Fot. Yotube.com / Rzeszów News. Na zdjęciu Paweł Passini
Reklama

– To prewencyjna cenzura i kneblowanie – mówi znany i ceniony reżyser Paweł Passini. Ratusz zabronił Teatrowi “Maska” wyprodukować spektakl, który porusza pedofilskie wątki w katolickim Kościele. Kuria zaprzecza, że maczała w tym palce.

Stolica innowacji stała się #StolicąCenzury. Wpisy z takim hasztagiem w piątek od rana krążą w internecie po tym, jak na Facebooku Pawła Passiniego, znanego i cenionego reżysera teatralnego i twórcy pierwszego internetowego teatru na świecie neTTheatre, pojawił się szokujący wpis o odwołanej premierze.

„STOP CENZURZE!!! Po „telefonach z kurii” prezydent miasta prewencyjnie nie dopuści do rzeszowskiej premiery #chybanieja!!!” – napisał wzburzony reżyser.

Artur Pałyga, autor scenariusza do „#Chybanieja”, napisał: „Teatr Maska w Rzeszowie odwołuje na polecenie prezydenta Rzeszowa premierę spektaklu „#Chybanieja” mówiącego o sprawach, o których debatuje właśnie kongres w Watykanie. Mówią, że to po interwencji kurii. Pracujemy od 1,5 miesiąca bez umów i dowiedzieliśmy się, że mamy już sobie iść”.

Wpisy mają związkiem z informacją, która w czwartek 21 lutego dotarła do artystów od dyrekcji Teatru “Maska” w Rzeszowie, będącego pod kuratelą rzeszowskiego ratusza.

Prace nad „#Chybanieja” w “Masce” trwają od kilku tygodni. „Maska” jest głównym producentem sztuki. Passini przy „#Chybanieja” współpracuje z Centrum Kultury w Lublinie i warszawskim Centrum Myśli Jana Pawła II, które od lat organizuje festiwal „Gorzkie Żale”, dziś funkcjonujący pod nazwą Nowe Epifanie. To właśnie ten festiwal 6 marca ma otworzyć najnowsze dzieło Passiniego. Sztuka ma mieć na nim swoją przedpremierę.

Paweł Passini: prewencyjna cenzura 

Spektakl do czwartku powstawał na rzeszowskiej scenie, z rzeszowskimi aktorami z “Maski”. Do tego miał się znaleźć w repertuarze teatru oraz otwierać majowy festiwal “Maskarada”, który co roku odbywa się w rzeszowskiej placówce kulturalnej.

W czwartek Paweł Passini wraz z zespołem, dowiedział się od dyrekcji “Maski”, że teatr zrywa z nim współpracę. – To wydarzyło się na ustne polecenie prezydenta miasta. Jako argument podano, że “Maska” to teatr lalkowy dla dzieci. Argument o tyle zastanawiający, że od dawna w „Masce” robi się spektakle dla dorosłych – mówi Rzeszów News Paweł Passini.

Związany na stałe z Lublinem reżyser jest zszokowany tym, jak w Rzeszowie potraktowano jego pracę. Pierwszy raz zdarzyło mu się, by przerwać przygotowania nad spektaklem, zanim jeszcze odbyła się jego premiera.

– Mamy do czynienia z prewencyjną cenzurą. Nie wydarzyło się jeszcze nic, co obraża czyjeś uczucia religijne, coś, co jest kontrowersyjne. Spektaklu nie zobaczył także widz. Spektakl przed premierą jest po prostu usuwany z afiszu ze względu na tematykę – mówi gorzko Paweł Passini.

#Chybanieja to opowieść o Judaszu, dotykająca spraw deprawacji w Kościele. W sztuce pojawia się ksiądz, który snuje refleksje na temat tego, co dzieje się dziś z Kościołem. Jest też dziewczynka, która dowiaduje się, że jej ojciec jest kardynałem.

Postać Judasza u Passiniego nie pojawia się przez przypadek, ponieważ spektakl był szykowany z myślą o warszawskim festiwalu, gdzie tematem przewodnim jest właśnie ta postać biblijna.

Ratusz: szokujący wydźwięk spektaklu

Ratusz swoją decyzję tłumaczy tak: – Dotarły do nas sygnały, że wydźwięk spektaklu jest szokujący. Okazało się także, że może on w niektórych sytuacjach obrażać uczucia zarówno wyznawców judaizmu, jak i religii katolickiej. Dlatego zapadła decyzja o tym, aby przerwać prace nad spektaklem – mówi nam Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Urzędnicy przekonują, że to nie jest forma cenzury. – “Maska” nie jest prywatnym teatrem. Czemu miałaby służyć taka premiera? – pyta Chłodnicki. Na pytanie, czy takie stanowisko to efekt nacisków kurii diecezji rzeszowskiej rzecznik prezydenta już nie odpowiada.

