i zwarty? Wolne sądy! Konstytucja! Precz z cenzurą! ;D

 4. brawo Pani Dyrektor, najważniejsze jest mieć kręgosłup i twarz. Choć trochę późno, bo już w piątek można było określić swe pryncypia ponad falami hejtu, także – niestety – z Ratusza. Boję się tylko, że TF zachowa się tak, jak robił to często wobec mających inne niż on zdanie.
  Ad vocem do „maniek” i „bilbo”: pora już przestać tańczyć z amareną, smród wali nawet z neta.

 5. RN macie może filmik jak KOD się oburza?
  „Oburzamy się, łuuu my KOD się oburzamy, łeee kwik kwik”
  Było tak, macie? ;D

 6. Odezwał się dyżurny komuch mentalny, marzący o kato-szariacie i monopartyjnej władzy.

  Precz z cenzurą !!!

 7. Jak KOD protestuje to tym bardziej popieram odwołanie tej „sztuki”, tylko nie zapomnijcie zapalić zniczy hahaha niezły obciach ;D
  Wiosna, Teraz, Razem i Naraz też będą?

 8. Po protestach tej jakże poważnej ale odrobinę zapomnianej organizacji, pan prezydent powinien na kolanach reżysera przepraszać:)
  Ps – to KOD jeszcze istnieje?

Comments are closed.