Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

Ministerstwo Finansów znów zmieniło decyzję dotyczącą siedziby Podkarpackiego Urzędu Skarbowo-Celnego. Zostanie ona ulokowana w Przemyślu, a w nie Rzeszowie.

Informacje o tym, że Urząd będzie jednak w Przemyślu przekazał mediom w środę po południu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Chwilę wcześniej ratusz taką informację otrzymał z Ministerstwa Finansów.

– To negatywna decyzja dla Rzeszowa i dla podkarpackiej gospodarki – mówił prezydent Ferenc. Władze Rzeszowa w tej sprawie wysłały list protestacyjny do premier RP Beaty Szydło.

W liście Tadeusza Ferenca do szefowej polskiego rządu czytamy, że utworzenie w Przemyślu Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego „nie służy ani sprawnej realizacji zadań celno-skarbowych, ani właściwemu rozwojowi Podkarpacia, ani – co powinno być najistotniejsze – ułatwieniu życia podmiotom gospodarczym i mieszkańcom naszego regionu”. 

Raz tak, raz inaczej 

To już kolejna zmiana decyzji resortu finansów w sprawie siedziby Podkarpackiego Urzędu Skarbowo-Celnego, który ma rozpocząć działalność od 1 marca br. Urząd rozpocznie działalność po likwidacji Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie i Izby Celnej w Przemyślu.

Przez ostatnie dni toczyła się batalia, gdzie będzie siedziba nowej instytucji. Pierwotnie ulokowano ją w Przemyślu.

Potem na skutek protestów władz Rzeszowa, ministerstwo zmieniło decyzję i uznało, że Urząd będzie w stolicy Podkarpacia. Pisaliśmy o tym TUTAJ, a TUTAJ, jak rząd PiS regularnie „ogrywa” Tadeusza Ferenca, który do tej pory chwalił rząd Beaty Szydło.  

Protest w Warszawie? Związkowcy odradzili

Teraz okazuje się, że resort wycofał się ze zmienionej decyzji i wrócił do pierwotnej wersji siedziby Podkarpackiego Urzędu Skarbowo-Celnego. Reforma administracji skarbowo-celnej na Podkarpaciu obejmie ok. 3,5 tys. osób. Ile osób straci pracę? Tego jeszcze nie wiadomo. 

Tadeusz Ferenc zamierzał zorganizować wyjazd do Warszawy, by protestować przed Ministerstwem Finansów przeciwko decyzji resortu. Ferenc konsultował to ze związkami zawodowymi, które jednak odradziły wyjazd.

Prezydent kontaktował się również z władzami innych miast na Podkarpaciu, m.in. prezydentami Mielca, Stalowej Woli, Tarnobrzega, by wypowiedzieli się, czy im odpowiada to, że przedsiębiorcy z ich terenów sprawy podatkowe będą załatwiali aż w Przemyślu. 

– Prezydenci wypowiedzieli się negatywnie. Chcieliby, żeby Urząd był bliżej – w Rzeszowie – mówił w środę Tadeusz Ferenc. 

Efektywność służb spadnie?

W liście Tadeusza Ferenca do premier Beaty Szydło czytamy także, że utworzenie Urzędu w Przemyślu „wpłynie negatywnie na skuteczność i efektowność działań służb celno-skarbowych na Podkarpaciu”.

Zdaniem prezydenta Rzeszowa, przeniesienie siedziby Urzędu do Przemyśla boleśnie odczują firmy, a także mieszkańcy, których sprawy podatkowe były załatwiane w stolicy Podkarpacia. 

„Nie do zbagatelizowania są osobiste szkody rzeszowskich funkcjonariuszy celno-skarbowych związane z większymi kosztami i dłuższym czasem dojazdu do nowego miejsca pracy” – napisał w liście prezydent Ferenc.

Przypomniał też, że Rada Miasta Rzeszowa podjęła uchwałę, w której sprzeciwia się przenoszeniu Urzędu do Przemyśla. Podobne stanowisko wyraził także związek zawodowy „Solidarność”, działający w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Rzeszowie. 

Dodatkowe koszty

List Tadeusza Ferenca został również przekazany do Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz podkarpackich parlamentarzystów. Władze Rzeszowa liczą na to, że dopóki nie jest podpisany projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia Urzędu w Przemyślu, to Ministerstwo Finansów zmieni jeszcze decyzję. 

– Siedziba Urzędu w Przemyślu będzie generowała dodatkowe koszty dla podmiotów gospodarczych – koszty paliwa, czas, bo będzie trzeba przejechać w obie strony 200 km. Urząd u nas byłby wygodny dla wszystkich podatników z Podkarpacia, nie jest na rubieżach – dodaje Janina Filipek, skarbnik miasta Rzeszowa.