Decyzja ratusza o zablokowaniu spektaklu, w którym pojawiają się wątki krytykujące kościół katolicki nie dziwi zupełnie. Nie od dziś wiadomo, że Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, dobrze żyje z rzeszowskimi biskupami. Pojawią się sugestie, że to najprawdopodobniej ktoś z kurii zasygnalizował ratuszowi, że teatr planuje premierę niby skandalicznej sztuki.

“Maska”: realizujemy zalecenia ratusza

W piątek próbowaliśmy się skontaktować z Moniką Szelą, dyrektorką “Maski”. Bezskutecznie. Szela jest za granicą. Wicedyrektor “Maski” Jacek Popławski przyznaje, że poznali wcześniej scenariusz do #Chybanieja i dyrekcja teatru wyraziła zgodę na rozpoczęcie prac nad spektaklem. Dlaczego teraz ją wycofano? – Wycofał nas z tego Urząd Miasta. Realizujemy zalecenia urzędu – mówi krótko Jacek Popławski. 

Pawłowi Passiniemu nie mieści się to w głowie. – Jeśli ktoś wypowiada się na temat spektaklu, którego jeszcze nie ma, to oznacza, że ktoś ręcznie steruje teatrem. Podstawą naszej pracy jest to, że to, co dzieje się na próbach, zostaje na próbach. Nie bez przyczyny mamy ściśle określony czas. Przygotowaną przez nas pracę pokazujemy publiczności, bo chcemy się z jej efektami dzielić odpowiedzialnie – mówi Passini.

Passani ingerencję w spektakl, którego jeszcze nie ma, nazywa kuriozalną i niespotykaną. Przypomina, że teatr polski jest żywy i reaguje na to, co się dzieje tu i teraz. Reżyserowi nie mieści m się w głowie, że temat pedofilii w Kościele, który porusza sam papież Franciszek i trafia na pierwsze strony gazet, w Rzeszowie jest blokowany.

– Nie robię spektakli interwencyjnych. Robię teatr artystyczny. Mówienie o spektaklu zanim powstanie, to kneblowanie ust, a nie próba chronienia widza, czy kogokolwiek – mówi Paweł Passini.

– Często dotykam tematyki religijnej. Sam jestem osobą religijną. Ludzie, z którymi pracuję, także są osobami religijnymi. Zniszczenie symboli religijnych, ranienie czyichś uczuć religijnych to rzecz całkowicie mi obca. Teatr powinien wypowiadać się mądrze, a nie agresywnie – dodaje.

Kuria: nie ingerowaliśmy w spektakl

Wycofanie się “Maski” z pracy nad „#Chybanieja” oznacza, że na rzeszowskiej scenie najnowszego dzieła Pawła Passiniego nie zobaczymy. Reżyser nie mówi jeszcze o tym, że spektakl w ogóle nie powstanie, bo będzie chciał doprowadzić sztukę do końca własnymi siłami.

O komentarz do tej sprawy w piątek zapytaliśmy kurię diecezji rzeszowskiej. Początkowo jej rzecznik ks. Tomasz Nowak nie był w stanie nam nic powiedzieć. Po kilku godzinach zapewniał nas: – Kuria w tej sprawie nie podejmowała żadnych działań.

Artyści: radykalna cenzorska decyzja

Przeczy temu stanowisko zespołu reżyserskiego i realizatorów “#Chybanieja”, które wydano w piątek po południu. Zdaniem twórców spektaklu zablokowanie go “uwłacza” teatrowi i jego publiczności, miastu, Kościołowi oraz polskiemu prawu.

“Uważamy, że ingerencja władz miasta jest bulwersująca. Robimy rzecz między innymi o sprawach, które zamiatano pod dywan i kneblowano usta osobom, które próbowały o tym mówić, o ludziach, których obmacywano i w majestacie instytucji nakazywano im milczenie. Okazuje się, że władze miasta postanowiły siebie i nas wpisać w tę historię” – czytamy w oświadczeniu twórców #Chybanieja”. 

Dodali, że “radykalną cenzorską decyzję” o zablokowaniu spektaklu podjęto bez jego obejrzenia i bez żadnych konsultacji, czy rozmów z twórcami. “Dyrektor Jacek Popławski uczestniczył w próbie, podczas której zapoznał się z całością sztuki i koncepcją spektaklu i zaakceptował je, po czym potwierdził ustne umowy z twórcami” – dodali autorzy spektaklu.

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE ODWOŁANIA SPEKTAKLU "#chybanieja"Dwa tygodnie przed planowaną premierą spektaklu "#chybanieja"…

Opublikowany przez Artur Pałyga Piątek, 22 lutego 2019

O całej sprawie robi się już głośno w całej Polsce i komentują ją politycy. Robert Biedroń, lider Wiosny, na Twitterze napisał: “I właśnie dlatego będziemy bronić niezależności kultury. Robiłem tak w Słupsku, zrobię w całej Polsce!”.

https://twitter.com/RobertBiedron/status/1098959448809312256

Zablokowanie spektaklu zbiegło się z raportem Fundacji “Nie lękajcie się”, która papieżowi Franciszkowi w środę przekazała dokument o przypadkach pedofilii w polskim Kościele. Do raportu dołączono listę z nazwiskami 24 hierarchów, którzy ukrywali księży-pedofilów. Na liście biskupów tuszących ten problem jest m.in. biskup rzeszowski Jan Wątroba

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

38 KOMENTARZE

 1. A wiecie, że blokadę popiera Agnieszka England, taka znana reżyser filmowa! Skandal! I już miałem z rana jechać z namiotem, rozbijać się w proteście na rynek, i…. i…. no i zobaczyłem tego tłita na końcu…. no i zaśmierdziało biedroniem i entuzjazm prysł. I teraz myślę tylko o jelicie grubym.

 2. na tym zdjeciu to towarzysz lenin? jak zywy lol
  co za czasy gdy niemoznosc ogladniecia przestawienia (nie sztuki) wzgudza taka agresje w ludziach lol

 3. Ciemnogród w średniowieczu.
  Na telefon osranego biskupa – zamykają teatrzyk.
  Ale by się wydarzyło ….. 20 osób poszło by na tą “sztukę”, a pozostałe 35 milionów nawet by o niej nie wiedziało
  Ale biskup się osrał ze strachu i trzeba było zrobić rewolucję na całą Polskę
  Panie Wątroba zanim użyjesz telefonu następnym razem – zastanów się dwa razy.
  Dzwoniąc w trwodze do swoich czcicieli w ratuszu – pompujesz “fame” nieznanym reżyserom.

 4. Biskup z kropidłem bierze 20 000.Tyle kosztowało pokropienie parę lat temu nowo wybudowanej części szpitala.Ksiegowa miała pewnie ból głowy jak to zarachować.

 5. Myślałem że nigdy tego nie napiszę ale jestem dumny z decyzji ratusza, tak trzymać brawo!
  Niech sam sobie wystawia takie ”sztuki” za szekle a nie łapę wyciąga po nasze pieniądze.