Ratusz nie wie, co się takiego stało, że Ministerstwo Finansów zaledwie w ciągu kilku dni zmieniło decyzję. Zapytaliśmy o to urzędników resortu. Czekamy na odpowiedź.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

13 KOMENTARZE

 1. Z miasta Przemyśla pochodzi wielu wybitnych ludzi, nie obrażałbym mieszkańców innych miast tylko dlatego że nie są mieszkańcami stolicy Podkarpacia. Ile zostałoby młodych zdolnych ludzi w Rzeszowie, gdyby nie tworzone miejsca pracy, często kosztem miejscowości okolicznych.

 2. Ktokolwiek by na tym nie skorzystał lub stracił. Ktokolwiek przyczynił się do tego w ten czy inny sposób. I jakkolwiek by to teraz nie wyglądało. Po tym wszystkim co się teraz dzieje widać wyraźnie, że rzeszowscy pseudowpływowi działacze PiSu tak na prawdę mają GÓWNO do powiedzenia!!! Tyle w temacie.

 3. Panie BAKUN, dlaczego pisze Pan nieprawdę??? Otóż w całej izbie przemyskiej, obejmującej samą izbę oraz WSZYSTKIE urzędy i oddziały celne pracuje ok. 1300 osób. Dalej: większość pracujących – jak Pan określił – w UC Przemyśl rzeczywiście pracuje w oddziałach celnych granicznych! Natomiast w samym UC w Przemyślu niewiele więcej osób jak w UC Rzeszów. Widać Panu również nie jest do końca znany stan faktyczny, albo po prostu znając prawdę mija się Pan z nią.
  I na marginesie: w Przemyślu ma powstać Krajowa Szkoła Skarbowości. I tylko proszę nie pisać, że z powodu jakichś zasług Przemyśla. Bo przyczyna jest oczywista – chyba się Pan domyśla..? Ha, nawet wiem kto będzie tą szkołą. Zapewniam, że z „oczywistych” względów nie będzie niespodzianki.
  Pozdrawiam!

 4. Zawsze kiedyś przychodzą wybory i tak jak PIS w samym Rzeszowie nie może się dorwać do władzy to tak pozostanie. Sam jestem zwolennikiem ogólnopolskiej polityki PIS ale nikt mnie zmusi do głosowania na nieefektywnych posłów PIS z mojego okręgu. Proste.

 5. Wojtek BRAWO. Rzeszowiacy pasożytujący na innych miastach regionu nie rozumieją co znaczy ta reforma i albo kłamie niedouczony ferenc albo to celowa manipulacja przez ten portal.

 6. Kultys ze Szlachtą widać jak „pracujecie” dla Rzeszowa.

  Wstyd

  Pis rządzi w kraju a Wy zamiast lobbować dla dobra miasta pewnie polecieliście na Maderę i to we dwoje? Weście się do roboty bo skończycie jak palikot.

 7. Robert Choma – Działał w PPChD. Z listy AWSP kandydował bez powodzenia do Sejmu w wyborach w 2001[1]. Wybierany kolejno w 2002 i 2006 na prezydenta Przemyśla odpowiednio z ramienia lokalnego komitetu prawicy oraz Prawa i Sprawiedliwości. Został członkiem rady naczelnej Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego

  Tadeusz Ferenc – należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1990 wstąpił do SdRP, a w 1999 – do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zasiadał we władzach wojewódzkich tych partii.

  I wszystko jasne 😀

 8. Drodzy Rzeszowianie przykro mi to pisać, ale Prezydent Ferenc kolejny raz … kłamie. Tak napiszę wprost KŁAMIE! Ostatnio pisałem o tym, że może nie zrozumiał, może się pomylił, może nie do końca zna nowo planowaną strukturę, ale miał czas żeby ją poznać. W tej chwili po raz kolejny posługuje się zmanipulowanym przekazem. Dla jasności Izba Administracji Skarbowej czyli najwyższy rangą Urząd KAS na Podkarpaciu bedzie miał siedzibę w Rzeszowie, podległy mu Urząd Celno-Skarbowy powstały na bazie likwidowanych Urzędu Celnego i Izby Celnej likwidowanych w Przemyślu bedzie miał siedzibę w Przemyślu. Przemyśl nie zabiera miejsc pracy z Rzeszowa tylko nie oddaje tych, które juz tu istnieją. W UC w Przemyślu i IC w Przemyślu pracuje łącznie ponad tysiąc osób, w UC w Rzeszowie ok 150, ale one znajda prace w powstającej delegaturze UCSu powstającej w Rzeszowie wiec rownież nie ma mowy o zabieraniu miejsc.

 9. Marszałek sejmu razem z posłami PIS z Rzeszowa dbają o Przemyśl. Posłowie i posłanka zrobią wszystko żeby głębiej wejść mu w tyłek i zyskać dla siebie jak najwięcej, bo przecież nie dla swojego miasta. Żal…

 10. Nie wazne ilu straci. Wazne ile Kuchcinski napcha, bo przeciez o to chodzi w polskiej polityce. Czego oczekiwac od miernoty z peremysla!

Comments are closed.