 6. Zdrajcy i łotry w sutannach :
  Andrzej Olszowski
  Biskup chełmiński od 1661 , 1674-1677 – prymas Polski , senator , podkanclerzy koronny . Prymasem został w zamian za poparcie na elekcji Jana Sobieskiego i tak przez dwa lata ociągał się z oddaniem urzędu z którego miał duże zyski . Szkodnik , nepota , łapówkarz – opłacany przez Francuzów , Austriaków , Prusaków , Rosjan . Zaatakowany na sejmie przez kanclerza litewskiego przyznał się do wzięcia łapówki od Rosji .
  Hieronim Radziejowski
  Ojciec Michała Radziejowskiego . Katolicki zdrajca i intrygant , sprowadził na Polskę potop szwedzki . Był współautorem planów potopu szwedzkiego . W czasie najazdu szwedzkiego był doradcą Karola Gustawa i jego dowódców . Współautor wymierzonego przeciw Polsce sojuszu pomiędzy Szwecją , Kozaczyzną i Siedmiogrodem .
  Michał Radziejowski
  Książę , biskup warmiński , od 1667r. , arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski w latach 1687-1705 , senator , kardynał . Łapówkarz – arcyzdrajca , rządny władzy . Jako interreks ogołocił skarbiec Polski trzykrotnie , sprzedał koronę Polski i Litwy (jako prymas i interrkes) . Wciągnął Augusta II (za łapówkę od Jana Reinholda Patkula) w 21-letnią wojnę ze Szwecja , która zrujnowała Polskę a z Rosji uczyniła potęgę i dało to wstęp do rozbiorów . Spiskował z Szwedami , Rosjanami , Sasami , Prusakami – którzy u schyłku jego życia oprócz zagarnięcia jego majątku ograbili kilka razy całą Polskę .
  Krzysztof Białłozor
  Kanonik wileński , zwany krwawym księdzem . Jeden z przywódców szlachty w wojnie domowej na Litwie przeciwko Sapiehom . Za jego namową Król zastąpił wojska litewskie wojskiem saskim (Niemcy wyznania luterańskiego) , doprowadziło to Litwę do ruiny , co skwapliwie wykorzystał August II i wprowadził wojsko saskie do całego kraju , aby przerzucić koszty utrzymania wojska na Polaków . Skończyło się to konfederacją tarnogrodzką , wojną domową , wezwaniem Rosji na rozjemcę i Sejmem Niemym pod rosyjskimi bagnetami .
  Stanisław Szembek
  Biskup pomocniczy krakowski od 1690 roku , biskup kujawski od 1700r . Prymas Polski w latach 1706-1721 . Senator . W roku 1697 poparł bezprawną elekcje Augusta II i wziął za to dużą zapłatę i awanse oraz służył mu pomimo , że ten przekształcił Polskę w pole bitewne , a Szwedzi , Rosjanie i Sasi grabili kraj bardziej niż podczas potopu . Z polecenia cara Piotr I ogłosił bezkrólewie i sprawował władzę w części okupowanej przez Rosjan .
  Jan Szembek
  Brat biskupa St . Szembka . Też agent rosyjski , w roku 1703 był podkanclerzym , a następnie kanclerzem wielkim koronnym . Dzięki sprytowi i zapobiegliwości zdobył ogromny majątek , wpływami swymi ogarnął całą koronę . Począł frondować przeciw dworowi i wysługiwać się Moskwie . Jako płatne narzędzie cara Piotra I Romanowa odegrał w dziejach Polski rolę fatalną .
  Krzysztof Antoni Szembek
  Biskup inflancki od 1710 , biskup poznański od roku 1717 , kujawski w roku 1719 , arcybiskup gnieźnieński , prymas Polski w latach 1739-1748 . Senator . Stryjeczny brat kanclerza Jana i prymasa Stanisława i ich protegowany . Fanatyk religijny , jako proboszcz próbował nawracać Żydów . Odegrał role w „tumulusie toruńskim” , a Polacy zyskali opinie barbarzyńców i fanatyków religijnych , która trwa do dnia dzisiejszego .
  Konstanty Felicjan Szaniawski
  Od roku 1705 biskup kujawski , w latach 1720-1732 senator . Zwolennik rządów Augusta pomimo że ten zdobył władze przemocą i oszustwem . W roku 1717 był jednym z organizatorów Sejmu Niemego . Polska straciła suwerenność i stała się rosyjskim protektoratem . Realizował politykę papieży , którzy współpracowali z silnymi zawsze Rosjanami , Austriakami , Sasami . Został nagrodzony za swoje „zasługi ” biskupstwem krakowskim .
  Kazimierz Łubieński
  Od roku 1705 biskup chełmiński , biskup krakowski w latach 1710-1719 . Poparł wojnę północną , wywołał dwie domowe i z Polski zrobił przydrożną karczmę dla obcych wojsk .
  Jan Aleksander Lipski
  Biskup łucki od roku 1732 , krakowski i książę siewierski w latach 1732-1746 , senator , kardynał . Zdrajca , pachołek rosyjski . W roku 1724 został podkanclerzym koronnym i prezydentem Trybunału Koronnego . W roku 1733 wraz z biskupem Hozjuszem dokonał zdrady stanu wspierając zbrojną interwencję rosyjską .
  Stanisław Józef Hozjusz
  Biskup inflancki od roku 1720 , następnie biskup kamieniecki od roku 1722 oraz biskup poznański w latach 1733-1738 . Senator . Zdrajca Polski , na usługach Sasów , również rosyjski kolaborant . To za jego sprawą papież unieważnił przysięgę sejmu konwokacyjnego , która wykluczała wybór obcokrajowca .
  Adam Stanisław Grabowski
  Od 1733 roku był biskupem poznańskim , następnie w roku 1736 został biskupem chełmińskim i kujawskim w 1739 roku oraz warmińskim w latach 1741-1766 . Wraz z biskupami Lipskim i Hozjuszem brał udział w „przyspieszonej” koronacji Augusta III Sasa pod bagnetami wojsk saskich i rosyjskich . Spiskował jednocześnie z Sasami i Rosją nad sposobem spacyfikowania prawowitego króla S. Leszczyńskiego .
  Andrzej Stanisław Załuski
  Od roku 1723 biskup płocki , biskup łucki w roku 1736 , a chełmiński w roku 1739 . W latach 1746-1758 biskup krakowski . Senator . Kanclerz wielki koronny od roku 1735 do 1746 (dzięki poparciu carycy Rosji Anny) Karierę zrobił poprzez rodzinną protekcje oraz będąc na usługach Sasów i Rosjan . Współpracował z Augustem III i ambasadorem rosyjskim . Był przewodniczącym komisji ds . lustracji dóbr i zabezpieczenia materialnego armii i pod jego nadzorem w koszarach po 9 latach było 6 sprawnych armat , a wydatki na proch wynosiły 100 zł na rok . Załuski , kolaborant rosyjski został pochowany w katedrze wawelskiej .
  Kajetan Ignacy Sołtyk
  Od roku 1749 biskup koadiutor kijowski , biskup kijowski w roku 1756 , w roku 1759 biskup krakowski (biskupstwo to objął dzięki przyjaźni z skorumpowanym ministrem związanym z Rosją) . Senator . Przeciwnik reform – brał udział w obaleniu reform tzw . Kodeksu Zamoyskiego , który sejm odrzucił pod wpływem Rosji , Rzymu i polskiego kleru . Na reformatora i lektora Akademii Krakowskiej rzucił klątwę . Spiskowiec , donosiciel . Zaaranżował proces o „mord rytualny” , aby wyłudzić pieniądze od Żydów (500 dukatów i futra warte 300 dukatów za uwolnienie) , w wyniku którego na kilkudziesięciu z nich dokonano egzekucji .
  Andrzej Szołdrski
  Od roku 1635 biskup przemyski , biskup poznański w latach 1635-1650 . Senator . Był w komisji regulującej granice , w czasie kiedy Władysław IV wraz z i kilkoma senatorami postanowili oddać Moskwie miasto i zamek Trubeck . W Polsce nie doszło do wojny tylko dlatego , że zmarł car Michał Romanow .
  Jan Stefan Giedroyć
  Od roku 1764 biskup inflancki , w latach 1778-1803 biskup żmudzki (dzięki poparciu Rosji) . Przeciwnik konfederacji barskiej i Konstytucji 3 maja . Donosiciel , zdrajca .
  Grzegorz Pusłowski
  Administrator diecezji inflanckiej . Nawoływał do poddaństwa względem carycy Rosji Katarzynie II jako prawowitej władczyni .
  Władysław Łubieński
  Od 1757 roku arcybiskup lwowski , a latach 1759-1767 arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski . Senator . Interreks w latach 1763-1764 . Po śmierci Augusta III popierał kandydata saskiego , ale za łapówkę 80 tys . rubli (około 500 tys . zł) przeszedł na stronę rosyjską i pozwolił , aby Rosjanie zajęli się wyborem króla . W roku 1764 wydał zgodę na wkroczenie do Polski wojsk rosyjskich . Przez tego zdrajcę zostały zerwane stosunki dyplomatyczne z Francją , Austrią i Hiszpanią . Przeciwnik równouprawnienia prawosławnych i protestantów .
  Gabriel Podoski
  W latach 1767-1777 arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski . Rosyjska wtyka , bawidamek , hulaka , ścigany za długi przez sądy . Ponieważ bardzo dobrze układała się jego współpraca z Rosją , został za to wynagrodzony przez papieża i mianowany na prymasa . Nawet obłudny i zakłamany Kościół Katolicki uznaje go za czarną owcę .
  Antoni Ostrowski
  Od roku 1753 biskup inflancki , od 1763 kujawski , w latach 1777-1784 arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski , senator . Rosyjski żołdak , według pokwitowań rocznie dostawał do Rosjan 3 tys . dukatów w złocie . Brał tez kasę od Prusaków . Razem z innymi biskupem – zdrajcą – doprowadził do ratyfikacji I rozbioru , przewodniczył delegacji podpisującej traktat rozbiorowy . Papież docenił jego „zasługi” i przy poparciu Rosji nagrodził Ostrowskiego mianowaniem go na arcybiskupa i prymasa .
  Andrzej Stanisław Młodziejowski
  Od 1766 roku biskup przemyski , w latach 1768-1780 biskup poznański . Senator . Kanclerz wielki koronny . Prowadził hulaszczy tryb życia , zdrajca , złodziej , rosyjski agent , łapówki dostawał też od Prusaków . Większość swoich olbrzymich dochodów przeznaczał na kobiety . Współorganizator sejmu , na którym doprowadzono do ratyfikowania I rozbioru .
  Adam Stanisław Krasiński
  Lata 1759-1798 biskup kamieniecki , senator . Był też sekretarzem koronnym i prezydentem Trybunału koronnego . Wróg reform , łapówkarz . Gdy Repin (ambasador Rosji) doprowadził do przeforsowania ustawy o równouprawnieniu prawosławnych i protestantów , odsunął się od Rosjan i organizował konfederację barską „w obronie wiary katolickiej” . Zwolennikom reform i przeciwnikom konfederacji „w obronie wiary katolickiej” grabił majątki . Rzezie dokonywane na innowiercach doprowadziły do wybuchu powstania Kozaków (200 tys . Polaków i Żydów zostało zamordowanych) . Przyjął pieniądze od Austriaków , pomimo tego ze Austria już w roku 1769 była inicjatorem rozbiorów .
  Ignacy Massalski
  W latach 1762 biskup wileński . Senator . Przeciwnik równouprawnienia prawosławnych i protestantów , zmienił zdanie gdy Rosjanie zakwaterowali w jego „dobrach” swoje wojska i przeszedł na ich stronę i zdradzał Polskę . W roku 1773 poparł Ostrowskiego i Młodziejowskiego w organizacji sejmu rozbiorowego . Zyskał wtedy miano „czwartej potencji rozbiorowej” .
  Michał Poniatowski
  Od roku 1773 biskup płocki , w latach 1784-1794 arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski . Senator . Był zwolennikiem umiarkowanych reform , wrogiem Sejmu Wielkiego na którym mu wytykano chciwość i służalczość względem Rosji . Podczas powstania kościuszkowskiego przesłał Prusakom list , w którym wskazał słabe strony obrony stolicy . List przechwycono .
  Józef Kossakowski
  W latach 1781-1794 biskup inflancki , senator . Brał udział w konfederacji barskiej . Był na stałym żołdzie u Rosjan . Przeciwnik reform i Konstytucji 3 Maja i płacenia podatków na wojsko . Przywódca targowicy , po jej zwycięstwie wprowadził faszystowski terror . Współorganizator „sejmu hańby” , który doprowadził do ratyfikacji przez sejm II rozbioru .
  Kajetan Ghigiotti
  Ksiądz , sekretarz gabinetu Stanisława Augusta Poniatowskiego , kapelan królewski . Ze względu na swoją pozycję przy królu był bardzo cenionym agentem . Miał opinię człowieka , który potrafi zdobyć od króla każdą poufną informację i przekonać go do swoich pomysłów . Są pokwitowania za świadczenia usług agenturalnych .
  Wojciech Skarszewski
  Od 1790 roku biskup chełmski , senator , w latach 1824-1827 arcybiskup warszawski i prymas polski . Doradca nuncjusza papieskiego Saluzzo , który spiskował z Rosją przeciwko Polsce . Przeciwnik opodatkowania kleru , wydał broszurę w której domagał się więcej przywilejów dla Kościoła . Złamał przysięgę Konstytucji 3 Maja i przystąpił do targowiczan i zwolnił wszystkich z tej przysięgi . Współorganizator „sejmu hańby” . Wraz z innymi biskupami donosił do cara to spowodowało odwołanie postępowego Ministra Oświecenia Publicznego Stanisława Kostki Potockiego .
  Michał Roman Sierakowski
  Od 1778 roku biskup przemyski . Szuler na żołdzie rosyjskim , razem z Kossakowskim dokonał połączenia konfederacji Obojga Narodów . Papież Pius VI pobłogosławił targowicę i w prezencie otrzymał uchwałę przywracającą Kościołowi majątki diecezji krakowskiej .
  Antoni Onufry Okęcki
  Od 1770 roku biskup chełmski , biskup poznański w latach 1780-1793 , senator . Był na usługach płatnego agenta rosyjskiego i Rosji . Uczestniczył w pracach nad Konstytucją 3 Maja , lecz bronił przywilejów kościelnych i kleru . Przeszedł na stronę targowicy , wzywał do modlitw , aby Bóg błogosławił pracę konfederacji . Został mianowany cenzorem książek przez Targowickich zdrajców .
  Józef Arnulf Giedroyć
  Od roku 1790 biskup koadiutor żmudzki , w latach 1803-1838 biskup żmudzki . Wierny pachołek Rosji , swoją karierę zawdzięcza stryjkowi – też pachołkowi rosyjskiemu . Po III rozbiorze caryca Katarzyna II nagrodziła go krzyżem wysadzanym diamentami .
  Marek Dziewoński
  Ksiądz . Podczas powstania zaprzyjaźnił się z rosyjskim porucznikiem i został jego informatorem . Po zwycięstwie pod Racławicami wysłał Rosjanom donos z planem obozu Kościuszki i słabych miejsc obrony . Donos został przechwycony przez Polaków . Został skazany na śmierć .
  Jan Zawisza
  Ksiądz z Połańca . Nie udzielał sakramentów chłopom , którzy przyłączyli się do powstania kościuszkowskiego .
  Zbigniew Oleśnicki
  W latach 1423-1455 biskup krakowski . Pierwszy Polak kardynał . Zwolennik władzy duchownej nad świecką . Doradca Władysława Jagiełły i Władysława Warneńczyka . Wróg husytów , wymógł na Jagielle edykt wieluński na mocy którego heretyków karano grabieżą majątku i karą śmierci . Obawa przed husycką herezja w Polsce sprawiła , że uniemożliwił Jagielle i Warneńczykowi objęcie tronu czeskiego . Zgodnie z wolą papieża oraz Niemiec doprowadził do udziału Polski w krucjacie na Turcję , która doprowadziła do ruiny skarb państwa i na wieki zniszczyła stosunki z Turcją .
  Mikołaj Tungen
  W latach 1468-1498 biskup warmiński , senator . Niemiec , finansowany przez Krzyżaków i króla Węgier Macieja Korwina – zajął Warmię poddał ją Węgrom . Wywołał „wojnę popią” .
  Erazm Ciołek
  W latach 1503-1522 biskup płocki , senator . Na podstawie fałszywych świadków i dokumentów otrzymał „potwierdzenie” szlachectwa i herbu Sulima . Agent niemiecki i sługus papieski .
  Piotr Tomicki
  Od roku 1515 biskup przemyski , w latach 1520-1525 biskup poznański , 1524-1523 biskup krakowski i książę siewierski , senator . Razem z kanclerzem i zarazem agentem niemieckim Krzysztofem Szydłowieckim kierował sprawami Polski w tym dyplomacją . Szydłowicki jawnie brał łapówki od Habsburgów , a Tomickiemu płacono przywilejami i beneficjami . W roku 1524 papież Klemens VII mianował go na nuncjusza w Polsce , czyli reprezentanta interesów papieskiego Rzymu . Był głównym twórcą układu w Wiedniu , na mocy którego Jagiellonowie oddali Habsburgom Czechy i Węgry .
  Maciej Drzewiecki
  Od 1505 biskup przemyski , biskup kujawski od roku 1513 , w latach 1513-1535 prymas Polski , senator . Gdy w czasie reformacji chłopi nie chcieli płacić dziesięciny , a w Gdańsku wybuchła rewolta Drzewiecki wezwał na pomoc króla i wojsko . Uczestnik zjazdu wiedeńskiego , podczas którego oddano Niemcom Czechy i Węgry . Zwolennik sekularyzacji Prus .
  Jan Chojeński
  Od roku 1531 biskup przemyski , biskup płocki od roku 1535 , w latach 1537-1538 biskup krakowski (książę siewierski) , senator . Sekretarz wielki koronny mianowany z naruszeniem ustawy o incompatibiliach . Agent niemiecki Habsburgów i Hohenzollernów . Osłabiał Polskę w interesie Niemców . Zwalczał ruch egzekucyjny domagający się zniesienia przywilejów kleru (opodatkowania go , przeglądu darowizn kościelnych , wolności wyznaniowej , utworzenie stałego wojska , likwidacji odrębności Prus) . Domagał się wygnania Żydów z Polski .
  Łukasz Górka
  Biskup kujawski w latach 1538-1542 , senator . Jeden z najbardziej niebezpiecznych dla Polski agent papiesko-niemiecki . W 1522 roku , w Poznaniu skonfiskował i publicznie spalił księgi luterańskie . Niemcy i papieże byli bardzo zadowoleni z swojego agenta Górki i mianowali go tytułem Hrabiego Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego .
  Samuel Maciejowski
  Biskup chełmiński od roku 1539 , biskup płocki od 1541 roku , w latach 1546-1550 biskup krakowski i książę siewierski . Senator . Agent niemiecki . Po nominacji na biskupa krakowskiego nie zrezygnował ze stanowiska kanclerza łamiąc ustawę o incompatibiliach . Protesty szlachty zaogniły sytuację w państwie . Doprowadził do pierwszego małżeństwa Zygmunta Augusta z epileptyczką Elżbietą Habsburg oraz przekazania mu władzy przez Zygmunta Starego na Litwie . Wzmocniło to stronnictwo habsburskie wspierane niemieckimi pieniędzmi oraz tytułami . Starał się skłócić Zygmunta Augusta z matką królową Boną . Dla zrobienia kariery przy królu , wbrew sejmowi i senatowi oraz szlachcie poparł ożenek Zygmunta Augusta z syfilityczką Barbarą Radziwiłówną .
  —————————————————————-
  “Jest , panie kawalerze , zwyczaj w tym kraju , iż gdy kto kona , to mu krewni w ostatniej chwili poduszkę spod głowy wyszarpują , ażeby się zaś dłużej nie męczył . Ja i książę wojewoda wileński postanowiliśmy tę właśnie przysługę oddać Rzeczypospolitej . Ale , że siła drapieżników czyha na spadek i wszystkiego zagarnąć nie zdołamy , przeto chcemy , aby choć część , i to nie lada jaka , dla nas przypadła . Jako krewni , mamy do tego prawo . Jeśli zaś nie przemówiłem ci tym porównaniem do głowy i nie zdołałem w sedno utrafić , tedy powiem inaczej . Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna , za które ciągną Szwedzi , Chmielnicki , Hiperborejczykowie , Tatarzy , elektor i kto żyw naokoło . A my z księciem wojewodą wileńskim powiedzieliśmy sobie , że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku , aby na płaszcz wystarczyło , dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć , ale i sami ciągniemy . Niechaj Chmielnicki przy Ukrainie się ostaje , niech Szwedzi z Brandenburczykiem o Prusy i wielkopolskie kraje się rozprawiają , niech Małopolskę bierze Rakoczy czy kto bliższy . Litwa musi być dla księcia Janusza , a z jego córką – dla mnie !”

 7. GEN. TADEUSZ KOŚCIUSZKO MEMORIAŁ 1815r.
  „Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez Naród ! Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.”

  GEN.TADEUSZ KOŚCIUSZKO W LIŚCIE DO KSIĘCIA ADAMA CZARTORYSKIEGO 1816r.
  ,,Widzieliśmy rządy despotyczne, które posługiwały się zasłoną religii w przekonaniu, że to będzie najmocniejsza podpora ich władzy, wyposażono więc księży w największe możliwe bogactwa kosztem nędzy ludu, nadawano im najbardziej oburzające przywileje aż po miejsce u Tronu Królów Polskich jednym słowem, tak mnożono względy, dobra i bogactwa duchownych, że połowa Narodu Polskiego cierpiała i jęczała z biedy, podczas gdy oni nie robiąc nic, opływali we wszelkie dostatki. Teraz, kiedy już znane są zgubne skutki tego błędu, wydaje mi się, że nie ma lepszego sposobu, niż pozwolić im upaść i upodlić się. Rząd jako taki nie powinien mieć innej religii niż religia natury.”

  200 lat minęło !!!
  Mądry Polak po szkodzie , lecz obawiam się , że nowe przysłowie sobie kupi przed szkodą i po szkodzie głupi !

 8. Dla mnie osobiście takie coś jak wiara i kościół nie istnieje ! Jak na jego łono “wracali” nawróceni ex komuniści , to ja się z niego wypisałem ! Jak widzę darmozjada/darmozjadkę to odwracam głowę (wolę patrzyć nawet w mur) .
  “Religia jest dla ludzi bez rozumu .”
  “Największym wrogiem Polski w przyszłości będzie Kościół .”
  Józef Piłsudski – Marszałek Polski
  P.S.
  Jaką trzeba być suką i arcys……..m , aby odebrać matce dziecko , sprzedać go dla korzyści materialnej i traktować matkę jak niewolnicę ?

 9. Oj, jaka tragedia, wojny, głód i nieuleczalne choroby to przy tym błahostki, a pan gej-celebryta od razu swoją piersią broni całej planety i nie spocznie, nawet życie skłonny oddać, żeby wszelką niesprawiedliwość usunąć z tego świata, a Rzeszów-News jak zwykle popuścił z podniecenia, porażka…

 10. “… to wtedy z czystym sumieniem pozwolę mu robić sztuki o pedofilii.” ???
  Ciekawe kiedy ty ostatnio widziałeś się z własnym rozumem ?!!!

 11. Ja bym sugerował zacząść od czegoś bardziej prostego
  np.miłość dwojga w czasach Popiela , i tak i siak
  albo np.Seks w czworakach dworskich

  Na pewno były by to pokazy atrakcyjne a nie o jakiejś pedofilii ddzisiaj –
  jak o pedofili to może tak zacząc od czasów dawnych np.
  Pedofilia w czasach kamienia łupanego
  albo jak to działało w czasach Rzymskich czy jak to robili Wikingowie – no należy wszystko od początku aby urzestnik przedstawienia był odpowiednio przygotowany mentalnie i wizualnie do oglądania a dopiero kolejne przedstawienie jak to teraz w XXI wieku wygląda ; O !

 12. Szanowni Artyści!

  Zrozumcie, że szokowanie stało się nudne!!! Jak tylko słyszę: “nowa, kontrowersyjna, bulwersująca sztuka takiego, a takiego”, to od razu wiem, że jakieś beztalencie usiłuje się promować na robieniu skandalu. Nie potrafi stworzyć porządnie zbudowanego dzieła teatralnego i braki warsztatowe nadrabia “skandalem”. Niech ten pan zrobi “Pana Tadeusza” lepiej od Wajdy, to wtedy z czystym sumieniem pozwolę mu robić sztuki o pedofilii.

 13. Brawo Panie Prezydencie,za swoje pieniądze niech sobie wystawiają te sztuki,a nie za pieniądze publiczne.
  Zastanawiające jest dlaczego osoby innej wiary jak katolicka,tak bardzo troszczą się o Kościół Katolicki.
  Moim zdaniem nie martwią się o dobro skrzywdzonych dzieci,tylko wykorzystują ich dramat do walki z Kościołem i ludźmi wierzącymi ,a tak na marginesie,według statystyk ponad 90 % nadużyć seksualnych w kościele,są to przypadki księży o skłonnościach homoseksualnych,znamienne .
  Dla jasności,w żadnym wypadku tym postem nie bronię księży którzy dopuścili się tych haniebnych czynów,ale bronię tysięcy przyzwoitych kapłanów.
  Historia już zna taki przypadki na początku XX w bolszewicy i niemieccy narodowi socjaliści,też próbowali budować świat bez Boga,czy to się skończyło to chyba wszyscy wiedzą .

 14. Co się dziwić jak przy każdej otwieranej inwestycji jest z zaproszenia Ratusza klecha z kropidłem,
  To już nawet jest uwzględnione w kosztach przedsięwzięcia.

 15. Passini niech robis sztuke o pedofilach wsrod rezyserow teatralnych, Biedron o pedofilach wsrod homoseksualistow. To znacznie wiekszy problem a zamiatany pod dywan. Oni maja gdzies dobro dzieci. Wykorzystuja ich nieszczescie do atakow na kk i do walki politycznej. Zalosne i obrzydliwe.

 16. Prezydent nie zakazał całkowitego wystawiania spektaklu.
  Prezydent zakazał wystawiania go w teatrze utrzymywanym za pieniądze miasta.

 17. Kazus filmu “Kler” uczy, że nie będzie z tym problemu. Problemem jest zakaz pana prezydenta, który uniemożliwia “wystawienie”.

 18. A dziwnym trafem pan biskup Wątroba został wymieniony w watykańskim raporcie jako jeden z ukrywających przypadki pedofilii w kościele… Przypadek? Nie sądzę…

 19. wszyscy ci reżyserzy i teatry mogą wystawiać co chcą , pod jednym warunkiem ; żadnych dotacji publicznych pieniędzy , niech wystawiają za swoje . będą mieć publiczność będą mieć zysk .

Comments are closed.